Ushbu almashinuv AQSh siyosatida Isroilning yadroviy dasturi haqida ochiq gapirishga nisbatan o‘nlab yillar davom etgan taqiqni yana bir bor ko‘rsatdi. Rubio bu mavzuni muhokama qilishdan tiyilish AQSh tashqi siyosatining “xususiyati” ekanligini tan oldi.
Kastroning ta’kidlashicha, AQSh Isroil bilan birgalikda Eronga qarshi urush olib borayotgan bir paytda bu savolga javob olish muhim. “Agar ular yadro quroliga ega bo‘lsa, ulardan foydalanish bo‘yicha qizil chiziqlari nima ekanligini bilmaymiz”, dedi u.
Rubio savolni “adolatli” deb baholab, maxfiy formatda javob berishga tayyorligini bildirdi. “Bu turli manfaatlar o‘rtasida nozik muvozanatni talab qiladi”, dedi u.
Isroil Bosh vaziri Binyamin Netanyaxu G‘azodagi urush jinoyatlari uchun Xalqaro Jinoyat Sudi tomonidan qidirilayotgan bo‘lsa-da, Isroil yadroviy arsenalga ega deb hisoblanadi. U Yadro qurolini tarqatmaslik to‘g‘risidagi shartnomaga (NPT) a’zo emas.
2025-yil 28-fevralda AQSh prezidenti Donald Tramp ma’muriyati Isroil bilan birgalikda Eronga hujum qildi, rasmiy maqsad esa Eronning yadro quroliga ega bo‘lishining oldini olish edi, Tehron buni rad etadi.
Isroil yadro quroliga ega ekanligini hech qachon rasman tasdiqlamagan bo‘lsa-da, ba’zi amaldorlar undan foydalanish haqida gapirgan. 2023-yil noyabrida meros vaziri Amixay Eliyahu G‘azoga yadro bombasini tashlash “variant” ekanligini aytgan edi.
AQShda Isroil tarafdori bo‘lgan bir qancha siyosatchilar ham Isroilni falastinliklarga qarshi yadro qurolidan foydalanishga chaqirgan. Kongressmen Rendi Fayn “biz yaponlarni ikki marta nuklear bombardimon qilganmiz, bu yerda ham shunday bo‘lishi kerak” degan edi.
May oyida kongressmen Kastroning 30 nafar qonunchi imzolagan maktubi Davlat departamentiga Isroilning yadroviy dasturi va AQShning bu haqda sukut saqlash siyosati haqida tushuntirish so‘rab yuborilgan edi.

На слушаниях в Конгрессе США демократ Хоакин Кастро задал госсекретарю Марко Рубио вопрос о наличии у Израиля ядерного оружия. Рубио признал, что «большинство мира так считает», но отказался раскрывать официальную позицию Вашингтона.
Этот обмен мнениями подчеркнул десятилетиями существующее табу в американской политике на публичное обсуждение ядерной программы Израиля. Рубио назвал это «особенностью» внешней политики США.
Кастро настаивал, что ответ необходим в условиях, когда США совместно с Израилем ведут войну против Ирана. «Если у них есть ядерное оружие, мы не знаем, каковы их красные линии для его применения», — заявил он.
Рубио назвал вопрос «справедливым» и выразил готовность ответить в закрытом формате, отметив, что «это требует тонкого баланса между различными интересами».
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху разыскивается Международным уголовным судом за военные преступления в Газе. Израиль, как полагают, обладает ядерным арсеналом и не является участником Договора о нераспространении ядерного оружия (ДНЯО).
28 февраля 2025 года администрация президента Дональда Трампа совместно с Израилем нанесла удары по Ирану, заявив целью предотвращение получения Тегераном ядерного оружия, что Тегеран отрицает.
Хотя Израиль официально не подтверждал наличие ядерного оружия, некоторые чиновники допускали его применение. В ноябре 2023 года министр наследия Амихай Элиягу назвал ядерную бомбардировку Газы «вариантом».
Некоторые про-израильские политики в США также призывали Израиль применить ядерное оружие против палестинцев. Конгрессмен Рэнди Файн заявил: «Мы сбросили ядерные бомбы на Японию дважды — здесь должно быть то же самое».
В мае Кастро направил в Госдепартамент письмо за подписью 30 законодателей с требованием разъяснений по ядерной программе Израиля и политике молчания США.