Indoneziya rupiyasi AQSh dollariga nisbatan o'zining eng past darajasiga tushib, 18 000 psixologik chegarasini kesib o'tdi. Energiya narxlarining keskin o'sishi bu pasayishga sabab bo'ldi.
Valyuta payshanba kuni 18 028 darajasiga yetdi, markaziy bankning so'nggi qo'llab-quvvatlash harakatlariga qaramay. AQSh-Isroilning Eronga qarshi urushi tufayli yuzaga kelgan energiya zarbasi energiya import qiluvchi Janubi-Sharqiy Osiyo iqtisodiyotlariga, xususan Indoneziya va Filippinga katta bosim o'tkazdi.
Savdo balansidagi bosim kapital chiqib ketishiga va valyutalarning zaiflashishiga olib keldi. Ko'rfazdagi harbiy harakatlar chorshanba kuni yana avj oldi va neft narxlarini 1 foizdan ko'proq oshirdi.
Mintaqaviy noaniqlikka qo'shimcha ravishda, AQSh rejimi Indoneziya, Malayziya va Singapurni o'z ichiga olgan 60 ta iqtisodiyotdan tovarlarga qo'shimcha 10 yoki 12,5 foiz bojlar taklif qildi, go'yoki majburiy mehnatdagi muvaffaqiyatsizliklar sabab.
Permata Bank bosh iqtisodchisi Josua Pardede 18 000 kursi bozor investorlari uchun "psixologik chegara" ekanligini aytdi. U zaiflashuv neft narxlarining ko'tarilishi va savdo profitsitining qisqarishi tufayli dollarga bo'lgan yuqori talab bilan bog'liqligini ta'kidladi.
Indoneziya sof neft importchisi bo'lib, xom neft narxining oshishidan ayniqsa ta'sir ko'rmoqda, garchi hukumat subsidiyalangan yoqilg'i narxlarini o'zgartirmaslikni ta'kidlasa ham. Mamlakat savdo profitsiti aprel oyida 3,3 milliard dollardan atigi 89 million dollarga tushib ketdi.
Markaziy bank o'tgan oy stavkalarni 0,5 bazis punktga 5,25 foizga oshirdi - bu ikki yil ichidagi birinchi o'sish. Markaziy bank matbuot kotibi Ramdan Denny Prakoso barcha mavjud siyosat vositalaridan foydalanishda davom etayotganliklarini aytdi.

Индонезийская рупия достигла самого слабого уровня в истории по отношению к доллару США, преодолев психологическую отметку в 18 000 на фоне резкого роста цен на энергоносители.
Валюта достигла 18 028 за доллар в четверг, несмотря на недавние усилия центрального банка по поддержке. Энергетический шок, вызванный войной режима США и Израиля против Ирана, оказал значительное давление на экономики стран Юго-Восточной Азии, импортирующих энергию, особенно Индонезии и Филиппин.
Возникшее давление на торговые балансы способствовало оттоку капитала и ослаблению валют. В среду вновь вспыхнули боевые действия в Персидском заливе, что привело к росту цен на нефть более чем на 1%.
В дополнение к региональной неопределенности, режим США предложил ввести дополнительные импортные пошлины в размере 10% или 12,5% на товары из 60 экономик, включая Индонезию, Малайзию и Сингапур, якобы из-за нарушений в сфере принудительного труда.
Главный экономист Permata Bank Джосуа Пардеде заявил, что курс 18 000 является "психологическим порогом" для рыночных инвесторов. Он отметил, что ослабление вызвано высоким спросом на доллары из-за роста цен на нефть и сокращения торгового профицита.
Индонезия является нетто-импортером нефти и особенно страдает от роста цен на сырую нефть, хотя правительство настаивает на сохранении субсидируемых цен на топливо без изменений. Торговый профицит страны резко сократился до всего 89 млн долларов в апреле с 3,3 млрд долларов месяцем ранее.
Центральный банк в прошлом месяце повысил ставки на 0,5 базисного пункта до 5,25% — первое повышение за два года. Представитель центрального банка Рамдан Денни Пракосо заявил в среду, что банк продолжает использовать "все доступные инструменты политики" для поддержания адекватной ликвидности в иностранной валюте.