Blue Origin kompaniyasining New Glenn raketasi AQShning Florida shtatidagi sinov maydonchasida portladi. Payshanba kuni kechqurun sodir bo‘lgan hodisa Jeff Bezosning kosmik korxonasi uchun navbatdagi muvaffaqiyatsizlik bo‘ldi.
Voqea aks etgan videoda raketa ostidan tutun chiqayotgani, so‘ngra ulkan olov shariga aylanib, osmonga baland alanga va tutun ustuni ko‘tarilgani ko‘rinadi. Favqulodda xizmatlar bir soatdan ko‘proq vaqt davomida voqea joyida qolgan, ammo rasmiylar bug‘ yoki boshqa xavfli moddalardan hech qanday tahdid yo‘qligini ma’lum qilgan.
Jabrlanganlar haqida xabar berilmagan. Blue Origin X’dagi qisqa bayonotida “Bugungi issiq olov sinovi paytida anomaliya yuz berdi” va “barcha xodimlar hisobga olingan” deb ma’lum qildi. Issiq olov sinovi – bu raketa dvigateli yerga mahkamlangan holda ishga tushiriladigan sinovdir.
Bezos alohida X postida hodisaning “asosiy sababini hali bilish juda erta” ekanligini aytdi. “Juda og‘ir kun, ammo nima kerak bo‘lsa, qayta quramiz va uchishga qaytamiz. Bunga arziydi”, deb qo‘shimcha qildi u.
Florida okrugiga Cape Canaveraldagi uchirish maydonchasi kiradigan AQSh Vakillar Palatasi a’zosi Mayk Haridopolos portlash yuzasidan NASA ma’muri Jared Ayzekman bilan bog‘langanini X’dagi bayonotida ma’lum qildi. “Jabrlanganlar yo‘qligidan minnatdorman va tezkor harakat qilgan birinchi yordamchilar, muhandislar va uchirish guruhlariga rahmat”, dedi Haridopolos.
Blue Origin New Glenn raketasini 48 ta Amazon Leo sun’iy yo‘ldoshini past Yer orbitasiga chiqarishga tayyorlayapti, bu Maskning Starlink tarmog‘iga raqobat qilish uchun keng polosali yulduz turkumini yaratish harakatlarining bir qismidir. Mask New Glenn portlashi videosiga javoban “Juda achinarli. Raketalar qiyin”, deb yozdi.
O‘tgan oy New Glenn raketasi aloqa sun’iy yo‘ldoshini to‘g‘ri orbitaga yetkazish missiyasini bajara olmagan va bu tergovga sabab bo‘lgan edi.

Ракета New Glenn компании Blue Origin взорвалась на испытательном полигоне в американском штате Флорида. Инцидент, произошедший вечером в четверг, стал очередной неудачей для космического предприятия Джеффа Безоса, стремящегося сократить отставание от SpaceX Илона Маска.
На видео инцидента видно, как из-под ракеты выходит дым, после чего она превращается в огромный огненный шар, вздымающийся в небо, поднимая высокий столб пламени и дыма. Аварийные службы оставались на месте более часа, но официальные лица заявили, что угрозы от паров или других потенциальных опасностей нет.
О пострадавших не сообщается. Blue Origin в кратком заявлении в X сообщила: «Мы столкнулись с аномалией во время сегодняшнего испытания горячим огнем», добавив, что «весь персонал учтен». Испытание горячим огнем — это тест, при котором ракетный двигатель запускается, будучи закрепленным на земле.
В отдельном посте в X Безос заявил, что «еще слишком рано знать первопричину» инцидента. «Очень тяжелый день, но мы восстановим все, что нужно восстановить, и вернемся к полетам. Это того стоит», — добавил Безос.
Член Палаты представителей США Майк Харидополос, в округ которого входит космодром на мысе Канаверал, заявил в X, что связался с администратором NASA Джаредом Айзекманом по поводу взрыва. «Я благодарен, что не пострадавших, и благодарен спасателям, инженерам и пусковым бригадам, которые действовали быстро», — сказал Харидополос.
Blue Origin готовит ракету New Glenn для запуска 48 спутников Amazon Leo на низкую околоземную орбиту в рамках усилий по созданию широкополосной группировки, которая составит конкуренцию сети Starlink Маска. Маск ответил на видео взрыва New Glenn: «Очень прискорбно. Ракеты — это сложно».
В прошлом месяце ракета New Glenn не смогла выполнить миссию по доставке спутника связи на правильную орбиту, что привело к расследованию.