Portugaliyada olti oy ichida ikkinchi umumiy ish tashlash bo‘lib o‘tmoqda. Transport, maktab va shifoxonalar ish tashlashdan zarar ko‘rdi.
Kasaba uyushmalari 24 soatlik ish tashlashni hukumatning mehnat qonunchiligini isloh qilish rejalariga qarshi o‘tkazdi. Ularning ta’kidlashicha, islohotlar ish vaqtini tartibga solishni bekor qiladi, ishdan bo‘shatishni osonlashtiradi, ish tashlash huquqini cheklaydi va ota-onalarni himoya qilishni kamaytiradi.
Davlat temir yo‘l kompaniyasi CP uzoq masofali poyezdlarni va ko‘pchilik mintaqaviy xizmatlarni to‘xtatdi. Poytaxt Lissabondagi metro yopildi.
Maktablar yopildi, shifoxonalarda esa hamshiralarning ish tashlashi tufayli ko‘plab jarrohlik amaliyotlari va uchrashuvlar qoldirildi.
Aviatsiya sektori ham ta’sir ko‘rsatdi. Milliy aviakompaniya TAP kunlik 300 dan ortiq reyslardan atigi 79 tasini amalga oshirishini ma’lum qildi. Ispaniyaning Iberia aviakompaniyasi esa reyslarni 50% dan 75% gacha qisqartirishni kutmoqda.
Lissabonda mahalliy vaqt bilan soat 14:30 da norozilik marshı rejalashtirilgan.
Hukumatning mehnat kodeksini isloh qilish paketi, ehtimol, o‘ta o‘ng Chega partiyasining yordami bilan qabul qilinadi. Eng yirik kasaba uyushmasi CGTP rahbari Tiago Oliveyra islohotlar ishchilarning ahvolini yomonlashtirishini aytdi.

Португалия переживает вторую всеобщую забастовку за последние шесть месяцев. Транспорт, школы и больницы оказались под ударом из-за акции протеста.
Профсоюзы объявили 24-часовую забастовку в знак протеста против планов правительства реформировать трудовое законодательство. Они утверждают, что реформы дерегулируют рабочее время, упростят увольнения, ограничат право на забастовку и снизят защиту родителей.
Государственная железнодорожная компания CP приостановила поезда дальнего следования и большинство региональных рейсов. Метро в столице Лиссабоне закрыто.
По всей стране закрыты школы, а больницы отложили большинство операций и приемов из-за забастовки медсестер.
Авиационный сектор также пострадал: национальный перевозчик TAP заявил, что выполнит лишь 79 из более чем 300 ежедневных рейсов. Испанская авиакомпания Iberia ожидает сокращения на 50-75%.
В Лиссабоне запланирован марш протеста на 14:30 по местному времени.
Пакет реформ трудового кодекса, предложенный правоцентристским правительством меньшинства, вероятно, будет принят при поддержке ультраправой партии Chega. Глава крупнейшего профсоюза CGTP Тиагу Оливейра заявил, что реформы ухудшат условия труда.