Janubiy Afrika Futbol Assotsiatsiyasi (SAFA) ma’lumotlariga ko‘ra, mamlakat terma jamoasining FIFA Jahon chempionatiga jo‘nashi kechiktirildi. Bunga Meksika uchun vizalarni rasmiylashtirishdagi muammolar sabab bo‘lgan. Jamoa 11 kundan so‘ng turnirning ochilish o‘yinida aynan Meksikaga qarshi maydonga tushadi.
“Bafana Bafana” nomi bilan tanilgan Janubiy Afrika terma jamoasi yakshanba kuni ertalab Yoxannesburgdan Mexiko shahriga charter reys bilan jo‘nashi rejalashtirilgan edi. Biroq, ba’zi futbolchilar va rasmiylar uchun mezbon davlat vizalari kechiktirilgani sababli parvoz amalga oshmadi.
SAFA bayonotida: “Katta erkaklar terma jamoasi ba’zi o‘yinchilar va rasmiylar uchun vizalar olishda qiyinchiliklarga duch keldi. Natijada guruh bugun ertalab Shimoliy Amerikaga rejalashtirilganidek safarga chiqa olmadi”, deyilgan.
Meksika va Janubiy Afrika o‘rtasidagi ochilish o‘yini 11-iyun kuni Estadio Aztekada bo‘lib o‘tadi. SAFA jamoa imkon qadar tezroq Mexiko shahriga jo‘nab ketishi uchun kechayu-kunduz ish olib borayotganini ma’lum qildi.
Sport vaziri Gayton Makkenzi vaziyatni “sharmandali va o‘ta adolatsiz” deb atadi va ijtimoiy tarmoqlarda “bizni ahmoq qilib ko‘rsatishyapti” deb yozdi. SAFA favqulodda yig‘ilish chaqirgan.
Janubiy Afrika 5-iyun kuni Yamayka bilan o‘rtoqlik o‘yini o‘tkazadi, so‘ngra guruh bosqichida Chexiya va Janubiy Koreyaga qarshi maydonga tushadi. Bu Jahon chempionatida vizalar bilan bog‘liq birinchi muammo emas – Eron terma jamoasi ham AQSh vizalarini kutmoqda.

Южноафриканская футбольная ассоциация (SAFA) сообщила, что вылет национальной команды на чемпионат мира по футболу задерживается из-за проблем с получением виз для Мексики, которая является соперником в стартовом матче турнира, который состоится через 11 дней.
Сборная ЮАР, известная как «Бафана Бафана», должна была вылететь чартерным рейсом из Йоханнесбурга в Мехико в воскресенье утром, но осталась на земле, поскольку визы для некоторых игроков и официальных лиц были задержаны.
В заявлении SAFA говорится: «Сборная ЮАР столкнулась с проблемами с визами для некоторых игроков и официальных лиц, в результате чего группа не смогла отправиться в Северную Америку сегодня утром, как планировалось». Открытие турнира между Мексикой и ЮАР состоится 11 июня на стадионе «Ацтека».
SAFA заверила, что работает круглосуточно, чтобы обеспечить вылет команды в Мехико как можно скорее. Министр спорта Гейтон Маккензи назвал ситуацию «позорной и крайне несправедливой», написав в соцсетях: «Нас выставляют дураками».
ЮАР проведет товарищеский матч с Ямайкой 5 июня, а затем сыграет в группе с Чехией и Южной Кореей. Это не первый случай визовых проблем на чемпионате: сборная Ирана также ожидает визы США.