Germaniyada byudjetni qisqartirish choralari ko‘rilayotgan bir paytda, banklarda milliardlab yevro ‘unutilgan hisoblar’da harakatsiz yotibdi. 2021-yilgi hukumat hisobotiga ko‘ra, bunday hisoblarda 4,2 milliard yevrogacha mablag‘ bor, ba’zi baholashlar esa 9 milliard yevroni ko‘rsatadi.
Muammo shundaki, keksa odamlar ko‘p hisob ochadi, ularni unutadi yoki vafot etadi, merosxo‘rlar esa bu hisoblarni topishda qiynaladi. Onlayn banking va raqamli aktivlar (kriptovalyuta, NFT) vaziyatni yanada murakkablashtiradi.
Germaniyada harakatsiz hisoblarning rasmiy ta’rifi yo‘q va ular yillar davomida tegmagan holda qolishi mumkin. Banklar bu masalani o‘z ixtiyoriga ko‘ra hal qiladi, ammo qat’iy ma’lumotlarni himoya qilish qoidalari ularni izlashni cheklaydi.
Hukumat faqat meros huquqi bo‘yicha merosxo‘r deb e’lon qilingan taqdirdagina hisobni da’vo qilishi mumkin. Markaziy reestr yo‘qligi sababli merosxo‘rlar banklarga so‘rov yuborishga majbur, bu esa vaqt va pul talab qiladi.
VDEE assotsiatsiyasi vakili Beatrice Eisenschmidtning aytishicha, ko‘plab merosxo‘rlar bu izlanishlardan voz kechadi. Kansler Fridrix Merts boshchiligidagi hukumat markaziy onlayn reestr yaratish bo‘yicha qonun loyihasini ishlab chiqqan, ammo hali qabul qilinmagan.
SOS Bolalar qishloqlari buyurtmasi bo‘yicha o‘tkazilgan so‘rovnomada 86% odamlar unutilgan mablag‘larni ijtimoiy loyihalar uchun fondga yo‘naltirishni qo‘llab-quvvatlagan. Buyuk Britaniya, Irlandiya, AQSh, Fransiya va Shveytsariyada bu masala turlicha tartibga solingan. Mutaxassislar moliyaviy yozuvlarni yangilab turish va oila a’zolari bilan baham ko‘rishni tavsiya qiladi.

В то время как Германия пытается сократить бюджет, миллиарды евро молча лежат на банковских счетах, которые называются «забытыми». Согласно отчету министерства исследований за 2021 год, на таких счетах находится до 4,2 млрд евро, а по другим оценкам — до 9 млрд евро.
Пожилые люди заводят множество счетов, забывают о них или умирают, а наследники с трудом находят эти счета. Онлайн-банкинг и цифровые активы (криптовалюта, NFT) еще больше усложняют задачу.
В Германии нет официального определения «забытого счета», и они могут оставаться без движения годами. Банки сами решают, как поступать, но строгие правила защиты данных ограничивают поиск владельцев или наследников.
Правительство может претендовать на счет только в случае, если оно объявлено наследником по закону о наследовании. Отсутствие центрального реестра вынуждает наследников направлять запросы в различные банковские ассоциации, что требует времени и денег.
Беатрис Айзеншмидт, член правления ассоциации VDEE, представляющей профессиональных искателей наследства, отмечает, что многие наследники отказываются от таких поисков. Нынешнее правительство во главе с канцлером Фридрихом Мерцем разработало законопроект о создании центрального онлайн-реестра, но он еще не принят.
Опрос, проведенный по заказу благотворительной организации «SOS Children's Villages», показал, что 86% респондентов хотели бы направить забытые средства в фонд социальных проектов. В Великобритании, Ирландии, США, Франции и Швейцарии этот вопрос регулируется по-разному. Эксперты рекомендуют обновлять финансовые записи и делиться ими с семьей.