Ispaniya terma jamoasi bosh murabbiyi Luis de la Fuente hujumchilar Lamin Yamal va Niko Uilyams jahon chempionatining ochilish o'yiniga tayyor bo'lishi mumkinligini aytdi.
Yamal va Uilyams ikkalasi ham klublaridagi mavsum oxirini son mushaklari jarohatlari tufayli o'tkazib yuborgan edi, ammo de la Fuente ularni jahon chempionati tarkibiga kiritdi va o'tgan oy jurnalistlarga ikkala futbolchi ham global musobaqaga tayyor bo'lishini kutayotganini aytgan edi.
Yevropa chempioni Ispaniya H guruhidagi kampaniyasini 15-iyun kuni Atlantada Kabo-Verdega qarshi o'yin bilan boshlaydi.
“Biz klublar bilan mukammal muvofiqlashtirilganmiz, ularga bir muncha vaqt oldin belgilangan dasturni davom ettirish imkoniyatini bermoqdamiz va haqiqat shundaki, futbolchilar har kuni yaxshilanmoqda”, dedi de la Fuente payshanba kuni Iroqqa qarshi o'rtoqlik uchrashuvi oldidan.
U jarohatlangan futbolchilar “kutilganidek rivojlanayotganini”, ammo ular Iroqqa qarshi o'yinda ishtirok etmasligini aytdi.
Yoshlar yulduzi Yamal haqida alohida so'ralganda, de la Fuente qo'shimcha qildi: “Agar hamma narsa hozirgacha bo'lganidek davom etsa, u 15-iyunga tayyor bo'lishi mumkin, ammo bu uning o'ynashiga kafolat bermaydi.”
Ispaniya Kanada, Meksika va Qo'shma Shtatlardagi jahon chempionatida favoritlardan biri bo'ladi. Ammo de la Fuente turnir “tarixiy bo'lishini, chunki bu eng ko'p jamoalar g'alaba qozonish imkoniyatiga ega bo'lgan jahon chempionati” ekanligini ta'kidladi.
Kabo-Verde bilan o'yindan so'ng, Ispaniya 21-iyun kuni Atlantada Saudiya Arabistoni bilan, so'ngra guruh bosqichini 27-iyun kuni Gvadalaxarada Urugvayga qarshi o'yin bilan yakunlaydi.

Главный тренер сборной Испании Луис де ла Фуэнте заявил, что нападающие Ламин Ямаль и Нико Уильямс, вероятно, будут готовы к стартовому матчу команды на чемпионате мира.
Ямаль и Уильямс пропустили концовку клубного сезона из-за травм подколенного сухожилия, но де ла Фуэнте включил их в заявку на мундиаль, заявив в прошлом месяце журналистам, что ожидает готовности обоих к глобальному турниру.
Чемпионы Европы испанцы начнут кампанию в группе H 15 июня матчем против Кабо-Верде в Атланте.
«Мы идеально координируем свои действия с клубами, мы даем им продолжение программы, которая была установлена некоторое время назад, и правда в том, что игроки улучшаются с каждым днем», — сказал де ла Фуэнте перед товарищеским матчем против Ирака в четверг.
Он отметил, что травмированные игроки «прогрессируют, как и ожидалось», но не будут задействованы в игре с Ираком в Ла-Корунье.
Отвечая на вопрос о юном даровании Ямале, де ла Фуэнте добавил: «Если все будет продолжаться так, как до сих пор, он может быть готов к 15 июня, но это не гарантирует, что он сыграет».
Испания будет одним из фаворитов чемпионата мира в Канаде, Мексике и США. Однако де ла Фуэнте настаивал, что турнир будет «историческим, потому что это чемпионат мира, в котором наибольшее количество команд имеют реальные шансы на победу».
После матча с Кабо-Верде Испания сыграет с Саудовской Аравией 21 июня в Атланте, а затем завершит групповой этап матчем против Уругвая 27 июня в Гвадалахаре.