Tayvan prezidenti Lay Tsin-te Shanxayda bo'lib o'tgan COMPUTEX texnologiya ko'rgazmasida nutq so'zlab, global ta'minot zanjirlarini himoya qilish uchun siyosiy status-kvoni saqlash eng mas'uliyatli yondashuv ekanini aytdi.
Tayvan dunyodagi eng yirik kontrakt chip ishlab chiqaruvchisi TSMC ga mezbonlik qiladi va Nvidia hamda Apple kabi kompaniyalar uchun asosiy uskuna yetkazib beruvchi hisoblanadi. Biroq uning siyosiy maqomi doimiy keskinlik manbai bo'lib kelmoqda, chunki Xitoy orolni o'z hududining bir qismi deb hisoblaydi.
Lay Taypey Jahon Savdo Markazida yig'ilgan yirik texnologiya kompaniyalari rahbarlariga o'z hukumati va hududi ularning sanoati uchun tobora muhim ahamiyat kasb etayotganini aytdi. "Sun'iy intellektga bo'lgan global ehtiyoj o'sgani sari, barqaror, ishonchli va mas'uliyatni o'z zimmasiga olishga qodir Tayvanga bo'lgan ehtiyoj ham o'sadi", dedi u.
Nvidia bosh direktori Jensen Xuang ham ochilish kuni so'zga chiqdi. Bu kompaniya bir hafta oldin Tayvanda yiliga taxminan 150 milliard dollar sarmoya kiritish rejasini e'lon qilgan edi. Xuang Tayvanni "ekotizimning epitsentri" deb atadi.
Tayvanning maqomi AQSh prezidenti Donald Trampning Xitoyga tashrifi chog'ida muhokama qilingan. Tramp Tayvanga harbiy yordamni to'xtatganini va orolning AQShdan chip sanoatini "o'g'irlaganini" aytgan. AQSh "bir Xitoy" siyosatiga amal qiladi, ammo Tayvanning eng muhim qo'llab-quvvatlovchisi va xavfsizlik kafolatchisi bo'lib qolmoqda.

Президент Тайваня Лай Циндэ открыл технологическую выставку COMPUTEX в Тайбэе, заявив, что сохранение политического статус-кво является наиболее ответственным подходом для обеспечения глобальных цепочек поставок.
Тайвань является домом для крупнейшего в мире контрактного производителя чипов TSMC и ключевым поставщиком оборудования для таких компаний, как Nvidia и Apple. Однако его политический статус является постоянным источником трения, поскольку Китай считает остров частью своей территории.
Лай заявил собравшимся руководителям технологических гигантов, что его правительство и территория приобретают все большее значение для их отрасли. "По мере роста глобальной потребности в ИИ растет и потребность в стабильном, надежном и способном нести ответственность Тайване", — сказал он.
Генеральный директор Nvidia Дженсен Хуанг также выступил в первый день, через неделю после того, как компания объявила о планах инвестировать около 150 миллиардов долларов в год на Тайване. Хуанг назвал Тайвань "эпицентром экосистемы".
Статус Тайваня был в центре внимания во время недавней поездки президента США Дональда Трампа в Китай. Трамп приостановил военную помощь Тайваню и жаловался, что остров "украл" полупроводниковую промышленность у США. США придерживаются политики "одного Китая", но остаются главным сторонником и гарантом безопасности Тайваня.