Bir yil o‘tib, qonun loyihasi 73 hammuallifga ega bo‘ldi. Falastin huquqlari tarafdorlari buni “tarixiy” yutuq deb baholamoqda. Ramires Vashingtondagi matbuot anjumanida “Ba’zilar bu qonun loyihasini ekstremal deb hisoblagan bo‘lsa-da, aslida u an’anaviy tus oldi”, dedi.
73 nafar a’zo qo‘llab-quvvatlagan ushbu tashabbus Isroilning Kongressdagi o‘n yilliklar davomidagi deyarli bir ovozdan ikki partiyaviy qo‘llab-quvvatlanishiga jiddiy zarba berdi. Biroq bu raqam 435 a’zodan iborat Vakillar palatasida ko‘pchilikni tashkil etmaydi.
Yaqin Sharqni tushunish instituti (IMEU) ijrochi direktori Margaret DeReus bunday qonun loyihasining “taraqqiyotini belgilash” muhimligini ta’kidlab, ko‘proq qonunchilar Isroilga shartsiz yordamni rad etuvchi saylovchilarning ko‘pchiligi bilan bir safda turishi kerakligini aytdi. “Biz shunday kamchilikdan kelmoqdamizki, Kongresda to‘g‘ri ish qilish uchun jasorat yetishmaydi, shuning uchun bu avvalgi holatga nisbatan katta yaxshilanishdir”, dedi DeReus.
Kongress asosan Isroil tarafdori bo‘lib qolsa-da, advokatlar uning a’zolarini AQSh jamoatchiligining o‘zgaruvchan qarashlarini aks ettirishga chaqirmoqda. Ko‘plab so‘rovlar Isroil tezda qo‘llab-quvvatlashni yo‘qotayotganini ko‘rsatmoqda. Global masalalar instituti so‘rovida respondentlarning atigi 16 foizi AQSh “Isroilga yangi cheklovlarsiz qurol yetkazib berishni davom ettirishi kerak” degan fikrga qo‘shildi.
Ramires qonun loyihasini Vakillar palatasida ovozga qo‘yish zarurligini ta’kidlab, Isroilning Yaqin Sharqdagi bir nechta harbiy kampaniyalariga ishora qildi. Biroq, hozircha qonun loyihasi palataning respublikachi rahbariyati tomonidan bloklangan. Ramires, shuningdek, Isroil Bosh vaziri Binyamin Netanyaxu va Prezident Donald Trampni Erondagi urush, Isroilning Livanga bostirib kirishi va G‘azoda o‘limlar sonining ortishidagi roli uchun tanqid qildi.
Kongress a’zosi Rashida Tlob Vashingtonning Isroilni qo‘llab-quvvatlashiga shubha qilish endi tabu emasligini ta’kidlab, isroillik suiiste’molliklar haqida jamoatchilik xabardorligi oshganini qayd etdi. “Amerikaliklar bizning uyda sarmoya kiritishimizni xohlaydi. Ular o‘lim va vayronagarchilik va bombalarga sarmoya kiritmasligimizni xohlaydi”, dedi Tlob.
“Block the Bombs Act” Isroilga ma’lum og‘ir bombalar va artilleriya o‘q-dorilarini yetkazib berishni taqiqlaydi – bu qurollar Isroilning G‘azodagi genotsid urushi davridagi eng halokatli hujumlarida ishlatilgan. Qonun loyihasi dastlab progressivlar va Isroilning keskin tanqidchilari tomonidan qo‘llab-quvvatlangan bo‘lsa, endi uning hammualliflari safiga kutilmagan nomlar qo‘shildi.
Kongress a’zosi Valeri Fushi, 2022-yilda AIPAC kabi Isroilparast guruhlar ko‘magida saylangan bo‘lsa-da, o‘tgan yili qonun loyihasiga hammuallif bo‘ldi. Respublikachi Tomas Massi, Tramp va Isroilparast guruhlar tomonidan qo‘llab-quvvatlangan raqibga praymerizda yutqazgan bo‘lsa-da, ushbu hafta o‘z nomini qo‘shib, qonun loyihasini ikki partiyaviy qildi.
Progressiv kokus raisi Greg Kasar qo‘llab-quvvatlashning oshishi gapirish, marsh qilish va qonunchilar bilan bog‘lanish o‘zgarishga olib kelishi mumkinligini ko‘rsatishini aytdi. “Biz aniq ravishda Respublikachilar partiyasiga qarshi turishimiz, shuningdek, Demokratik partiya sifatida o‘zimizni o‘zgartirishimiz kerak, agar hayotlarni saqlab qolmoqchi bo‘lsak”, dedi Kasar.
Qonunchilar sulhga qaramay, G‘azoda gumanitar inqiroz davom etayotganini ta’kidladilar. Kongress a’zosi Latifa Simon qonun loyihasini qo‘llab-quvvatlash partiyaviy masala bo‘lmasligi kerakligini aytdi. “Biz aniq bo‘lishimiz kerak – qizil yoki ko‘k emas, balki amerikaliklar sifatida – to‘q qorinlar va gumanitar yordam bombalardan ustun bo‘lishi kerak”, dedi Simon.
“Block the Bombs Act”ning bir yilligi AQShning Isroil bilan aloqalarini shubha ostiga qo‘yuvchi boshqa qonunchilik tashabbuslari ham kuchaygan bir paytga to‘g‘ri keldi. 100 senatordan 40 nafari, jumladan demokratlarning katta ko‘pchiligi, aprel oyida Isroilga harbiy buldozerlarni yetkazib berishni bloklash uchun ovoz berdi.
