Amerika Qo‘shma Shtatlarida olti shtat – Ayova, Montana, Nyu-Meksiko, Nyu-Jersi, Janubiy Dakota va Kaliforniya – praymeriz saylovlarida ovoz berishmoqda. Bu noyabr oyidagi oraliq saylovlar oldidan muhim bosqich hisoblanadi.
Bugungi praymerizlar yilning eng gavjum kunlaridan biri bo‘lib, saylovchilar kamida 74 Vakillar palatasi o‘rni uchun nomzodlarni tanlamoqda. Natijalar AQSh siyosiy manzarasini shakllantirishi mumkin, chunki Kongress nazorati xavf ostida.
Demokratlar ikkala palatada ko‘pchilikni qo‘lga kiritish va respublikachilardan nazoratni tortib olishga umid qilmoqda. Senatdagi barcha 435 o‘rin va Vakillar palatasidagi o‘rinlarning uchdan bir qismi noyabr oyida saylanadi.
Eng diqqatga sazovor poygalardan biri Ayova shtatida bo‘lib, u yerda respublikachi senator Joni Ernst nafaqaga chiqmoqda. Demokratlar shtat vakili Josh Turek va shtat senatori Zak Vals o‘rtasida tanlov qilmoqda. Respublikachilar esa prezident Trampga sodiq bo‘lgan vakil Eshli Xinsonni ilgari surmoqda.
Nyu-Jersida amaldagi kongressmen Tom Kin kutilmagan qiyinchiliklarga duch kelmoqda. U 100 dan ortiq ovoz berishni o‘tkazib yuborgan va shaxsiy tibbiy muammo sababli uzoq vaqt yo‘qligini tushuntirgan. Demokratlar uning o‘rnini egallash uchun sobiq harbiy vertolyot uchuvchisi Rebekka Bennetni ilgari surmoqda.
Montanada senator Stiv Deynsning kutilmaganda poygadan chiqishi vaziyatni murakkablashtirdi. Endi besh nafar demokrat va Tramp tomonidan qo‘llab-quvvatlangan Kurt Alme o‘rin uchun kurashmoqda. Mustaqil nomzod Set Bodnar esa hech qanday praymerizda qatnashmasdan noyabr oyidagi saylovga chiqadi.
Nyu-Meksikoda gubernatorlik poygasi diqqat markazida. Sobiq ichki ishlar kotibi Deb Haaland demokratlardan nomzod bo‘lishga intilmoqda. U saylangan taqdirda, AQShda gubernator etib saylangan birinchi tubjoy amerikalik ayol bo‘ladi.
Kaliforniya eng yirik shtat sifatida 52 ta Vakillar palatasi o‘rni uchun praymeriz o‘tkazmoqda. Gubernatorlik poygasida 61 nafar nomzod, jumladan, sobiq vazir Xavier Becerra va teleboshlovchi Stiv Xilton ishtirok etmoqda. Los-Anjelesda esa realiti-shou yulduzi Spenser Pratt merlikka da’vogarlik qilmoqda.

В Соединенных Штатах избиратели шести штатов — Айова, Монтана, Нью-Мексико, Нью-Джерси, Южная Дакота и Калифорния — участвуют в праймериз, которые определят финальные гонки на критически важных промежуточных выборах в ноябре.
Вторник — один из самых загруженных дней праймериз в году: голосование идет за кандидатов на не менее чем 74 места в Палате представителей США. Исходы могут сформировать политический ландшафт на оставшуюся часть второго срока президента Дональда Трампа.
На кону — контроль над Конгрессом. Все места в Палате представителей и примерно треть мест в Сенате будут выставлены на ноябрьские выборы. Демократы надеются получить большинство в обеих палатах и отобрать контроль у республиканцев.
Одна из самых пристально наблюдаемых гонок — в Айове, где сенатор-республиканец Джони Эрнст уходит в отставку. Демократы выдвигают члена палаты представителей штата Джоша Турека и сенатора штата Зака Валя. Республиканцы делают ставку на представителя США Эшли Хинсон, верную сторонницу Трампа.
В Нью-Джерси действующий конгрессмен Том Кин столкнулся с неожиданными трудностями: он пропустил более 100 голосований в Палате представителей, объяснив это личной медицинской проблемой. Демократы надеются занять его место с помощью бывшего пилота военного вертолета Ребекки Беннетт.
В Монтане внезапный выход сенатора Стива Дейнса из гонки изменил ситуацию. Пять демократов и поддерживаемый Трампом Курт Альме борются за место. Независимый кандидат Сет Боднар автоматически попадает в ноябрьский бюллетень, минуя праймериз.
В Нью-Мексико гонка за пост губернатора привлекает внимание. Бывший министр внутренних дел Деб Хааланд баллотируется от демократов. В случае избрания она станет первой женщиной из числа коренных народов, избранной губернатором в США.
Калифорния, как самый населенный штат, проводит праймериз на 52 места в Палате представителей. В гонке за пост губернатора участвуют 61 кандидат, включая бывшего министра Ксавьера Бесерру и телеведущего Стива Хилтона. В Лос-Анджелесе звезда реалити-шоу Спенсер Пратт неожиданно составил конкуренцию мэру Карен Басс.