Xitoyning Tyananmen maydonidagi 1989 yilgi namoyishlarning yetakchilaridan biri Vu'er Kayksi (Wu'er Kaixi) DW nashriga bergan intervyusida o'zining shaxsiy yo'qotishlari va deyarli 37 yillik surgun hayoti haqida so'zlab berdi.
Hozirda 58 yoshda bo'lgan Kayksi Taypeyda istiqomat qiladi va Xitoy hukumati unga hech qachon amnistiya bermasligini va u vataniga qaytolmasligini ochiq aytgan. U Tokioda so'zlagan nutqida Xitoyni 'butun insoniyat sivilizatsiyasiga to'g'ridan-to'g'ri tahdid' deb atadi.
Kayksining so'zlariga ko'ra, ko'plab davlatlar Xitoyning ichki dissidentlarni, jumladan tibetliklar va uyg'urlarni bostirishiga ko'z yumib kelgan. U AQShning Xitoyga nisbatan siyosatini 'yuvoshlik' deb baholadi va Donald Trampning yondashuvini biznesmen nuqtai nazaridan ma'qulladi.
'Xitoy Kommunistik Partiyasi foyda olishga intiladigan jinoiy guruhdir', dedi Kayksi. U Xitoy rahbarlarini 'bank hisoblariga nol qo'shishdan boshqa narsa qiziqtirmaydi' deb tanqid qildi.
Kayksi Germaniyani Xitoyning Gamburg portidagi sarmoyalaridan ogohlantirdi va Xitoyning 'iqtisodiy hamkorlik' niqobi ostida o'z ta'sirini kengaytirayotganini ta'kidladi.
Uyg'ur millatiga mansub Kayksi 1989 yilda Pekin Normal Universitetida o'qiyotgan edi. U Li Peng bilan jonli efirda bahslashganidan keyin mashhur bo'lgan, ammo rejimning dushmaniga aylangan.
1989 yil 3-4 iyun tungi bosqinda minglab askarlar Tyananmen maydoniga tanklar bilan kirib, o'q uzgan. Rasmiy o'lim soni hech qachon e'lon qilinmagan, ammo huquq himoyachilari minglab odam halok bo'lganini aytadi.
Kayksi Gonkong va Parij orqali qochib, Garvardda o'qigan va 1996 yilda Taypeyga ko'chib o'tgan. U Xitoyda Demokratiya uchun Tayvan Assotsiatsiyasi raisi.
'Surgun ruhiy va ma'naviy azobdir. Men 37 yil shunday yashadim. O'tgan yili otam vafot etgani haqida qo'ng'iroqni olganimda, hali tayyor emas edim', dedi Kayksi. Uning ota-onasiga uning oldiga borishga ruxsat berilmagan.

Вуэр Кайси, один из лидеров студенческих протестов 1989 года на площади Тяньаньмэнь, дал интервью DW, в котором рассказал о личных потерях и почти 37 годах изгнания.
Сейчас 58-летний Кайси живет в Тайбэе. Китайские власти дали понять, что он никогда не получит амнистию и не сможет вернуться на родину. Выступая в Токио, он назвал Китай 'прямой угрозой всей человеческой цивилизации'.
Кайси заявил, что многие страны закрывали глаза на подавление инакомыслия в Китае, включая притеснения тибетцев и уйгуров. Он раскритиковал политику США в отношении Китая как 'умиротворение' и одобрил подход Дональда Трампа как бизнесмена, готового применять рычаги давления.
'Коммунистическая партия Китая — это преступная группа, движимая прибылью', — сказал Кайси. Он обвинил китайских лидеров в том, что их заботит только увеличение банковских счетов, а не возрождение Китая.
Кайси предупредил Германию об инвестициях Китая в порт Гамбурга, назвав их инструментом усиления китайского руководства. Он отметил, что Германия 'быстро просыпается' перед вызовами, создаваемыми китайскими компаниями.
Будучи уйгуром, Кайси учился в Пекинском педагогическом университете, когда начались протесты. Он прервал премьера Ли Пэна в прямом эфире, что принесло ему известность, но и вражду режима.
В ночь с 3 на 4 июня 1989 года тысячи солдат с танками вошли на площадь Тяньаньмэнь и открыли огонь. Официальное число погибших не обнародовано, но правозащитники говорят о тысячах.
Кайси бежал через Гонконг и Париж, учился в Гарварде, а в 1996 году переехал в Тайбэй. Он возглавляет Тайваньскую ассоциацию за демократию в Китае.
'Изгнание — это психическая и духовная пытка. Я живу так 37 лет. В прошлом году я получил звонок о смерти отца, и я не был готов', — признался Кайси. Его родителям не разрешили выехать за границу, чтобы увидеть его.