Somaliya poytaxti Mogadishoda hukumat qo'shinlari va muxolifatga qarashli qurolli guruhlar o'rtasida otishmalar sodir bo'ldi. To'qnashuvlar natijasida bir qancha binolar zarar ko'rdi va tinch aholi uylarini tark etishga majbur bo'ldi.
Zo'ravonliklar prezident Hassan Sheikh Mohamudning muddati tugaganidan keyin ham o'z lavozimida qolish qaroriga qarshi rejalashtirilgan norozilik namoyishlari arafasida avj oldi. Mart oyida parlament Mohamudga vakolatini bir yilga uzaytirish va saylovlarni kechiktirish imkonini beruvchi konstitutsiyaviy o'zgarishlarni ma'qullagan edi.
Sobiq prezident Sharif Sheikh Ahmed hukumat kuchlari uning uyini nishonga olganini aytdi va Mohamud hukumatini "konstitutsiyani noqonuniy o'zgartirishda" aybladi. "Hukumat kuchlari uyimni o'rab oldi va hujum qildi. Men ularning tajovuzkor hujumidan hech qachon qo'rqmayman, men qarshi kurashaman", dedi u Facebook'da e'lon qilgan videosida.
Sobiq bosh vazir Hassan Ali Khaire hukumat qo'shinlarini aholi zich joylashgan hududda tankga qarshi qurollar va dronlardan foydalanishda aybladi. Khaire, shuningdek, hukumat uni va Ahmedni o'ldirishga qaratilgan "doimiy va beg'araz harbiy hujum" uyushtirganini qo'shimcha qildi.
Mogadishoning Howl Wadag va Abdiasis tumanlarida minglab hukumat askarlari joylashtirilgan va ular muxolifat yetakchilarini qo'llab-quvvatlovchi guruhlar bilan o'q almashgan. Bir guvohning so'zlariga ko'ra, kamida ikkita zirhli mashina muxolifat ittifoqchilari tomonidan yoqib yuborilgan.
AQSh elchixonasi zo'ravonlikni "beparvolik" deb atadi va barcha tomonlarni barqarorlikni saqlashga chaqirdi. Buyuk Britaniya ham vazminlikka chaqirib, zo'ravonlikni qabul qilib bo'lmasligini ta'kidladi.

В столице Сомали Могадишо произошли перестрелки между правительственными войсками и ополченцами, поддерживающими оппозицию. В результате боев повреждено имущество, некоторые мирные жители были вынуждены покинуть свои дома.
Насилие вспыхнуло накануне запланированных на четверг протестов против решения президента Хасана Шейха Махмуда остаться у власти после истечения его полномочий в мае. В марте парламент одобрил конституционные изменения, которые могут позволить Махмуду продлить свой срок на год и отложить выборы.
Бывший президент Шариф Шейх Ахмед, занимавший пост с 2009 по 2012 год, заявил, что правительственные силы атаковали его дом, и обвинил правительство Махмуда в "незаконном изменении конституции". "Правительственные войска окружили и атаковали мой дом. Я никогда не боюсь их агрессивных атак, я буду давать отпор", — сказал он в видео, опубликованном в Facebook.
Бывший премьер-министр Хасан Али Хайре обвинил правительственные войска в применении тяжелого вооружения, включая противотанковое оружие и беспилотники, в густонаселенном районе. Хайре добавил, что правительство организовало "непрерывную и неизбирательную военную атаку", направленную на его убийство и убийство Ахмеда.
Бои начались около 17:00 в среду и продолжались до утра четверга. Тысячи правительственных солдат были развернуты в районах Хоул Вадаг и Абдиасис, где они обменивались огнем с ополченцами, поддерживающими оппозиционных лидеров. По словам свидетелей, по меньшей мере две бронемашины были сожжены оппозиционными ополченцами.
Посольство США в Могадишо назвало насилие "безрассудным" и призвало все стороны сохранять стабильность. Великобритания также призвала к сдержанности и диалогу, заявив, что насилие неприемлемо.