Jahon sog'liqni saqlash tashkiloti (JSST) tomonidan epidemiyaning e'lon qilinishidan ikki hafta o'tib, MSF rahbari doktor Alan Gonsalesning so'zlariga ko'ra, ilgari hech qachon bunday qisqa vaqt ichida bunchalik ko'p holat qayd etilmagan.
Uning izohlari JSST rahbari doktor Tedros Adhanom Ghebreyesusning eng ko'p zarar ko'rgan Ituri provinsiyasiga tashrifi chog'ida aytildi. Hozirda KDRda 1000 dan ortiq gumon qilingan Ebola holati va kamida 246 o'lim qayd etilgan. Qo'shni Ugandada 9 tasdiqlangan holat va 1 o'lim qayd etilgan.
Gonsalesning ta'kidlashicha, 'hech qachon Ebola epidemiyasi e'lon qilinganidan keyin bunchalik tez ko'p holat qayd etilmagan' va uning guruhlari 'epidemiyaning tez tarqalishiga javob hali yetib bormaganiga guvoh bo'lmoqda'. U, shuningdek, 'bugungi kunda hech kim ushbu epidemiyaning haqiqiy ko'lami va jiddiyligini bilmaydi' deb qo'shimcha qildi.
JSST bir necha bor KDRdagi davom etayotgan mojaro Ebola bilan kurashish harakatlariga jiddiy to'sqinlik qilayotgani haqida ogohlantirgan. Gonsales, shuningdek, chegaralar va aeroportlarning yopilishi kabi 'katta to'siqlar' tufayli yordam yetkazish kechikayotganini aytdi.
Tedros Ituri provinsiyasida aholini kasallikka qarshi kurashda faolroq ishtirok etishga chaqirdi va dafn marosimlarida o'lganlarning jasadlariga tegish xavfli ekanligini ta'kidladi. U 'yo'qotganlarimiz uchun qayg'urgan bo'lsak-da, boshqasini yo'qotmaslik uchun hamma narsani qilishimiz kerak' dedi.
Bundibugyo nomli kam uchraydigan Ebola shtammi uchun tasdiqlangan vaktsina mavjud emas va u yuqtirganlarning uchdan bir qismini o'ldiradi. Ayni paytda Braziliyada KDRdan qaytgan bir kishida shubhali Ebola holati tekshirilmoqda.

Быстрое распространение лихорадки Эбола в Демократической Республике Конго (ДРК) создало 'глубоко тревожную' ситуацию, предупреждает медицинская благотворительная организация 'Врачи без границ' (MSF).
Спустя две недели после объявления Всемирной организацией здравоохранения (ВОЗ) вспышки заболевания, заместитель директора MSF доктор Алан Гонсалес заявил, что никогда ранее не было зарегистрировано 'так много случаев' за столь короткое время.
Его комментарии прозвучали во время визита главы ВОЗ доктора Тедроса Адханома Гебрейесуса в наиболее пострадавшую восточную провинцию Итури. В настоящее время в ДРК насчитывается более 1000 подозрительных случаев Эболы и не менее 246 смертей. В соседней Уганде зафиксировано девять подтвержденных случаев и одна смерть.
Гонсалес подчеркнул, что 'никогда ранее вспышка Эболы не регистрировала так много случаев так скоро после ее объявления', и его команды на местах 'наблюдают ответные меры, которые еще не поспевают за быстрым распространением эпидемии'. Он добавил, что 'сегодня никто не знает истинных масштабов и серьезности этой вспышки'.
ВОЗ неоднократно предупреждала, что продолжающийся конфликт в ДРК серьезно препятствует борьбе с Эболой. Гонсалес также отметил, что усилия по сдерживанию и доставка гуманитарной помощи задерживаются из-за 'серьезных ограничений', включая закрытие границ и аэропортов.
Тедрос призвал общины в центре вспышки играть более активную роль в борьбе с болезнью и предупредил, что прикосновение к телам умерших от Эболы может распространять вирус. 'Хотя мы скорбим о тех, кого потеряли, мы должны сделать все возможное, чтобы не потерять еще кого-то', – сказал он.
Редкий штамм Эболы, известный как Бундибугьо, не имеет доказанной вакцины и убивает около трети инфицированных. Тем временем в Бразилии расследуется подозрительный случай Эболы у мужчины, недавно вернувшегося из ДРК.