Yahudiylarning tinchlik uchun ovozi (JVP) Action tashkilotining siyosiy direktori Bet Miller qonun loyihasiga qo‘llab-quvvatlashning oshishi AQShdagi Falastin huquqlari harakati faolligi bilan bog‘liqligini aytdi. Biroq u hammualliflar soni “dahshatli darajada past”ligini ta’kidladi. “Bu bizning qancha yo‘l bosib o‘tishimiz kerakligining belgisi – Kongress a’zolarining ko‘pchiligi hali ham genotsid sodir etayotgan davlatga bombalar yuborishni xohlaydi”, dedi Miller.

Когда член Палаты представителей США Делия Рамирес впервые представила «Закон о блокировке бомб» (Block the Bombs Act), предусматривающий частичное эмбарго на поставки оружия из США в Израиль, к ней присоединились лишь 21 законодатель-демократ.
Это было в июне 2025 года. Год спустя законодательная инициатива имеет уже 73 соавтора, что сторонники прав палестинцев называют «историческим» прогрессом. «Хотя некоторые считали законопроект экстремальным, на самом деле он стал вполне мейнстримным», — заявила Рамирес на пресс-конференции на Капитолийском холме в четверг.
Поддержка 73 членов наносит серьезный удар по почти единогласной двухпартийной поддержке Израиля в Конгрессе на протяжении десятилетий. Тем не менее, это число не составляет большинства в Палате представителей, насчитывающей 435 членов.
Исполнительный директор Института понимания Ближнего Востока (IMEU) Маргарет ДеРеус подчеркнула важность «отметить прогресс» такого законопроекта, заявив, что больше законодателей должны встать на сторону большинства избирателей, отвергающих безусловную помощь Израилю. «Мы исходим из такого дефицита, когда Конгрессу так не хватало смелости делать то, что правильно, что это на самом деле огромное улучшение по сравнению с тем, что было», — сказала ДеРеус.
Хотя Конгресс остается в значительной степени произраильским, активисты призывают его членов лучше отражать меняющиеся взгляды американской общественности. Многочисленные опросы показывают, что Израиль быстро теряет поддержку. В недавнем опросе Института глобальных вопросов лишь 16 процентов респондентов согласились, что США «должны продолжать поставлять Израилю оружие без новых ограничений».
Рамирес подчеркнула необходимость вынести законопроект на голосование в Палате представителей, ссылаясь на многочисленные израильские военные кампании на Ближнем Востоке. Однако пока законопроект блокируется республиканским руководством Палаты. Конгрессвумен также раскритиковала премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху и президента Дональда Трампа за их роль в войне в Иране, вторжении Израиля в Ливан и растущем числе погибших в Газе.
Член Палаты представителей Рашида Тлаиб подчеркнула, что ставить под сомнение поддержку Израиля Вашингтоном больше не является табу, отметив возросшую осведомленность общественности о израильских злоупотреблениях. «Американцы хотят, чтобы мы инвестировали здесь, дома. Они хотят, чтобы мы не инвестировали в смерть и разрушения и бомбы. Они хотят, чтобы мы инвестировали в чистую воду, жилье, уход за детьми и многое другое», — заявила Тлаиб.
«Закон о блокировке бомб» запрещает передачу Израилю определенных тяжелых бомб и артиллерийских боеприпасов — оружия, использовавшегося в самых смертоносных атаках во время геноцидной войны Израиля в Газе. Законопроект начинался с поддержки прогрессистов и ярых критиков Израиля, но теперь в список соавторов вошли неожиданные имена.
Член Палаты представителей Валери Фуши, избранная в Конгресс в 2022 году при поддержке произраильских групп, включая AIPAC, стала соавтором законопроекта в прошлом году. Республиканец Томас Мэсси, проигравший праймериз сопернику, поддержанному Трампом и произраильскими группами, также добавил свое имя на этой неделе, сделав законопроект двухпартийным.
Председатель Прогрессивного кокуса Грег Касар заявил, что растущая поддержка показывает, что выступления, марши и контакты с законодателями могут привести к изменениям. «Нам нужно четко противостоять Республиканской партии, но также изменить себя как Демократическую партию, если мы хотим спасать жизни», — сказал Касар.
Законодатели подчеркнули, что, несмотря на прекращение огня, гуманитарный кризис в Газе продолжается. Член Палаты представителей Латифа Саймон заявила, что поддержка законопроекта не должна быть партийным вопросом. «Мы должны быть ясны — не красные или синие, а как американцы — что мы должны ставить полные животы и гуманитарную помощь выше бомб», — сказала Саймон.
Годовщина «Закона о блокировке бомб» совпадает с ростом других законодательных инициатив, ставящих под сомнение связи США с Израилем. 40 из 100 сенаторов, включая подавляющее большинство демократов, проголосовали в апреле за блокировку передачи Израилю военных бульдозеров.
Политический директор группы «Еврейский голос за мир» (JVP) Action Бет Миллер заявила, что рост поддержки законопроекта обусловлен активностью движения за права палестинцев в США. Однако она отметила, что число соавторов остается «ужасающе низким». «Это показатель того, как далеко нам еще предстоит пройти, что большинство членов Конгресса все еще хотят отправлять бомбы стране, совершающей геноцид», — сказала Миллер.