Sun'iy intellekt (AI) kompaniyasi Anthropic AQShda ommaviy aksiyalarni taklif qilish (IPO) orqali fond birjasiga chiqish niyatini e'lon qildi. Bu harakat kompaniyaning Claude chatboti ortidagi tashkilotga investorlarga o'z aksiyalarini sotib olish va sotish imkonini beradi.
Kompaniya joriy yil ichida IPO o'tkazish uchun AQSh tartibga soluvchi organlariga hujjatlarni topshirganini ma'lum qildi. Taklif qilinadigan aksiyalar soni va narxi hozircha aniqlanmagan.
Anthropicning fond bozoriga chiqishi, Elon Muskning SpaceX kompaniyasining rejalari bilan birga, AI kompaniyalarining o'sib borayotgan baholariga investorlarning qiziqishi mos keladimi yoki yo'qligini ko'rsatadi. Besh yil oldin tashkil etilgan Anthropic yaqinda xususiy investorlardan 965 milliard dollardan ortiq baholangan mablag' to'pladi.
Kompaniya rahbari Dario Amodei OpenAI'dan kelib chiqqan bo'lib, u bilan raqobatlashadi. OpenAI ham joriy yilda IPO ko'rib chiqmoqda, ammo rahbari Sem Altman shoshilmayotganliklarini bildirdi.
Mutaxassislar Anthropicning IPO'si texnologiya tarixidagi eng diqqat bilan tekshiriladigan ommaviy taklif bo'lishini ta'kidlamoqda. Investorlar AI biznesining moliyaviy asosliligini baholash uchun kompaniyaning marjasi, savdosi va rentabelligini sinchkovlik bilan o'rganadi.
Shu bilan birga, Anthropic AQSh Mudofaa vazirligi bilan ziddiyatga duch keldi. Vazirlik sun'iy intellektdan to'liq avtonom qurollarda foydalanishga ruxsat beruvchi shartnoma shartlarini talab qilganidan so'ng, Amodei o'z xavotirlarini bildirdi. Prezident Donald Tramp kompaniya bilan ishlashni to'xtatish bilan tahdid qildi, ammo Anthropic hukumatga qarshi sud ishini boshladi.

Компания по искусственному интеллекту (ИИ) Anthropic объявила о планах провести первичное публичное размещение акций (IPO) в США. Этот шаг позволит инвесторам покупать и продавать акции компании, стоящей за чат-ботом Claude.
В понедельник компания подала документы в регулирующие органы США для проведения IPO в этом году. Цена и количество акций пока не определены.
Планы Anthropic по выходу на фондовый рынок, наряду с аналогичными планами SpaceX Илона Маска, должны показать, соответствует ли аппетит инвесторов растущим оценкам ИИ-компаний. Основанная всего пять лет назад, Anthropic недавно привлекла средства частных инвесторов, оценив компанию более чем в $965 млрд.
Генеральный директор Дарио Амодеи основал компанию после ухода из OpenAI, где он работал несколько лет, из-за разногласий с главой Сэмом Альтманом. OpenAI также рассматривает возможность IPO в этом году, но Альтман заявил, что не торопится.
Аналитики отмечают, что IPO Anthropic станет самым тщательно изучаемым публичным размещением в истории технологий. Инвесторы будут внимательно анализировать маржу, продажи и рентабельность компании, чтобы оценить финансовую состоятельность ИИ-бизнеса.
Тем временем Anthropic столкнулась с конфликтом с Министерством обороны США. После того как Пентагон потребовал включить в контракт условия, разрешающие использование ИИ для «любых законных целей», включая полностью автономное оружие, Амодеи выразил обеспокоенность. Президент Дональд Трамп пригрозил прекратить сотрудничество, а министр обороны Пит Хегсет запретил использование Claude в госорганах. Anthropic подала иск против правительства.
Несмотря на разногласия, Anthropic ожидает получения прибыли в первой половине этого года благодаря росту продаж Claude и связанных услуг.