Ijtimoiy tarmoq giganti Meta Avstraliya hukumatining raqamli platformalarni mahalliy media tashkilotlarini moliyaviy qo'llab-quvvatlashga majburlash rejasini keskin tanqid qildi. Kompaniya ushbu takliflarni "yomon ishlab chiqilgan" va "o'ta adolatsiz" deb atadi.
Facebook, WhatsApp va Instagram egalari bo'lgan Meta kompaniyasi payshanba kuni hukumatga taqdim etgan murojaatida Yangiliklar bo'yicha muzokaralar rag'batlantirish (NBI) tizimi nashriyotlarni barqaror media muhiti uchun zarur bo'lgan innovatsiyalardan himoya qilishini ta'kidladi.
"NBI buning aksini qiladi: u nashriyotlarni barqaror biznes modellarini yaratishdan qat'i nazar, daromadni kafolatlash orqali raqobat bosimidan himoya qiladi", dedi Kaliforniyalik texnologik gigant. "Bu moslashish eng muhim bo'lgan paytda qaramlikni mustahkamlaydi."
Meta shuningdek, "iqtisodiy jihatdan nomuvofiq" takliflar barqaror yangiliklar sektoriga olib kelmasligini va Avstraliyaning AQSh bilan erkin savdo shartnomasidagi majburiyatlarini "ochiqchasiga" buzishini ta'kidladi.
Markaziy-chap Leyboristlar hukumati rejasiga ko'ra, ijtimoiy tarmoq va qidiruv platformalari avstraliyalik nashrlarga yangiliklar mazmuni uchun to'lov qilmasa, Avstraliyadagi daromadlariga 2,25 foiz yig'im to'lashi kerak. Muayyan miqdordagi tijorat shartnomalariga erishgan platformalar yig'imni 1,5 foizgacha kamaytirishi mumkin.
Yig'imdan tushgan mablag'lar media tashkilotlariga ular ish bilan ta'minlagan jurnalistlar soniga qarab taqsimlanadi. Takliflar asosan Meta, Google va TikTok egasi ByteDance'ga qaratilgan, ammo ChatGPT yaratuvchisi OpenAI kabi qidiruv trafigiga ta'sir qiluvchi AI ishlab chiqaruvchilarga taalluqli emas.
Bosh vazir Entoni Albanese aprel oyida rejani e'lon qilib, "avstraliyalik jurnalistlar va avstraliyalik yangiliklarni qo'llab-quvvatlashga" va'da bergan edi. Hukumat yangi sxema parlament tomonidan ma'qullangan taqdirda mahalliy media tashkilotlariga 200-250 million Avstraliya dollari (143-178 million AQSh dollari) olib kelishini taxmin qilmoqda.

Гигант социальных сетей Meta резко раскритиковал последние планы австралийского правительства заставить цифровые платформы финансово поддерживать СМИ, назвав предложения "плохо продуманными" и "в высшей степени несправедливыми".
Meta, материнская компания Facebook, WhatsApp и Instagram, заявила в четверг в представлении правительству, что Стимул для переговоров по новостям (NBI) оградит издателей от необходимости внедрять инновации, необходимые для устойчивой медиасреды.
"NBI делает обратное: он изолирует издателей от конкурентного давления, необходимого для развития, гарантируя доход независимо от того, создают ли они устойчивые бизнес-модели", — заявил калифорнийский технологический гигант. "Это укрепляет зависимость в тот самый момент, когда адаптация наиболее важна".
Meta также заявила, что "экономически бессвязные" предложения не приведут к устойчивому новостному сектору и "явно" нарушают обязательства Австралии по соглашению о свободной торговле с США.
По планам правительства Лейбористской партии, социальные сети и поисковые платформы будут облагаться налогом в 2,25% от австралийских доходов, если они не заключат сделки по оплате новостного контента австралийским издателям. Платформы, достигшие минимального количества коммерческих соглашений, смогут снизить ставку до 1,5%.
Доходы от налога будут распределяться между СМИ в зависимости от количества журналистов, которых они нанимают. Предложения направлены в первую очередь на Meta, Google и владельца TikTok ByteDance, но не распространяются на разработчиков ИИ, таких как создатель ChatGPT OpenAI.
Премьер-министр Энтони Альбанезе объявил о планах в апреле, пообещав "поддержать австралийских журналистов и австралийские новости". Правительство оценило, что новая схема, которая должна быть одобрена парламентом, принесет местным СМИ от 200 до 250 миллионов австралийских долларов (143-178 миллионов долларов США).