Nyu-Jersi shtatidagi Demokratik partiyaning praymerizda plastik jarroh va armiya faxriysi Adam Hamawy g‘alaba qozondi. Misrda tug‘ilgan shifokor endi noyabr oyida bo‘lib o‘tadigan umumiy saylovda respublikachi Gregg Mele bilan bellashadi.
Hamawyning saylovoldi kampaniyasi asosan Falastindagi vaziyatga qaratilgan edi. U 2024-yilda G‘azoda tibbiy missiyada bo‘lgan va Isroilning urushini o‘z ko‘zlari bilan ko‘rgan. „Bu haqiqiy, bu soxta xabar emas“, deydi u.
Hamawyning aytishicha, Vashingtondagi qonunchilar urush haqida gapirishni istamagan. „Aynan shu meni saylovda qatnashishga undadi“, dedi u. U Kongressni Isroilga harbiy yordamni to‘xtatishga chaqirishni rejalashtirmoqda.
Hamawy bir necha yuqori martabali siyosatchilarning, jumladan senator Tammy Dakvort va Berni Sandersning qo‘llab-quvvatloviga ega. Dakvort uning hayotini saqlab qolganini aytadi.
Saylovoldi kampaniya davomida Hamawy o‘tmishdagi aloqalari tufayli tanqid qilindi, ammo u hech qanday jinoyatda ayblanmagan. G‘alaba nutqida u „irqchilik va musulmonlarga qarshi hujumlar davri tugaganini“ aytdi.

Адам Хамави, пластический хирург, ветеран армии и участник медицинских миссий в зонах конфликтов, одержал победу на переполненных праймериз Демократической партии за место в Палате представителей США. Уроженец Египта, он теперь встретится с республиканцем Греггом Меле на всеобщих выборах 3 ноября.
Хамави выделяется среди других кандидатов тем, что он лично был в Газе во время израильского геноцидального наступления. В интервью Al Jazeera он рассказал, как его опыт в анклаве подтолкнул его к баллотированию. „Я разговаривал с законодателями как свидетель, чтобы сказать: это происходит там. Это реально“, — вспоминает он.
Как член Конгресса, Хамави надеется повлиять на прекращение войны и роль США в ней. Конгресс утверждает миллиарды долларов военной помощи Израилю ежегодно. Хамави критикует блокировку доступа в Газу, называя это попыткой „построить нарратив, что эти люди — плохие“.
Хамави получил поддержку сенаторов Тэмми Дакворт и Берни Сандерса, а также от пропалестинского супер PAC. В своей победной речи он заявил, что „эра расистских и антимусульманских атак в американской политике закончена“.