Isroil harbiylari Livan janubidagi Zahrani daryosidan janubda yashovchi barcha aholini majburiy ko‘chirish to‘g‘risida buyruq berdi. Bu mamlakatga bostirib kirishni kengaytirish va Nabatiya shahriga hujum qilishdan oldin amalga oshirilmoqda.
Isroil harbiy arab tili vakili Avichay Adraee yakshanba kuni X ijtimoiy tarmog‘ida aholini darhol Zahrani daryosidan shimolga ko‘chishni buyurdi va hududda qolganlar o‘ldirilishi mumkinligi haqida ogohlantirdi. Isroil so‘nggi 24 soat ichida 10 dan ortiq ko‘chirish buyrug‘ini chiqargan.
Isroil kuchlari juma kuni Litani daryosini kesib o‘tib, 2006 yildan beri birinchi marta Hezbollahga qarshi hujumni kengaytirdi. Isroil Nabatiya yaqinidagi strategik tepalikda joylashgan Bofort qal’asini egalladi. Mudofaa vaziri Israel Katz bu muvaffaqiyatni muhim taktik g‘alaba deb atadi.
Isroil Nabatiyani o‘rab olmoqda, bu shahar Livan janubiy iqtisodiyoti va madaniy markazi hisoblanadi. Ko‘plab livanliklar Nabatiyani qarshilik ramzi deb biladi.
Hezbollah Isroil kuchlariga hujum qilishda davom etmoqda. Yakshanba kuni Isroil bir askari Hezbollah dron hujumida halok bo‘lganini tasdiqladi, bu 2 martdan beri o‘ldirilgan isroillik askarlar sonini 25 ga yetkazdi.
Livan Bosh vaziri Navaf Salam Isroilni “kuydirilgan yer siyosati” va “jamoaviy jazo” qo‘llashda aybladi. Isroil G‘azoda ham shunday harakatlarda ayblanmoqda.
Al Jazira muxbiri Obaida Hitto Isroil bosqini gumanitar inqirozga sabab bo‘lganini aytdi: “Isroil harbiylari Livan hududining beshdan bir qismini fuqarolar kira olmaydigan zonaga aylantirdi. Uylar va bizneslar vayron qilinmoqda.”
Isroil va Livan AQSh vositachiligida tinchlik muzokaralarini olib bormoqda. Aprel o‘rtalarida kuchga kirgan “sulh” Isroil tomonidan bir necha bor buzilgan. Muzokaralar kelasi hafta davom etishi kutilmoqda.

Израильские военные отдали приказ о принудительном выселении всех жителей, проживающих к югу от реки Захрани в южном Ливане, по мере расширения вторжения в страну перед возможным штурмом города Набатия.
В воскресенье представитель израильских военных на арабском языке Авихай Адраи в соцсети X предписал жителям немедленно переместиться к северу от реки Захрани, предупредив, что оставшиеся в зоне рискуют быть убитыми. За предыдущие 24 часа Израиль издал более 10 приказов о выселении.
Израильские силы в пятницу пересекли реку Литани впервые с 2006 года, расширяя наступление против «Хезболлы». Они захватили замок Бофор, расположенный на стратегическом холме близ Набатии. Министр обороны Израиля Исраэль Кац назвал это значительной тактической победой.
Израиль окружает Набатию — ключевой экономический и культурный центр южного Ливана. Многие ливанцы считают Набатию символом сопротивления из-за её исторической роли на передовой израильских атак.
«Хезболла» продолжает атаковать израильские силы. В воскресенье Израиль подтвердил гибель одного солдата в результате удара дрона «Хезболлы», доведя общее число погибших с 2 марта до 25.
Премьер-министр Ливана Наваф Салам осудил вторжение Израиля, обвинив его в «политике выжженной земли» и «коллективном наказании» жителей юга. Израиль также неоднократно обвинялся в коллективном наказании палестинцев в Газе.
Корреспондент Al Jazeera Обайда Хитто сообщил, что вторжение вызвало гуманитарный кризис: «Израильские военные создали зону, составляющую пятую часть территории Ливана, куда ливанцы не могут попасть. Дома и предприятия разрушаются».
Израиль и Ливан ведут мирные переговоры при посредничестве США. «Перемирие», вступившее в силу в середине апреля, неоднократно нарушалось Израилем. Переговоры возобновятся на следующей неделе.