Sakkiz yil avval Britaniya bosh vaziri va tashqi ishlar vaziri ketma-ket Xitoyga tashrif buyurgan bo‘lsa, hozir Keir Starmer hukumati yana Pekin bilan munosabatlarni tiklashga urinmoqda. Starmer yanvar oyida munosabatlarni "muzlik davri" deb ta’riflagan edi.
Bosh vazir Starmer yanvar oyida Pekinga borgan bo‘lsa, tashqi ishlar vaziri Yvette Cooper hozirda uch kunlik tashrif bilan Xitoyda. Buyuk Britaniya va Xitoy xavfsizlik, inson huquqlari va Ukraina urushi bo‘yicha kelishmovchiliklarga qaramay, iqtisodiy va diplomatik aloqalarni jonlantirishga harakat qilmoqda.
Cooper tashrif davomida ikki davlatni Eron va Ukraina mojarolari hamda Kongo Demokratik Respublikasidagi Ebola epidemiyasi kabi global muammolarga qarshi birgalikda kurashishga chaqirdi. U Xitoy vitse-prezidenti Han Zheng bilan uchrashib, "qoidalarga asoslangan xalqaro tartib" muhimligini ta’kidladi.
Tahlilchilarning fikricha, G‘arb davlatlari, jumladan Buyuk Britaniya, Xitoyga har qachongidan ham ko‘proq muhtoj. London Iqtisodiyot maktabi professori John Minnichning so‘zlariga ko‘ra, G‘arb yarimo‘tkazgichlar, tibbiy asboblar va aerokosmik komponentlar ishlab chiqarishda Xitoyga qaram bo‘lib qolgan.
Starmerning yanvar oyidagi tashrifi chuqur iqtisodiy hamkorlikka zamin yaratdi, jumladan AstraZeneca kompaniyasining 15 milliard dollarlik sarmoyasi va britaniyaliklar uchun vizasiz sayohat imkoniyati. Cooper Shenzhen shahriga borib, savdo aloqalari va sun’iy intellekt kelajagini muhokama qilishi kutilmoqda.
Shu bilan birga, London Xitoyning josuslik faoliyati va Ukraina urushidagi Rossiyani qo‘llab-quvvatlashi kabi masalalarda keskinlikni saqlab qolmoqda. Britaniya delegatsiyasi xavfsizlik maqsadida "bir martalik" telefonlardan foydalangan. Tahlilchilar ikki davlat o‘rtasidagi tizimli va qadriyat farqlari saqlanib qolayotganini ta’kidlamoqda.

Спустя восемь лет после того, как британский премьер-министр и министр иностранных дел совершили последовательные визиты в Китай, правительство Кира Стармера вновь пытается перезагрузить отношения с Пекином, которые Стармер в январе назвал «ледниковым периодом».
Премьер-министр Стармер посетил Пекин в январе, а министр иностранных дел Иветт Купер сейчас находится с трехдневным визитом. Великобритания и Китай пытаются оживить экономические и дипломатические связи, несмотря на разногласия по вопросам безопасности, прав человека и войны в Украине.
В ходе визита Купер призвала две страны совместно противостоять глобальным вызовам, включая конфликты в Иране и Украине, а также вспышку Эболы в ДРК. Она встретилась с вице-президентом Китая Хань Чжэном, подчеркнув важность «основанного на правилах международного порядка».
Аналитики отмечают, что западные страны, включая Великобританию, сейчас нуждаются в Китае как никогда. Профессор Лондонской школы экономики Джон Минних заявил, что Запад сильно зависит от Китая в производстве передовых товаров, таких как полупроводники и медицинские приборы, и эта зависимость растет.
Визит Стармера в январе заложил основу для углубления экономического сотрудничества, включая инвестиции AstraZeneca в размере 15 млрд долларов и безвизовый режим для британцев. Ожидается, что Купер посетит Шэньчжэнь для обсуждения торговли и будущего искусственного интеллекта.
В то же время Лондон сохраняет напряженность по вопросам шпионажа и поддержки Китаем России в украинской войне. Британская делегация использовала «одноразовые» телефоны из соображений безопасности. Эксперты подчеркивают, что фундаментальные различия в системах и ценностях остаются неразрешимыми.