Kongo Demokratik Respublikasining Beni shahri atrofida Ebola epidemiyasi markazlaridan birida isyonchilar hujumlari natijasida so'nggi bir necha kun ichida 30 dan ortiq odam halok bo'ldi. Bu holat kasallikka qarshi kurashni murakkablashtirmoqda.
Chorshanba kuni erta tongda Shimoliy Kivu viloyatidagi Beni shahri atrofidagi uchta qishloqqa uyushtirilgan reydlarda kamida 10 kishi o'ldirildi. Islomiy Davlatga aloqador Ittifoqdosh Demokratik Kuchlar (ADF) guruhi Matété, Mamuli va Kitoho qishloqlaridagi hujumlar uchun ayblanmoqda.
Mahalliy jamoa rahbari Isaak Kavalamining so'zlariga ko'ra, taxminan 10 kishi halok bo'lgan, mototsikllar va uylar yoqib yuborilgan, fuqarolar o'g'irlab ketilgan. Hozircha 344 ta Ebola holati va 60 ta o'lim qayd etilgan.
Shanba kuni yarim tunda ADF Beni shahriga kirib kelgan. Hujumda odamlarning boshlari kesilgan va otib o'ldirilgan, yuzlab odamlar uylarini tashlab qochgan. Guvohlarning aytishicha, 20 dan ortiq erkak, ayol va bolalar halok bo'lgan, o'nlab odamlar bedarak yo'qolgan.
Beni fuqarosi Mumbere Sivya: "Uxlashga tayyorlanayotgan edik, yordam so'rab qichqiriqlarni eshitdik. Bu ADF tomonidan uyushtirilgan hujum edi. Qo'rquvdan uylarimizni tashlab qochdik. Afsuski, ertalab qo'shnilarimizning boshlari kesilganini ko'rdik", dedi.
ADF 2014 yildan beri 10 000 ga yaqin tinch aholini o'ldirgan. Shimoliy Kivu harbiy gubernatorining bayonotiga ko'ra, shanba kungi hujumlardan so'ng uchta Ebola bilan kasallangan bemor Benidagi davolash markazlaridan qochib ketgan.
Hujumlar va qo'rquv Ebola epidemiyasiga qarshi kurashni murakkablashtirmoqda. Benidagi fuqarolik jamiyati faoli Albert Lusenge: "Ebola o'ldiradi, lekin bosh kesish bilan emas. ADF vahshiyliklari tufayli yaqinlarimizni yo'qotmoqdamiz. Bu juda achinarli", dedi.
Tadqiqotchi Reagan Miviri: "Tinch aholini o'ldirish harbiy to'xtatuvchi vosita sifatida xizmat qiladi. ADF kichik guruhlarda harakat qiladi va o'rmonli hududda armiya kuzatuvidan qochadi. Harbiy operatsiyalar asosan ADFni Uganda chegarasidan uzoqlashtirishga qaratilgan, ammo tinch aholi halok bo'lmoqda", dedi.
Jahon sog'liqni saqlash tashkiloti direktori Tedros Adhanom Ghebreyesus Kongodagi isyonchilar faoliyati Ebola epidemiyasiga qarshi kurashga jiddiy to'sqinlik qilayotganini ta'kidladi.

В результате нападений повстанцев в окрестностях города Бени, одного из центров вспышки Эболы в Демократической Республике Конго, за последние несколько дней погибли более 30 человек, что осложняет борьбу с болезнью.
По меньшей мере 10 человек были убиты в ходе рейдов на три деревни вокруг города Бени в провинции Северное Киву рано утром в среду. Союзные демократические силы (ADF), связанные с Исламским государством, обвиняются в нападениях на деревни Матете, Мамули и Китхохо на востоке ДРК.
Лидер общины Исаак Кавалами сообщил о примерно 10 погибших, сожженных мотоциклах и домах, а также похищенных гражданских. По состоянию на среду зарегистрировано 344 случая Эболы и 60 смертей.
В субботу около полуночи боевики вошли в Бени, который с 2021 года находится под военным управлением ДРК. В ходе атаки людей обезглавливали и расстреливали, сотни жителей в панике бежали. По словам свидетелей, убито более 20 мужчин, женщин и детей, десятки пропали без вести.
Житель Бени Мумбере Сивья рассказал: "Мы готовились ко сну, когда услышали крики о помощи. Это была атака ADF. Мы в панике бежали из домов. К сожалению, утром мы обнаружили, что наши соседи были обезглавлены".
ADF активизировала атаки на мирных жителей и армию Конго в регионе Бени. Организации гражданского общества сообщают, что с 2014 года от рук группировки погибло около 10 000 мирных жителей.
Военный губернатор Северного Киву заявил, что после субботних атак трое пациентов с подтвержденной Эболой сбежали из лечебных центров в Бени. Нападения и страх в общинах осложняют борьбу с 17-й эпидемией Эболы в ДРК.
Активист Альбер Лусенге отметил: "Эбола убивает, но не обезглавливанием. Мы теряем близких из-за зверств ADF. Это горькая пилюля". По его мнению, трудно убедить население поддерживать борьбу с Эболой, когда они уже опустошены действиями ADF.
Исследователь Риган Мивири пояснил: "Убийства мирных жителей служат военным сдерживающим фактором. ADF действует мелкими группами в лесистой местности, уклоняясь от наблюдения. Военные операции направлены на оттеснение ADF от границы с Угандой, но мирные жители гибнут".
Генеральный директор ВОЗ Тедрос Адханом Гебрейесус подчеркнул, что небезопасность в ДРК серьезно препятствует реагированию на вспышку Эболы, делая невозможными изоляцию пациентов и укрепление доверия, "пока падают бомбы".