Misr sudi taniqli faol va shoir Ahmad Dumoni “soxta xabarlar tarqatish” aybi bilan bir yilga ozodlikdan mahrum qildi va majburiy mehnatga hukm qildi. Bu haqda davlat axborot agentligi “Axbar al-Yavm” xabar berdi.
Hukm chorshanba kuni e’lon qilindi. Dumo 2023-yil avgustida prezident avf etilganidan keyin qariyb uch yil o‘tib, yana qamaldi. U avval 10 yilga yaqin qamoqda o‘tirgan edi.
“Soxta xabarlar tarqatish” ayblovi Misrda dissidentlarga, jumladan faollar, jurnalistlar va akademiklarga, shuningdek oddiy ijtimoiy tarmoq foydalanuvchilariga nisbatan tez-tez qo‘llaniladi.
Dumo aprel oyida Londonda nashr etiladigan “Al-Arabiy Al-Jadid” nashrida Misr qamoqxonalaridagi sharoitlar haqida maqola chop etganidan keyin hibsga olingan edi.
Amnesty International ma’lumotiga ko‘ra, hukmdan oldin Dumo “qattiq sharoitlarda, jumladan kamroq tashrif buyurishga ruxsat berilgan va kamerada doimiy yorug‘lik ostida” saqlangan.
“Misr Shaxsiy Huquqlar Tashabbosi” huquq guruhi maqola uning qamoqdagi tajribasini aks ettirganini, shuning uchun soxta xabarlar ayblovi bilan qamalishi “konstitutsiyaga zid” ekanini aytdi.
PEN America tashkiloti hukmni “sharmandali” deb atadi. “Uning ishi Misrda yozuvchilarga qarshi kuchayib borayotgan tazyiqning bir qismi bo‘lib, she’rlar va maqolalar muntazam ravishda sudda dalil sifatida ishlatilmoqda”, dedi PEN vakili Asma Laouira.
Amnesty International Dumo hukmini qoralab, bu so‘z erkinligi huquqiga hujum ekanini aytdi. “Ahmad Dumoning adolatsiz suddan keyin qayta qamalishi so‘z erkinligi huquqiga dahshatli zarbadir”, dedi tashkilotning mintaqaviy tadqiqotchisi Mahmud Shalabiy.
Shalabiy, shuningdek, Misrni “Dumoni zudlik bilan va shartsiz ozod qilishga, bu siyosiy sababli hukmni bekor qilishga va unga qarshi jinoiy sud tizimidan suiiste’mol foydalanishni to‘xtatishga” chaqirdi.
Dumo 2011-yilgi qo‘zg‘olonning taniqli shaxsi bo‘lib, uzoq yillik prezident Husni Muborakni ag‘dargan edi. U avval ruxsatsiz namoyishda qatnashish va politsiyachilarga hujum qilishda ayblanib, 25 yillik qamoq jazosiga hukm qilingan, keyin 15 yilga qisqartirilgan va prezident avf etilgan.
2022-yilda prezident as-Sisi prezident avf komissiyasini qayta tikladi, bu kengroq inson huquqlari tashabbusining bir qismi sifatida e’lon qilindi va yuzlab siyosiy mahbuslarni ozod qildi. Biroq huquq guruhlari kengayib borayotgan tazyiq tufayli ozod qilinganlardan ko‘ra ko‘proq odamlar hibsga olinayotganini va norozilik uchun joy yanada cheklanganini aytmoqda.
“Dumoning hukmi 2023-yilda olgan prezident avfining bo‘sh ekanligini ochib beradi va uzoq muddatli adolatsiz qamoqdan ozod qilingan faollar qayta hibsga olinishdan xavfsiz emasligini ko‘rsatadi”, dedi Shalabiy.

Суд в Египте приговорил известного активиста и поэта Ахмеда Думу к одному году тюремного заключения с принудительным трудом по обвинению в «распространении фейковых новостей», сообщило государственное СМИ «Ахбар аль-Яум».
Приговор был вынесен в среду, спустя почти три года после того, как Думу помиловал президент в августе 2023 года, после почти 10 лет заключения.
Обвинение в «распространении фейковых новостей» регулярно выдвигается против египетских диссидентов, включая активистов, журналистов и ученых, а также обычных пользователей соцсетей.
Думу был арестован в апреле после публикации статьи в лондонской панарабской газете «Аль-Араби Аль-Джадид» об условиях в египетских тюрьмах.
До вынесения приговора Думу «содержался под стражей в ограничительных условиях, включая меньшее количество посещений, чем разрешено по египетским тюремным правилам, и постоянное воздействие яркого света в камере», сообщает Amnesty International.
Правозащитная группа «Египетская инициатива за личные права» заявила, что статья отражала его собственный тюремный опыт, поэтому заключение по обвинению в фейковых новостях «неконституционно».
PEN America назвала приговор «позорным». «Его дело олицетворяет часть усиливающихся репрессий против писателей в Египте, где стихи и статьи регулярно используются в качестве доказательств в суде», — сказала Асма Лауира из PEN.
Amnesty International осудила приговор Думу, назвав его атакой на право на свободу выражения мнений. «Повторное несправедливое заключение Ахмеда Думы после несправедливого суда — это разрушительная атака на право на свободу выражения», — заявил региональный исследователь Amnesty International Махмуд Шалаби.
Шалаби также призвал Египет «немедленно и безоговорочно освободить Думу, отменить этот политически мотивированный приговор и прекратить постоянное злоупотребление уголовной судебной системой против него».
Думу, видная фигура восстания 2011 года, свергнувшего многолетнего президента Хосни Мубарака, ранее был осужден за участие в несанкционированной акции протеста и нападение на полицейских. Его первоначальный 25-летний срок был позже сокращен до 15 лет, после чего он был помилован президентом.
В 2022 году президент ас-Сиси возродил президентскую комиссию по помилованию, которая была представлена как часть более широкой правозащитной инициативы, освободившей сотни политзаключенных. Однако правозащитные группы утверждают, что расширяющиеся репрессии привели к тому, что было задержано больше людей, чем освобождено, и еще больше ограничили пространство для инакомыслия.
«Приговор Думу обнажает пустую реальность президентских помилований, которые он и другие получили в 2023 году, и сигнализирует, что активисты, освобожденные из длительного несправедливого заключения, не защищены от повторного ареста», — сказал Шалаби.