Buyuk Britaniyada o‘ta o‘ng, immigratsiyaga qarshi Reform UK partiyasi rahbari Nayjel Faraj bir dalada turib, mamlakatga murojaat qilib, o‘lim bilan yakunlangan fojiadan siyosiy kapital olishga urinmoqda. 2025 yil dekabr oyida 18 yoshli oq tanli o‘smir Genri Novak sikx millatiga mansub shaxs tomonidan marosim pichog‘i bilan pichoqlab o‘ldirilgan edi. Politsiya voqea joyiga kelganida, hujumchining soxta da'vosiga ishonib, Novakni hibsga olgan va u 'nafas ololmayman' deb so‘nggi so‘zlarini aytgan.
Faraj bu fojiani Jorj Floydning o‘ldirilishi bilan solishtirib, tarafdorlarini 'sovuq g‘azab' bilan javob berishga chaqirdi. Biroq kuzatuvchilarning fikricha, uning asosiy maqsadi Reform UKni tark etib, yangi o‘ta o‘ng guruh Restore Britain’ga o‘tgan sobiq tarafdorlarni qaytarishdir. Restore Britain sobiq Reform a'zosi Rupert Lou tomonidan to‘rt oy oldin tashkil etilgan bo‘lib, 96 000 dan ortiq a'zo va 13 kengash a'zosiga ega.
Ayni paytda Buyuk Britaniyaning shimolidagi Makerfild saylov okrugida bo‘lib o‘tadigan qo‘shimcha saylov mamlakat siyosiy kelajagini belgilashi mumkin. 18 iyun kuni bo‘lib o‘tadigan saylovda leyboristlar nomzodi Endi Bernxem sobiq deputat sifatida qaytishga harakat qilmoqda. So‘rovlarga ko‘ra, Bernxem 43 foiz ovoz bilan Reform UK nomzodi Robert Kenyondan (40 foiz) biroz oldinda, ammo Restore Britain nomzodi Rebekka Shepherd 7 foiz ovoz to‘plashi kutilmoqda.
King's College London professori Georgios Samarasning fikricha, Reform UK o‘z g‘oyalarini 'asosiy oqim'ga aylantirishga urinayotgani sababli o‘ta o‘ng ekstremistlar uni 'juda yumshoq' deb hisoblamoqda. Bu esa Restore Britain kabi yanada radikal partiyalarning paydo bo‘lishiga olib keldi. Samaras Lou va uning partiyasini 'neonatsizmning ifodasi' deb atadi.
Restore Britain o‘z manifestida eng keng qamrovli deportatsiya dasturini, shu jumladan nafaqa oladigan yoki ingliz tilida gapira olmaydigan qonuniy immigrantlarni ham chiqarib yuborishni va'da qilmoqda. Partiya, shuningdek, 'Buyuk O‘rinbosarlik' fitna nazariyasiga amal qiladi va 2070 yilga kelib mahalliy britaniyaliklar mutlaq ozchilikka aylanishini da'vo qiladi.
Ekspertlarning ta'kidlashicha, immigratsiya va musulmonlarga qarshi kayfiyatning kuchayishi iqtisodiy qiyinchiliklar bilan bog‘liq. 2024 yilda Angliyada islomofobik hujumlar soni 6313 tani tashkil etib, 2022 yilga nisbatan 165 foizga oshgan. Ayni paytda, ONS ma'lumotlariga ko‘ra, sof immigratsiya 331 000 dan 171 000 gacha kamaygan.
Ikki o‘ng qanot partiyasi o‘rtasidagi ziddiyat chuqurlashmoqda. Ilon Mask Restore Britain’ni qo‘llab-quvvatlagan bo‘lsa, Faraj Maskni o‘ng qanotni bo‘lishda ayblamoqda. Biroq ekspertlar Restore Britain’ni e'tiborsiz qoldirmaslik kerak, chunki u kelgusi saylovlarda Reform UKning ovozlarini olib, uning hukumat tuzish imkoniyatini kamaytirishi mumkin.

Лидер ультраправой антииммиграционной партии Reform UK Найджел Фарадж, выступая на этой неделе перед нацией, стоя в поле, призвал сторонников ответить «холодной яростью» на трагическую гибель белого подростка. В декабре 2025 года 18-летний Генри Новак был зарезан сикхом с церемониальным ножом. Прибывшая полиция поверила ложным показаниям нападавшего и задержала умирающего юношу, который успел произнести «Я не могу дышать».
Фарадж сравнил эту трагедию с убийством Джорджа Флойда, стремясь вернуть бывших сторонников, покинувших Reform UK ради новой ультраправой группы Restore Britain. Эта партия, созданная четыре месяца назад бывшим членом Reform Рупертом Лоу, уже насчитывает более 96 000 членов и 13 советников, в основном перебежчиков из Reform.
Ключевым событием станут довыборы в округе Мейкерфилд на севере Англии, назначенные на 18 июня. Кандидат от лейбористов Энди Бернхем пытается вернуться в парламент, но опросы показывают лишь небольшое преимущество над кандидатом Reform UK (43% против 40%). При этом кандидат Restore Britain Ребекка Шеперд может получить 7% голосов, что способно расколоть ультраправый электорат.
По мнению профессора Джорджиса Самараса из Королевского колледжа Лондона, Reform UK считается «слишком мягкой» для ультраправых экстремистов, что и создало нишу для Restore Britain. Самарас назвал Лоу и его партию «выражением неонацизма», отметив, что их риторика не обязательно использует нацистскую символику, но поддерживает соответствующие идеи.
Restore Britain обещает «самую амбициозную программу массовых депортаций», включая высылку легальных мигрантов, получающих пособия или не говорящих по-английски. Партия также придерживается теории «Великого замещения», утверждая, что к 2070 году коренные британцы станут абсолютным меньшинством.
Эксперты связывают рост ультраправых настроений с социально-экономическими проблемами и ксенофобией. В 2024 году в Англии зафиксировано 6313 случаев исламофобских нападений — рост на 165% по сравнению с 2022 годом. При этом, по данным ONS, чистая иммиграция снизилась с 331 000 до 171 000.
Конфликт между лидерами Reform UK и Restore Britain углубляется. Илон Маск поддержал Restore Britain, а Фарадж обвинил его в попытке расколоть правый фланг. Однако аналитики предупреждают, что Restore Britain может отобрать голоса у Reform и помешать ей сформировать правительство после следующих выборов.