AQSh rasmiysi Al Jazeera telekanaliga bergan bayonotida Vashington Livandagi harbiy harakatlarni yumshatish bo‘yicha taklif ilgari surganini ma’lum qildi. Davlat kotibi Marko Rubio Livan prezidenti Jozef Aun va Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu bilan alohida muzokaralar o‘tkazgan.
Isroil harbiylari Livandagi o‘rta asrlardan qolgan Bofor qasrini egallab olgani, bu so‘nggi o‘n yilliklardagi eng chuqur yurish ekani aytilmoqda. AQSh taklifiga ko‘ra, Hizbulloh Isroilga qarshi barcha hujumlarni to‘xtatishi evaziga Isroil Bayrutda kuchayishdan tiyilishi kerak.
Biroq Netanyaxu Livanga chuqurroq kirishga va’da berib, Bofor qasrini qo‘lga kiritishni “dramatik o‘zgarish” deb atadi. U harbiylarga Bayrutning Dohiya deb nomlanuvchi Hizbulloh tayanch nuqtasiga hujum qilishni buyurdi.
AQSh rasmiysi mojaroda aybni Hizbullohga yuklab, ular Eron ko‘rsatmalariga amal qilayotganini ta’kidladi. “Tinch aholini himoya qilishning eng tez yo‘li – Hizbullohning darhol o‘t ochishni to‘xtatishi”, dedi u.
Mart oyidan beri Livanda 1 milliondan ortiq odam majburiy ko‘chirilgan. Livan Sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, 3412 kishi halok bo‘lib, 10 269 kishi yaralangan. Fransiya, Buyuk Britaniya, Qatar va Misr Isroilning harbiy harakatlarini qoraladi.

Представитель США сообщил Al Jazeera, что Вашингтон выдвинул предложение по деэскалации боевых действий в Ливане. Госсекретарь Марко Рубио провел отдельные переговоры с президентом Ливана Джозефом Ауном и премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху.
Израильские военные захватили средневековый замок Бофор к северу от реки Литани, что стало самым глубоким продвижением в Ливан за последние десятилетия. Согласно предложению США, «Хезболла» должна прекратить все атаки на Израиль в обмен на отказ Израиля от эскалации в Бейруте.
Однако Нетаньяху пообещал углубить вторжение в Ливан, назвав захват замка «драматическим сдвигом». Он приказал военным атаковать южные пригороды Бейрута, известные как Дахия, оплот «Хезболлы».
Представитель США возложил ответственность за конфликт на «Хезболлу», обвинив ее в следовании иранским указаниям. «Быстрейший способ защитить мирных жителей — немедленное прекращение огня со стороны «Хезболлы»», — заявил он.
С марта более 1 миллиона человек были вынужденно перемещены в Ливане. По данным минздрава Ливана, 3412 человека убиты, 10 269 ранены. Франция, Великобритания, Катар и Египет осудили израильскую эскалацию.