Efiopiya umumiy saylovlarga tayyorgarlik ko'rayotgan bir paytda, Tigray mintaqasi ikkinchi marta ovoz berishda qatnashmaydi. Bosh vazir Abiy Ahmad va uning Farovonlik partiyasi g'alaba qozonishi kutilmoqda.
Tigray mintaqasi Efiopiya parlamentining quyi palatasi (Xalq Vakillari Palatasi) va yuqori palatasida (Federatsiya Palatasi) hech qanday delegatga ega emas. 2026 yilda navbatdagi saylovda qatnashmaslik Tigrayning Addis-Abebadagi siyosiy maydondan to'liq o'n yil davomida yo'qligini anglatadi.
Indiana universiteti huquq professori Alemayehu Fentawning so'zlariga ko'ra, "Tigray Efiopiyaning bir qismi ekanligiga ishonch bilan ayta olamizmi? Ishonchim komil emas." Bu fikrni boshqa kuzatuvchilar ham qo'llab-quvvatlamoqda.
2022 yildagi Pretoriya kelishuviga ko'ra, federal hukumat Tigrayning federal institutlarda vakilligini ta'minlashi shart. Biroq, kelishuv faqat jangovar harakatlarni to'xtatishga erishgan, demokratiyani tiklashga esa yordam bermagan.
Tigray Xalq Ozodlik Fronti (TPLF) matbuot kotibi Michaele Asgedomning ta'kidlashicha, "Tigray suveren hududining 40% dan ortig'i dushman nazorati ostida." U urush tufayli ko'plab ichki ko'chirilganlar va Sudanlik qochqinlar ovoz berish imkoniyatidan mahrum ekanligini qo'shimcha qiladi.
2020-2022 yillardagi Tigray urushi 600 000 kishining hayotiga zomin bo'lgan. 2022 yil noyabrida Pretoriya kelishuvi bilan TPLFning 2020 yilgi mahalliy saylov natijalari bekor qilingan va muvaqqat ma'muriyat tuzilgan.
So'nggi oylarda keskinlik yana kuchaydi: TPLF Tigray Davlat Kengashini tiklab, Debretsion Gebremichaelni yangi prezident etib sayladi. Federal hukumat bu harakatlarga hozircha javob bermagan.
Efiopiya harbiy kuchlari vakili general-mayor Teshome Gemechu bu harakatni "Efiopiyaga qarshi" va "xayoliy tahdid" deb atadi. Huquqshunos Alemayehu federal hukumatning "ajralish siyosati"ni tanqid qiladi.
Tigray aholisi orasida urush qaytadan boshlanishidan xavotir bor. TPLF matbuot kotibi "bizning xalqimiz federal hukumat ostida azob chekmoqda" deya ta'kidlab, yangi urushni istamasliklarini, ammo bosqinga qarshilik ko'rsatishga tayyor ekanliklarini bildirdi.
Guvohlarning so'zlariga ko'ra, TPLFga sodiq Tigray mudofaa kuchlari sobiq jangchilar va o'smirlarni majburan harbiy xizmatga chaqirmoqda. Efiopiya harbiy samolyotlari esa Mekelle ustida parvoz qilmoqda.
Myunxen universiteti eksperti Magnus Treiberning fikricha, Bosh vazir Abiy Ahmad TPLFni siyosiy yoki harbiy yo'l bilan mag'lub eta olmagan va xalqaro miqyosda tobora izolyatsiyalanmoqda. U BAA va Sudan tezkor yordam kuchlari bilan hamkorlikda ayblanmoqda.
1 iyun kuni bo'lib o'tadigan saylovlardan so'ng yangi hukumat Tigray, Amhara va Oromiyadagi qurolli to'qnashuvlar, shuningdek, Eritreya va Sudan bilan munosabatlardagi keskinlik bilan kurashishi kerak bo'ladi.

В то время как Эфиопия готовится к всеобщим выборам, регион Тыграй во второй раз не будет участвовать в голосовании. Ожидается, что премьер-министр Абий Ахмед и его Партия процветания одержат победу.
В настоящее время в нижней палате парламента (Палата народных представителей) и верхней палате (Палата Федерации) нет ни одного делегата от региона Тыграй. Пропуск выборов в 2026 году приведет к полному десятилетнему отсутствию Тыграя на политической арене Аддис-Абебы.
По словам Алемайеху Фентау, научного сотрудника Центра конституционной демократии юридического факультета Университета Индианы, «Можем ли мы с уверенностью сказать, что Тыграй является частью Эфиопии? Я не уверен». Другие разделяют столь же пессимистичный взгляд.
Согласно Преторийскому соглашению 2022 года, федеральное правительство обязано обеспечить представительство Тыграя в федеральных институтах. Однако соглашение в основном лишь остановило активные боевые действия, но не помогло восстановить демократию в регионе.
Представитель Народного фронта освобождения Тыграя (НФОТ) Михаэль Асгедом заявил, что «более 40% суверенной территории Тыграя находится под контролем врага». Он отметил, что миллионы внутренне перемещенных лиц и беженцев в Судане не могут участвовать в выборах.
Война в Тыграе 2020-2022 годов унесла жизни около 600 000 человек. В ноябре 2022 года Преторийское соглашение аннулировало результаты местных выборов НФОТ и учредило временную администрацию.
В последние месяцы напряженность вновь возросла: НФОТ восстановил Государственный совет Тыграя и избрал Дебрециона Гебремикаэля новым президентом. Федеральное правительство пока не отреагировало на эти действия.
Высокопоставленный военный представитель генерал-майор Тешоме Гемечу назвал эти шаги «антиэфиопскими» и «фантазией, угрожающей суверенитету Эфиопии». Правовед Алемайеху обвиняет федеральное правительство в «политике отстранения».
Жители Тыграя опасаются возобновления войны. Представитель НФОТ заявил, что «наш народ страдает под властью федерального правительства», добавив, что они не хотят новой войны, но готовы сопротивляться вторжению.
По сообщениям очевидцев, силы обороны Тыграя, лояльные НФОТ, проводят принудительную мобилизацию бывших бойцов и подростков. Эфиопские военные самолеты совершают полеты над Мэкэле.
Эксперт Мюнхенского университета Магнус Трайбер считает, что премьер-министр Абий Ахмед не смог победить НФОТ ни политически, ни военно, и становится все более изолированным на международной арене из-за предполагаемого сотрудничества с ОАЭ и Силами быстрой поддержки Судана.
После выборов 1 июня новому правительству предстоит решать множество проблем: вооруженные конфликты в Тыграе, Амхаре и Оромии, а также растущую напряженность в отношениях с Эритреей и Суданом.