Ukrainaliklar katta zarba kelishini bilishardi. Rossiya poytaxt Kiyevga hujumlarni kuchaytirish bilan tahdid qilganidan beri, ko‘pchilik tunlarni yer osti panohlarida o‘tkazdi.
Biz ikki qavat yer ostida edik, lekin yuqoridagi kuchli portlashlarni his qildik va eshitdik. Keyin rus dronlari keldi, ehtimol qo‘shimcha portlovchi moddalar olib yoki raketalar yetkazgan zararni tekshirish uchun. Keyin yana raketalar.
Kiyev metrosi kompaniyasining ma’lumotiga ko‘ra, 41 000 dan ortiq odam, jumladan 4500 ga yaqin bola, tunni metroda o‘tkazgan – bu so‘nggi yillardagi rekord ko‘rsatkich.
Moskva hujumlar yanada kuchayishini aytgan bo‘lsa-da, bu avvalgilaridan unchalik farq qilmadi. Rossiya harbiy nishonlarni urishini da’vo qiladi, ammo tinch aholi jabr ko‘rdi.
Hujumdan keyin panohlardan chiqqan ko‘pchilik o‘z mahallalarini butunlay o‘zgarganini ko‘rib hayratda qoldi. Derazalar singan, mashinalar yonib, metall uyumiga aylangan.
Kiyevda o‘sha kechada kamida olti kishi halok bo‘ldi, Ukrainaning boshqa joylarida ham o‘lim va vayronagarchilik bo‘ldi. Dneprda kamida 16 kishi halok bo‘ldi, ikkita turar-joy binosiga zarba berildi.
Ikkala shaharda 90 dan ortiq kishi yaralandi, shimoliy-sharqdagi Xarkovda esa energiya ob’ektlari va fuqarolik infratuzilmasi nishonga olindi, 10 kishi, jumladan bir bola yaralangan.
Vynohradarda, odatda tinch Kiyev tumanida, biz butunlay vayronagarchilik manzarasini ko‘rdik. Ko‘p qavatli uylarning derazalari singan, yo‘laklarda yonib ketgan mashinalar, havoda chang va tutun.
Anna to‘qqiz qavatli binoda yashaydi, portlashlardan birining epitsentri yonida. U ko‘z yoshlari bilan aytdiki, portlashda butunlay vayron bo‘lgan mashinalardan biri uniki edi. “Binoni tuzatadilar, lekin jonimizni emas,” dedi u. “Butun bino, butun Ukraina qayg‘uda. Biz bunga nima qildik?”
Hujumdan so‘ng vayronalarni tozalash va omon qolganlarga yordam berish uchun katta sa’y-harakatlar boshlandi. Qutqaruvchilar, psixologlar va ko‘ngillilar ish olib bordi.

Украинцы знали, что готовится мощный удар. С тех пор как Россия пригрозила усилить атаки на столицу Киев около недели назад, многие ночевали в подземных укрытиях.
Мы находились на два этажа под землей, но все равно чувствовали и слышали мощные взрывы наверху. Затем появились российские дроны, возможно, несущие дополнительные взрывчатые вещества или разведывающие ущерб от ракет. Потом снова ракеты.
Более 41 000 человек, включая почти 4500 детей, укрылись в киевском метро за ночь — рекордное число за последние годы, сообщила метрополитен.
Хотя Москва заявляла, что атаки станут гораздо сильнее, эта мало чем отличалась от того, что Киев уже видел много раз. Россия утверждает, что наносит удары по военным целям, но страдают мирные жители.
Выйдя из укрытий после атаки, многие были потрясены, увидев свои районы полностью изменившимися в худшую сторону. Разбитые окна, автомобили, превратившиеся в груды обгоревшего металла.
В Киеве той ночью погибли по меньшей мере шесть человек, смерть и разрушения были и в других городах Украины. В Днепре погибли не менее 16 человек, поражены два жилых дома.
Более 90 человек получили ранения в обоих городах, в Харькове пострадали 10 человек, включая ребенка, также были атакованы энергообъекты и гражданская инфраструктура.
В Виноградаре, обычно тихом районе Киева, мы увидели полную картину разрушений. Многоэтажки с выбитыми окнами, остовы сгоревших машин на тротуарах, пыль и дым в воздухе.
Анна живет в девятиэтажке рядом с эпицентром одного из взрывов. Плача, она рассказала, что одна из полностью уничтоженных машин была ее. «Здание починят, но не наши души», — сказала она. «Все здание, вся Украина в трауре. Что мы сделали, чтобы заслужить это?»
После атаки начались масштабные работы по очистке и помощи пострадавшим. Спасатели, психологи и волонтеры работали на месте.
Если отойти от эпицентра взрыва, начинает возвращаться нормальная жизнь. За углом дома Анны несколько детей качались на качелях, недоверчиво глядя на суету. Киев справляется с войной так: как бы сильно его ни ударили, город возвращается к повседневным делам.