Albaniyaning qo‘riqlanadigan Narta lagunasi hududida AQSh prezidenti Donald Trampning kuyovi Jared Kushner bilan bog‘liq yirik turizm loyihasi keng ko‘lamli norozilik va ekologik muammolarni yuzaga keltirmoqda. Bu mamlakat Yevropa Ittifoqiga a’zo bo‘lish yo‘lida muhim bosqichda turgan bir paytda yuz bermoqda.
May oyining oxirida faollar qurilish maydonchasiga kirishga uringanida, ularni xususiy qo‘riqchilar va to‘siqlar kutib oldi. Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan videolarda namoyishchilarning majburan olib ketilayotgani aks etgan, bu esa jamoatchilik noroziligiga sabab bo‘ldi. Keyingi kunlarda Tirana shahrida “Albaniya sotilmaydi” shiori ostida minglab odamlar norozilik namoyishlariga chiqdi.
Loyiha qiymati 4 milliard yevrodan oshishi va 10 mingdan ortiq ish o‘rni yaratishi kutilmoqda. Bosh vazir Edi Rama buni strategik sarmoya deb atab, Albaniyani global turizm yetakchilaridan biriga aylantirishni maqsad qilgan. Biroq ekologlar bu loyiha noyob ekotizimga, jumladan, ko‘chmanchi qushlar va pushti flamingolar yashash muhitiga jiddiy zarar yetkazishidan xavotirda.
Yevropa Komissiyasi vaziyatni diqqat bilan kuzatayotganini bildirgan va Albaniyaning strategik sarmoyalar to‘g‘risidagi qonuni qayta-qayta uzaytirilishi atrof-muhitga ta’sir xavfini oshirishini ta’kidlagan. Komissiya loyihada Yevropa Ittifoqi standartlariga to‘liq rioya qilinishi zarurligini uqtirgan.
Mahalliy ekolog Besjana Shehu bu nafaqat to‘siq yoki qurilish maydonchasi haqidagi bahs, balki qarorlarning shaffofligi va tabiatni muhofaza qilish masalasi ekanini aytgan. “Xavf ostida 18 ming gektardan ortiq muhim tabiiy yo‘lakning ekologik yaxlitligi turibdi”, deydi u.

Крупный туристический проект на охраняемой территории лагуны Нарта в Албании, связанный с Джаредом Кушнером, зятем президента США Дональда Трампа, спровоцировал массовые протесты и обеспокоенность экологов. Это происходит в чувствительный момент, когда страна продвигается к членству в Евросоюзе.
В конце мая активисты попытались проникнуть на стройплощадку, но столкнулись с частной охраной и заборами. Видео, на которых протестующих силой уводят, вызвали общественное возмущение. В последующие дни тысячи людей вышли на акции солидарности в Тиране под лозунгом «Албания не продается».
Стоимость проекта может превысить 4 миллиарда евро, и он обещает создать более 10 000 рабочих мест. Премьер-министр Эди Рама назвал его стратегической инвестицией, способной вывести Албанию в лидеры мирового туризма. Однако экологи предупреждают об угрозе уникальной экосистеме, включая места обитания перелетных птиц и розовых фламинго.
Европейская комиссия заявила, что внимательно следит за развитием событий, и подчеркнула, что продление закона о стратегических инвестициях вызывает обеспокоенность по поводу воздействия на окружающую среду. Комиссия настаивает на полном соблюдении стандартов ЕС в этом проекте.
Местный эколог Бесяна Шеху отметила, что речь идет не просто о заборе или стройке, а о прозрачности принятия решений и сохранении природы. «Под угрозой экологическая целостность более 18 000 гектаров одного из важнейших природных коридоров Албании», — заявила она.