Germaniyada milliardlab yevro banklardagi unutilgan hisobvaraqlarda harakatsiz yotibdi. Vorislar bu pullardan bexabar, markazlashtirilgan reestr esa mavjud emas. Banklar va siyosatchilar bu mablag‘larni kim nazorat qilishi kerakligi haqida bahslashmoqda.
2021 yilda Germaniya Tadqiqot vazirligi hisobotiga ko‘ra, bunday hisobvaraqlarda 4,2 milliard yevrogacha (4,9 milliard dollar) mablag‘ bor. Ba’zi hisob-kitoblar esa 9 milliard yevrogacha yetadi. Banklarning o‘zi hech qanday raqamlarni e’lon qilmagan.
Odamlar qariganda, bir nechta hisobvaraqlarga ega bo‘lganda yoki vafot etganda, qarindoshlar va vorislar hisobvaraqlarni aniqlashda qiyinchiliklarga duch kelishadi. Onlayn banking, qog‘ozsiz ish yuritish esa vaziyatni yanada murakkablashtiradi, chunki ma’lumotlar elektron pochta yoki qattiq disklarda qoladi.
Germaniyada tashlab ketilgan hisobvaraqlarning rasmiy ta’rifi yo‘q va ular yillar davomida harakatsiz qolishi mumkin. Huquqiy bazaning yo‘qligi bu masalani banklarning o‘ziga qoldirgan, ammo ular egalarini qidirishga kam sarmoya kiritadi. Qattiq ma’lumotlarni himoya qilish qoidalari ham to‘siq bo‘lmoqda.
Germaniyada harakatsiz hisobvaraqlar bank mulkiga aylanmaydi yoki davlatga o‘tkazilmaydi. Banklar ularni cheksiz saqlashi shart va egalik huquqi hech qachon tugamaydi. Davlat faqat meros huquqi bo‘yicha voris deb e’lon qilingan taqdirdagina hisobvaraqni talab qilishi mumkin.
VDEE (professional meros izlovchilar uyushmasi) rahbari Beatris Eyzenshmidtning aytishicha, eng zarur chora – markazlashtirilgan harakatsiz hisobvaraqlar reestrini yaratish. Hozirda so‘rovlar turli bank uyushmalariga yuboriladi, bu vaqt va pul talab qiladi. Ko‘p vorislar bu izlanishlardan voz kechishadi.
Shimoliy Reyn-Vestfaliya sobiq moliya vaziri Norbert Valter-Boryans taxminan 2 milliard yevro harakatsiz hisobvaraqlarda ekanligini aytgan va milliy reestr yaratishga chaqirgan. Hozirgi kansler Fridrix Merts boshchiligidagi hukumat qonun loyihasini ishlab chiqqan, ammo hali qabul qilinmagan.
SOS Bolalar qishloqlari xayriya tashkiloti buyurtmasiga ko‘ra, so‘rovda qatnashganlarning 86 foizi unutilgan bank aktivlari ijtimoiy loyihalar fondiga yo‘naltirilishini, 8 foizi davlatga, 2 foizi esa banklarda qolishini xohlaydi. Buyuk Britaniya, Irlandiya, AQSh, Fransiya va Shveytsariyada turli muddat va tartiblar mavjud.

В Германии миллиарды евро неподвижно лежат на так называемых забытых счетах в банках и других финансовых учреждениях. Наследники не знают об этих средствах, а централизованный реестр отсутствует. Банки и политики спорят о том, кто должен контролировать эти деньги.
Согласно отчету Министерства исследований Германии за 2021 год, на таких счетах находится до 4,2 миллиарда евро (4,9 миллиарда долларов). Другие оценки достигают 9 миллиардов евро. Сами банки не публикуют никаких цифр.
С возрастом, при наличии нескольких счетов или после смерти владельца родственникам и наследникам сложно идентифицировать счета. Онлайн-банкинг без бумажных выписок усложняет ситуацию, так как информация хранится в электронной почте или на жестких дисках.
В Германии нет официального определения заброшенных счетов, и они могут оставаться неактивными годами. Отсутствие правовой базы оставляет решение на усмотрение банков, которые неохотно инвестируют в поиск владельцев. Строгие правила защиты данных также создают препятствия.
В Германии бездействующие счета не становятся собственностью банков и не передаются государству. Банки обязаны хранить их бессрочно, а право собственности никогда не истекает. Государство может претендовать на счет только в случае признания его наследником по закону.
Беатрис Айзеншмидт, член правления VDEE (ассоциации профессиональных искателей наследства), считает, что необходима централизованная база данных бездействующих счетов. Сейчас запросы направляются в различные банковские ассоциации, что требует времени и денег. Многие наследники отказываются от таких поисков.
Бывший министр финансов Северного Рейна-Вестфалии Норберт Вальтер-Борьянс оценил объем бездействующих счетов примерно в 2 миллиарда евро и призвал создать национальный реестр. Нынешнее правительство канцлера Фридриха Мерца разработало законопроект, но он еще не принят.
Опрос, заказанный благотворительной организацией SOS Children's Villages, показал, что 86% респондентов хотели бы направить забытые банковские активы в фонд социальных проектов, 8% — государству, и только 2% — банкам. В Великобритании, Ирландии, США, Франции и Швейцарии действуют разные сроки и процедуры.