AQShning taniqli siyosiy sharhlovchilari Cenk Uygur va Hasan Piker Buyuk Britaniyaga kirishlari taqiqlangani haqida ma'lum qilishdi. Britaniya rasmiylari qarorni ularning Isroil haqidagi ochiq bayonotlari bilan asoslagan.
Uygur, The Young Turks tarmog‘i asoschisi, London SXSW festivali va Oksford universitetidagi nutqi uchun ketayotganda parvozga chiqish oldidan taqiq haqida xabar olgan. U X’dagi postlarida Britaniya hukumati uni “jiddiy xavf” deb hisoblaganini yozgan.
“Britaniya hukumati meni Isroilni tanqid qilganim uchun ‘jamoat tartibiga jiddiy xavf’ deb taqiqlayotganini aytmoqda”, deb yozgan Uygur. Uning so‘zlariga ko‘ra, Isroilning AQSh hukumatiga ta’siri haqidagi faktik gaplari antisemitizm deb baholangan.
Piker, Uygurning jiyani va yirik siyosiy strimer, o‘zining Buyuk Britaniya vizasi bekor qilinganini ma’lum qildi. U qaror uning Isroilni tanqidi bilan bog‘liq ekanini aytdi: “Isroil manfaatlari eng yuqori ustuvorlikka ega bo‘lgan achinarli holat.”
The Times gazetasiga ko‘ra, Britaniya rasmiylari Uygurning mavjudligi “jamoat manfaati uchun foydali emas” deb hisoblagan. Shu yil boshida britaniyaliklar reper Kanye Westni ham antisemitizm tarixi sabab mamlakatga kiritmagan edi.

Американские политические комментаторы Сенк Уйгур и Хасан Пикер заявили, что им запретили въезд в Великобританию. Британские власти сослались на их публичные высказывания об Израиле как на причину решения.
Уйгур, сооснователь The Young Turks, узнал об ограничении при попытке сесть на рейс в Лондон, где он должен был выступить на фестивале SXSW и в Оксфордском университете. В серии постов в X он написал, что британские власти считают его «серьёзным риском».
«Британское правительство утверждает, что запрещает меня, потому что я якобы являюсь «серьёзным риском для общественного порядка» из-за моей критики Израиля», — написал Уйгур. Он добавил, что его заявления о влиянии Израиля на правительство США, хотя и фактические, были названы антисемитскими.
Племянник Уйгура Пикер, один из крупнейших политических стримеров, позже сообщил, что его британская виза также была аннулирована. Он связал решение с критикой Израиля и заявил: «Печальное положение дел, когда интересы Израиля имеют высший приоритет».
По данным The Times, британские чиновники заявили, что присутствие Уйгура «не способствует общественному благу». Ранее в этом году власти Великобритании также запретили въезд рэперу Канье Уэсту из-за его антисемитских высказываний.