Livan prezidenti Jozef Aun kelishuv barcha tomonlar tomonidan ma'qullanganidan keyin 24 soat ichida kuchga kirishini aytgan bo'lsa-da, Hizbulloh rahbori Naim Qosim kelishuvni "taslim bo'lish va mag'lubiyat" deb atadi.
Aprel oyidagi oldingi sulh kelishuvi Isroil hujumlarini to'xtata olmadi. O'shandan beri Livanda 600 dan ortiq kishi halok bo'ldi, Isroil esa mamlakat janubidagi ishg'olini kengaytirib, hozirda Livanning beshdan bir qismini egallab turibdi.
Yangi kelishuv Hizbullohning Litani daryosidan janubga chiqarilishi va "uchuvchi zonalar" tashkil etilishini nazarda tutadi. Biroq, matnda Isroilning Livan janubidan chiqib ketishi haqida hech qanday band yo'q.
Livanlik tahlilchi Suhayb Javhorning ta'kidlashicha, kelishuv Hizbulloh va Livan davlati majburiyatlariga qaratilgan bo'lib, Isroilning hech qanday majburiyatini o'z ichiga olmaydi. Bu esa Hizbulloh va uning siyosiy muhitida jiddiy shubhalarni keltirib chiqarmoqda.
Kelishuvning taqdiri ko'p jihatdan AQSh-Eron muzokaralariga bog'liq. Agar Vashington va Tehron o'rtasida kengroq kelishuvga erishilsa, Livandagi sulh mustahkamlanishi mumkin, aks holda Livan yana asosiy to'qnashuv maydoniga aylanishi xavfi bor.

Администрация президента США Дональда Трампа заявила, что Израиль и ливанское правительство согласились на новое перемирие при посредничестве США. Однако министр обороны Израиля Исраэль Кац настаивает на продолжении военных операций в Ливане.
Президент Ливана Жозеф Аун заявил в четверг, что перемирие вступит в силу в течение 24 часов после одобрения всеми сторонами, но лидер «Хезболлы» Наим Касем отверг сделку, назвав ее «капитуляцией и поражением».
Предыдущее соглашение о прекращении боевых действий от 16 апреля не остановило израильские атаки: с тех пор в Ливане погибло более 600 человек, а Израиль расширил свое военное присутствие на юге страны, оккупировав около пятой части Ливана.
Новое соглашение предусматривает «полное прекращение» огня «Хезболлы» и вывод ее боевиков из района к югу от реки Литани, а также создание «пилотных зон» под контролем ливанской армии. Однако в тексте нет упоминания о выводе израильских войск из южного Ливана.
Ливанский аналитик Сухайб Джавхар отметил, что соглашение сосредоточено на обязательствах «Хезболлы» и ливанского государства, игнорируя израильские обязательства. Это вызывает серьезный скептицизм в среде «Хезболлы».
Судьба соглашения может зависеть от переговоров между США и Ираном. Если Вашингтон и Тегеран достигнут более широкого понимания, перемирие в Ливане может укрепиться, иначе Ливан рискует снова стать ареной конфликта.