Amerika Qo‘shma Shtatlari federal sudiyasi prezident Donald Tramp ma'muriyatining deyarli 1,8 milliard dollarlik 'hukumat qurolidan foydalanish qurbonlari' uchun mo‘ljallangan fondini vaqtincha blokladi. Bu qaror Tramp va uning ittifoqchilari tomonidan 'hukumat quroli' deb atalgan tergov va jinoiy ishlar qurbonlariga tovon to‘lash uchun yaratilgan edi.
Virjiniya shtatining Sharqiy okrugi federal sudiyasi Leonie Brinkema juma kuni Tramp ma'muriyatiga fondni tashkil etish yoki ishlatish bo‘yicha har qanday keyingi harakatlarni to‘xtatishni buyurdi. Sudya, prezident Bill Klinton tomonidan tayinlangan, 12-iyun kuni to‘lovlarni bloklash bo‘yicha buyruqni uzaytirish masalasini ko‘rib chiqadi.
Adliya vazirligi fondni o‘tgan hafta e'lon qilgan edi. Bu, Trampning shaxsiy da'vosi bo‘yicha, sobiq pudratchi Charlz Edvard Litljonning Trampning soliq ma'lumotlarini jurnalistlarga sizdirgani haqidagi IRSga qarshi sud jarayonini hal qilish uchun kelishuvning bir qismi edi.
Fond besh a'zodan iborat komissiya tomonidan boshqarilishi kerak edi, u 'huquqiy urush' va 'hukumat quroli' qurbonlari deb hisoblanganlarga pul ajratadi. Biroq, sudya bu fondni partiyaviy va faqat Tramp tarafdorlariga foyda keltirishi mumkinligi haqidagi da'volarni ko‘rib chiqdi.
6-yanvar qo‘zg‘olonining prokurori Endryu Floyd boshchiligidagi guruh tomonidan berilgan da'voga ko‘ra, fond siyosiy raqiblarni emas, balki Tramp tarafdorlarini moliyalashtirish uchun mo‘ljallangan. Hozircha hech qanday to‘lov amalga oshirilmagan va da'volar qabul qilinmagan.
Fond hatto Trampning Respublikachilar partiyasidagi ba'zi qonunchilarning noroziligiga sabab bo‘ldi, ular 2021-yil 6-yanvarda AQSh Kapitoliyiga hujum qilgan ba'zi shaxslar soliq to‘lovchilar mablag‘laridan tovon olishidan g‘azablangan. Vaqtinchalik bosh prokuror Todd Blanch joriy oyda bo‘lib o‘tgan kongress tinglovida 6-yanvar tartibsizliklarida politsiyachilarga hujum qilganlarning ham tovon olish imkoniyatini istisno qilmadi.

Федеральный судья США временно заблокировал создание и работу фонда почти в 1,8 миллиарда долларов, который администрация президента Дональда Трампа якобы создала для выплаты компенсаций жертвам того, что Трамп называет 'вооружением' правительства. Решение было принято в пятницу судьей Леони Бринкема из Восточного округа Вирджинии.
Судья, назначенная президентом Биллом Клинтоном, запретила администрации Трампа предпринимать 'любые дальнейшие действия' по организации или управлению фондом до проведения дополнительных слушаний. Слушание по вопросу продления блокировки выплат назначено на 12 июня.
Министерство юстиции объявило о создании фонда на прошлой неделе в рамках урегулирования иска, поданного лично Дональдом Трампом против Налоговой службы США (IRS). Иск был связан с утечкой налоговых деклараций Трампа бывшим подрядчиком Чарльзом Эдвардом Литтлджоном.
Фонд должен был управляться пятичленной комиссией, которая выделяла бы средства тем, кто сможет доказать, что стал жертвой 'юридической войны' и 'вооружения' — терминов, используемых Трампом и его союзниками для описания расследований и уголовных дел против них.
Решение суда было вынесено по иску группы во главе с прокурором по делу о беспорядках 6 января Эндрю Флойдом. Истцы утверждали, что фонд будет использоваться в партийных интересах для финансирования сторонников Трампа, а не его политических оппонентов.
Министерство юстиции еще не сформировало комиссию, которая будет определять критерии выплат, поэтому никаких выплат или принятых заявок пока нет. Фонд вызвал критику даже среди некоторых законодателей-республиканцев, которые выразили недовольство тем, что некоторые участники штурма Капитолия 6 января 2021 года могут получить выплаты за счет налогоплательщиков.
На слушаниях в Конгрессе ранее в этом месяце исполняющий обязанности генерального прокурора Тодд Бланш не исключил возможности того, что участники беспорядков, нападавшие на полицейских 6 января, также могут претендовать на компенсацию.