Kongo Demokratik Respublikasi (KDR) terma jamoasi bosh murabbiyi Sebastyan Dezabrning aytishicha, jamoa Chili bilan Jahon chempionati oldidan o'tkaziladigan o'rtoqlik uchrashuvini yopiq eshiklar ortida o'tkazishga tayyor.
49 yoshli fransiyalik mutaxassis bu taklifni Ispaniyaning uchrashuvni qabul qilishi kerak bo'lgan shahri meri seshanba kuni afrikalik mamlakatdagi Ebola epidemiyasi bilan bog'liq sog'liqni saqlash xavotirlari tufayli o'yinni bekor qilganidan keyin bildirdi.
“Men 9-iyun kuni KDR va Chili o'rtasidagi o'yinni o'tkazishni taqiqlovchi farmonni imzoladim”, dedi La-Linea-de-la-Konsepsion meri Xuan Franko. Bu shahar Ispaniyaning janubidagi Gibraltar bilan chegaraga yaqin joylashgan.
Franko bu “ehtiyot chorasi” ekanligini va u Andalusiya mintaqaviy hukumati sog'liqni saqlash xizmati tavsiyalariga amal qilayotganini aytdi.
Dezabr, shuningdek, seshanba kuni Belgiyaning Lyej shahrida Daniya bilan o'rtoqlik uchrashuvi arafasida so'zlab, Ispaniyadagi o'yinni o'tkazish umididan voz kechmaganligini aytdi.
“Boshqa stadionlar bor. Yopiq eshiklar ortida o'ynash imkoniyati bor. Bir nechta imkoniyatlar mavjud. Men bu haqda ko'p izoh bera olmayman”, dedi u.
“Aytishim mumkin bo'lgan yagona narsa shundaki, biz moslashishga odatlanganmiz va nima bo'lishidan qat'iy nazar, bu vaziyatlarga moslashishda muammo bo'lmaydi.”
KDR, 1974 yilgi nashrda Zair nomi bilan ishtirok etganidan beri birinchi marta Jahon chempionatiga yo'llanma olgan, o'tgan oy mamlakatda Ebola epidemiyasi boshlanganidan keyin uyda rejalashtirilgan Jahon chempionati oldidan yig'inni bekor qildi va uning o'rniga Belgiyada joylashdi.
Dezabr barcha zarur ehtiyot choralari ko'rilganligini aytdi. “Albatta, biz FIFAga tegishli tibbiy tashkilot bilan bog'liq cheklovlarga rioya qilmoqdamiz. Shifokorlar FIFA bilan aloqada”, dedi u.
“Rostini aytsam, biz boshqa yig'inlarimiz kabi mutlaqo normal yig'in o'tkazmoqdamiz. Barcha futbolchilar Yevropadan kelishdi. Mahalliy xodimlar sayohat muddatlariga rioya qilishdi, shuning uchun bu bizga kundalik hayotda umuman ta'sir qilmaydi.”
Yuqumli gemorragik isitma epidemiyasi may oyi o'rtalarida sharqiy KDRda e'lon qilingan edi.
AQSh rasmiylari 22-may kuni Kongo terma jamoasi Jahon chempionati uchun AQShga kirishga ruxsat olishdan oldin 21 kun karantinda bo'lishi kerakligini aytdi. Turnir 11-iyundan 19-iyulgacha bo'lib o'tadi va AQSh, Kanada va Meksika tomonidan birgalikda o'tkaziladi.
Turnir davomida ular Texas shtatining Xyuston shahrida joylashishni rejalashtirmoqda, u yerda 17-iyun kuni Portugaliyaga qarshi K guruhidagi ilk o'yinini o'tkazadi.
KDR keyin Meksikaning Gvadalaxara shahriga yo'l olib, 24-iyun kuni Kolumbiya bilan o'ynaydi va 28-iyun kuni AQShning Atlanta shahrida O'zbekiston bilan o'ynash uchun AQShga qaytadi.
FIFA Jahon chempionati 11-iyun kuni boshlanadi. Siz Al Jazeera’ning maxsus Jahon chempionati 2026 sahifasida eng so'nggi yangiliklar, o'yin tahlillari va matnli sharhlar bilan birga guruh jadvallari, real vaqt rejimidagi natijalar va jadvallarni kuzatishingiz mumkin.

Главный тренер сборной Демократической Республики Конго (ДРК) Себастьен Дезабр заявил, что его команда готова провести товарищеский матч с Чили перед чемпионатом мира за закрытыми дверями.
49-летний француз сделал это предложение после того, как мэр испанского города, который должен был принять матч, отменил его во вторник из-за опасений по поводу вспышки Эболы в африканской стране.
«Я подписал указ, запрещающий проведение матча 9 июня между ДРК и Чили», — заявил Хуан Франко, мэр Ла-Линеа-де-ла-Консепсьон, расположенной недалеко от границы с Гибралтаром на юге Испании.
Франко назвал это «мерой предосторожности» и заявил, что следует рекомендациям службы здравоохранения регионального правительства Андалусии.
Дезабр, который также выступал во вторник накануне товарищеского матча с Данией в Льеже, Бельгия, сказал, что не теряет надежды на проведение матча в Испании.
«Есть другие стадионы. Есть вариант игры за закрытыми дверями. Есть несколько возможностей. Я не могу много комментировать это», — сказал он.
«Единственное, что я могу сказать, это то, что мы привыкли адаптироваться, и что бы ни случилось, у нас не будет проблем с адаптацией ко всем этим ситуациям».
ДРК, которая квалифицировалась на свой первый чемпионат мира с 1974 года, когда она участвовала под названием Заир, отменила запланированный предчемпионатный сбор на родине после того, как в прошлом месяце в стране вспыхнула эпидемия Эболы, и вместо этого базируется в Бельгии.
Дезабр заявил, что были приняты все необходимые меры предосторожности. «Конечно, мы соблюдаем ограничения, связанные с ФИФА, касающиеся медицинской организации. Врачи находятся в контакте с ФИФА», — сказал он.
«Честно говоря, мы проводим совершенно нормальный сбор, как и другие наши сборы. Все игроки приехали из Европы. Местный персонал соблюдал сроки поездок, так что это никак не влияет на нас в повседневной жизни».
Вспышка высокозаразной геморрагической лихорадки была объявлена на востоке ДРК в середине мая.
Власти США заявили 22 мая, что сборная Конго должна изолироваться на 21 день, прежде чем ей будет разрешен въезд в США для участия в чемпионате мира, который пройдет с 11 июня по 19 июля и совместно организован США, Канадой и Мексикой.
Во время турнира они планируют базироваться в Хьюстоне, штат Техас, где 17 июня проведут свой первый матч группы K против Португалии.
Затем ДРК отправится в Гвадалахару, Мексика, чтобы сыграть с Колумбией 24 июня, прежде чем вернуться в США, чтобы сыграть с Узбекистаном в Атланте, штат Джорджия, 28 июня.
Чемпионат мира по футболу ФИФА начинается 11 июня. Вы можете следить за событиями на специальной странице Al Jazeera, посвященной чемпионату мира 2026, со всеми последними новостями, подготовкой к матчам и текстовыми комментариями в прямом эфире, а также следить за положением в группах, результатами матчей в реальном времени и расписанием.