AQSh prezidenti Donald Tramp Oq uydagi vaziyat xonasida Eron bilan kelishuv bo'yicha yakuniy qaror qabul qilishini ma'lum qildi. Tramp o'zining Truth Social platformasida Eronga qo'yiladigan talablarni bayon qildi, jumladan, Eron yadro quroliga ega bo'lmasligi, Hormuz bo'g'ozida erkin suzish va boshqa shartlar.
Trampning so'zlariga ko'ra, AQSh Eron bilan 60 kunlik sulhni uzaytirishga rozi bo'lgan, ammo kelishuv hali prezident va Eron oliy rahnamosi tomonidan tasdiqlanishi kerak. Kelishuv yadro muzokaralarini qayta boshlash va Hormuz bo'g'ozida kemalar erkin harakatlanishini ta'minlashni nazarda tutadi.
Isroil Bosh vaziri Binyamin Netanyaxu Isroil armiyasi Livan janubidagi Litani daryosidan o'tganini va Hizbullohga qarshi operatsiyalarni kuchaytirishni va'da qilganini aytdi. Netanyaxu G'azo sektorida Isroil nazoratini 60 foizga yetkazganini va bu ko'rsatkichni 70 foizga oshirishni rejalashtirayotganini bildirdi.
Eronning yuqori darajali muzokarachisi Muhammad Bag‘ir G‘olibof Vashingtonning va'dalariga ishonchsizlik bildirib, faqat amaliy harakatlar mezon ekanligini ta'kidladi. U urushga tayyor bo'lganlar muzokaralarda g'olib chiqishini aytdi.
Livan Madaniyat vaziri G‘assan Salame Isroil bombardimonlari tufayli Tyur va Beaufort qal'asi kabi tarixiy obidalar xavf ostida ekanligini ma'lum qildi. Livan 79 ta obidani YuNESKO himoyasiga oldi.
Isroil va Livan harbiy amaldorlari Pentagon'da xavfsizlik bo'yicha muzokaralar o'tkazishi kutilmoqda. AQSh harbiylari Eronning Bushehr shahri yaqinida AQSh samolyotlari urib tushirilgani haqidagi xabarlarni rad etdi.
Isroil Tashqi ishlar vazirligi BMTning Isroilni mojarolarda jinsiy zo'ravonlik ro'yxatiga kiritish qarorini sharmandali va absurd deb atadi. Isroilning BMTdagi elchisi Bosh kotib Guterreshni Isroilga qarshi kampaniya olib borishda aybladi.

Президент США Дональд Трамп заявил, что собирается принять «окончательное решение» по сделке с Ираном на совещании в Ситуационной комнате Белого дома. В своем посте в Truth Social Трамп изложил требования к Ирану, включая отказ от ядерного оружия, свободное судоходство в Ормузском проливе и уничтожение обогащенного материала.
По данным источников, США и Иран согласовали продление перемирия на 60 дней, но сделка еще требует одобрения президента США и верховного лидера Ирана. Соглашение предполагает возобновление ядерных переговоров и свободный проход судов через Ормузский пролив.
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху сообщил, что израильские силы пересекли реку Литани в южном Ливане и активизируют операции против «Хезболлы». Он также заявил, что Израиль контролирует 60% сектора Газа и планирует увеличить эту долю до 70%.
Высокопоставленный иранский переговорщик Мохаммад Багер Галибаф выразил недоверие к обещаниям Вашингтона, подчеркнув, что только действия являются критерием. Он добавил, что победителями в переговорах становятся те, кто готовится к войне на следующий день.
Министр культуры Ливана Гассан Саламе предупредил об опасности для объектов наследия из-за израильских бомбардировок, включая руины Тира и замок Бофор. Ливан поместил 79 объектов под усиленную защиту ЮНЕСКО.
Ожидается, что израильские и ливанские военные чиновники проведут переговоры по безопасности в Пентагоне. США опровергли сообщения о сбитых американских самолетах у иранского Бушехра.
МИД Израиля раскритиковал решение ООН включить Израиль в черный список сексуального насилия в конфликтах, назвав его «позорным и абсурдным». Посол Израиля в ООН обвинил генсека Гутерриша в кампании против Израиля.