Amerika Qo'shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp Jon F. Kennedi nomidagi ijro san'ati markazidan rahbarlikni olib qo'yish niyatini e'lon qildi. Bu qaror federal sudya Kristofer Kuperning binodan Tramp nomini olib tashlash haqidagi qaroridan so'ng qabul qilindi.
Juma kuni 580 so'zli postida Tramp sudya Kuperni ehtiyotsizlikda aybladi va ijro san'ati markazini faqat o'zi tiklay oladigan eskirgan inshoot sifatida tasvirladi. "Afsuski, sudya Kuper va radikal chap uni o'lishini ko'rishni afzal ko'radi, prezident Tramp uni hamma faxrlanadigan narsaga aylantirish o'rniga", deb yozdi Tramp o'zini uchinchi shaxsda tilga olib.
Vashington shahridagi milliy ijro san'ati markazi bo'lgan Kennedi Markaziga Trampning aralashuvi boshidanoq bahsli edi. Bino qurilishi 1964-yilda, prezident Jon F. Kennedi o'ldirilganidan ko'p o'tmay boshlangan. O'sha yili uning vorisi Lindon B. Jonson Kongress aktini imzolab, bu joyni marhum rahbarning "tirik yodgorligi" sifatida belgilagan.
Ikkinchi muddatini boshlaganidan beri Tramp Vashingtonni o'z qiyofasida qayta shakllantirishga intildi, qurilish loyihalarini amalga oshirib, o'z fotosurati bilan bannerlar o'rnatdi. 2025-yil fevralida inauguratsiyadan bir necha hafta o'tib, u Kennedi Markazi ikki partiyaviy boshqaruv kengashidagi demokrat a'zolarni ishdan bo'shatib, o'z nomzodlarini tayinladi.
Dekabr oyida kengash binoni "Donald J. Tramp va Jon F. Kennedi nomidagi ijro san'ati memorial markazi" deb nomlash uchun ovoz berganida eng katta norozilik yuzaga keldi. Bir kun ichida qurilish guruhlari binoga Tramp nomini qo'shishni boshladilar. Tanqidchilar buni 1964-yilgi qonunning buzilishi va marhum Kennediga hurmatsizlik deb atadilar.
Jamoatchilik bosimi va ijrochilarning bekor qilishlari ostida Tramp fevralda markazni ikki yilga yopishni e'lon qildi. Vakil Joys Bitti, Kennedi Markazi vasiysi, yopilishni to'xtatish va Tramp nomini olib tashlash uchun sudga murojaat qildi. Juma kuni sudya Kuper Bitti talablari bilan kelishib, 14 kun ichida Tramp nomini fasad va barcha rasmiy materiallardan olib tashlashni buyurdi.
Kuper, shuningdek, Tramp boshchiligidagi kengashning Bitti kabi vasiylarning ovoz berish huquqini bekor qilish qarorini bekor qildi. Uning 94 sahifali qarorining oxirgi qismida Kuper markazning yopilishiga vaqtinchalik taqiq qo'ydi va kengashning qonun bo'yicha "ehtiyotkor odam" kabi harakat qilish majburiyatini buzganligini ta'kidladi.
Tramp Truth Social platformasida qarorga g'azab bilan javob berib, markazni Kongressga topshirishni va'da qildi. "Sudya Kuper o'zidan uyalishi kerak!" dedi u. Bitti esa qarorni qonun ustuvorligi g'alabasi deb olqishladi: "Kennedi Markazi amerikalik xalqiga tegishli, Donald Trampga emas".

Президент США Дональд Трамп объявил о намерении отказаться от руководства Центром исполнительских искусств имени Джона Ф. Кеннеди после того, как федеральный судья постановил, что его имя больше не может находиться на здании.
В пятницу в посте из 580 слов Трамп раскритиковал судью Кристофера Купера как безрассудного. Он также изобразил центр искусств как обветшалую структуру, которую только он может восстановить. «К сожалению, судья Купер и радикальные левые предпочли бы увидеть его смерть, чем позволить президенту Трампу превратить его в то, чем каждый мог бы гордиться», — написал Трамп, говоря о себе в третьем лице.
Вмешательство Трампа в Центр Кеннеди, национальный центр исполнительских искусств в Вашингтоне, было спорным с самого начала. Строительство здания началось в 1964 году, вскоре после убийства президента Джона Ф. Кеннеди. В том же году его преемник Линдон Б. Джонсон подписал закон Конгресса, установивший это место как «живой мемориал» убитому лидеру.
С начала своего второго срока Трамп стремился переформировать Вашингтон по своему образу, осуществляя строительные проекты и устанавливая баннеры со своей фотографией. В течение нескольких недель после инаугурации в феврале 2025 года он уволил демократических членов двухпартийного совета Центра Кеннеди и заменил их своими кандидатами. Он также прекратил полномочия давнего президента центра Деборы Раттер, а совет быстро избрал Трампа председателем.
Самая большая критика возникла в декабре, когда совет проголосовал за переименование здания в «Мемориальный центр исполнительских искусств имени Дональда Дж. Трампа и Джона Ф. Кеннеди». В течение дня строительные бригады начали добавлять имя Трампа на фасад. Критики немедленно осудили это как нарушение закона 1964 года и неуважение к покойному Кеннеди.
Под давлением общественности и после отмены выступлений артистов Трамп объявил в феврале о закрытии центра на два года, начиная с июля, ссылаясь на ремонт. Член Палаты представителей Джойс Битти, попечитель Центра Кеннеди, подала иск с требованием остановить закрытие и удалить имя Трампа. В пятницу судья Купер — назначенец бывшего президента Обамы — удовлетворил требования Битти.
Он приказал удалить имя Трампа с фасада театра и всех официальных материалов в течение 14 дней, сославшись на закон 1964 года. «Конгресс дал Центру Кеннеди его имя, и только Конгресс может его изменить», — написал Купер. Он также отменил решение совета лишить таких попечителей, как Битти, права голоса по вопросам центра.
В последней части своего 94-страничного решения Купер наложил временный запрет на закрытие центра, отметив, что совет, вероятно, нарушил свою обязанность управлять центром «как благоразумный человек». Решение вызвало гневную реакцию Трампа в Truth Social, где он пообещал передать контроль над центром Конгрессу. «Судья Купер должен стыдиться себя!» — заявил Трамп. Битти приветствовала решение как победу верховенства закона: «Центр Кеннеди принадлежит американскому народу, а не Дональду Трампу».