Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) rahbari Tedros Adhanom Ghebreyesusning so‘zlariga ko‘ra, Kongo Demokratik Respublikasidagi Ebola epidemiyasi yanvar oyidayoq boshlangan bo‘lishi mumkin. U virus “katta ustunlik”ga ega ekanligini ta’kidladi.
Tedros, shuningdek, javob choralariga umumiy sayohat cheklovlari to‘sqinlik qilayotganini va jamiyatda ishonchsizlik yuqori darajada ekanini, kontaktlarni kuzatish darajasi pastligini asosiy muammolar sifatida qayd etdi.
May oyi o‘rtalarida aniqlangan epidemiyadan beri Bundibugyo virusi KDRda 344 ta tasdiqlangan Ebola holatini, shu jumladan 60 o‘limni va qo‘shni Ugandada 15 ta tasdiqlangan holatni (1 o‘lim) keltirib chiqardi.
“Epidemiya katta ustunlikka ega edi va biz hali ham orqadamiz”, dedi Tedros, ammo javob choralari yetib olishga ulgurayotganini, KDRning eng ko‘p zarar ko‘rgan Ituri provinsiyasida davolash markazlari tashkil etilganini aytdi.
U AQSh kabi umumiy sayohat cheklovlarini joriy qilgan davlatlarni ularni bekor qilishga chaqirdi. “Ular ta’minot zanjirlarini buzmoqda va javob choralariga to‘sqinlik qilmoqda”, dedi u.
Tedrosning so‘zlariga ko‘ra, kontaktlarni kuzatish Ituridagi xavfsizlik muammolari va ko‘chishlar tufayli qiyinlashgan, faqat 45% kontaktlar kuzatilgan. “Epidemiyadan oldinga o‘tish uchun bu ko‘rsatkichni 90% dan yuqoriga ko‘tarishimiz kerak”, dedi u.
KDRda shubhali holatlar soni seshanba kuni 1000 dan 116 ga keskin kamaydi, chunki rasmiylar test natijalarini qayta ishlash orqali ularni tasdiqlash yoki rad etish bilan shug‘ullandi.
Tedros eng ko‘p zarar ko‘rgan hududlarda, shuningdek qo‘shni provinsiya va mamlakatlarda laboratoriya va diagnostika imkoniyatlarini kengaytirishni asosiy ustuvor vazifa deb atadi.
Epidemiyadagi birinchi aniqlangan holat 24 aprelda tibbiy markazga borgan hamshira edi, ammo Tedros boshqa stsenariylar ham borligini aytdi. “Yanvar, fevral, mart, aprel bo‘lishi mumkin edi”, dedi u.
Ishonchsizlik jiddiy to‘siq ekanini ta’kidlab, KDRga tashrifi chog‘ida ba’zi jamoat rahbarlari unga Ebola haqiqiy ekanligiga ishonmasliklarini aytganini bildirdi. Ular, shuningdek, javob choralari boshqa muhim xizmatlardan resurslarni olib qo‘yishidan xavotirda.
Hozirda Bundibugyo shtammi uchun vaktsina yoki davolash usuli mavjud emas, ammo Tedros KDRda 6 kishi va Ugandada 2 kishining tuzalishi odamlar Ebola dan omon qolishi mumkinligini ko‘rsatayotganini aytdi, agar ular parvarishga ega bo‘lsa va simptomlar paydo bo‘lishi bilan tibbiy muassasalarga murojaat qilsa.
Buyuk Britaniyaning Tashqi ishlar, Hamdo‘stlik va Taraqqiyot vazirligi ko‘p xavfli tadqiqot tarmog‘i ishga tushirilganini e’lon qildi, u orqali Buyuk Britaniya va xalqaro hamkorlardan mutaxassislar paydo bo‘lgan yuqumli kasalliklar va boshqa inqirozlar, jumladan joriy Ebola epidemiyasi bo‘yicha tezkor maslahat va dalillar taqdim etishi mumkin.

Глава Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Тедрос Аданом Гебрейесус заявил, что вспышка Эболы в Демократической Республике Конго могла начаться еще в январе, что дало вирусу «большое преимущество».
Тедрос также отметил, что ответным мерам препятствуют всеобщие ограничения на поездки, а высокий уровень недоверия в обществе и низкий уровень отслеживания контактов являются ключевыми проблемами.
С момента выявления вспышки в середине мая вирус Бундибугё вызвал 344 подтвержденных случая Эболы, включая 60 смертей в ДРК, и 15 подтвержденных случаев, включая одну смерть, в соседней Уганде.
«Вспышка имела большое преимущество, и мы все еще отстаем», — сказал Тедрос, но добавил, что ответные меры наверстывают упущенное: в провинции Итури, наиболее пострадавшем районе ДРК, уже созданы лечебные центры.
Он призвал страны, введшие всеобщие ограничения на поездки, такие как США, отменить их. «Они нарушают цепочки поставок и препятствуют реагированию», — заявил он.
По словам Тедроса, отслеживание контактов затруднено из-за небезопасной обстановки и перемещений населения в Итури: отслеживается лишь около 45% контактов. «Чтобы опередить вспышку, нам нужно поднять этот показатель выше 90%», — сказал он.
Число подозрительных случаев в ДРК резко сократилось во вторник с более чем 1000 до 116, поскольку чиновники обрабатывали отложенные тесты для их подтверждения или опровержения.
Тедрос назвал ключевым приоритетом расширение лабораторных и диагностических возможностей в наиболее пострадавших районах, а также в соседних провинциях и странах.
Первым выявленным случаем во вспышке была медсестра, обратившаяся в медпункт 24 апреля, но Тедрос допустил другие сценарии. «Это мог быть январь, февраль, март, апрель», — сказал он.
Недоверие является серьезным барьером: по его словам, во время визита в ДРК на прошлой неделе некоторые лидеры общин заявили ему, что не верят в реальность Эболы. Они также опасались, что ответные меры отвлекут ресурсы от других жизненно важных услуг.
В настоящее время не существует вакцины или лечения от штамма Бундибугё, но Тедрос отметил, что выздоровление шести человек в ДРК и двух в Уганде показывает, что люди могут выжить при Эболе, если получат уход и обратятся в медучреждения при появлении симптомов.
Министерство иностранных дел, по делам Содружества и развития Великобритании объявило о запуске многопрофильной исследовательской сети, через которую эксперты из Великобритании и международные партнеры смогут предоставлять оперативные консультации и доказательства по emerging infectious diseases и другим кризисам, включая текущую вспышку Эболы.