AQSh Senatidagi respublikachilar prezident Donald Trampning asosiy siyosiy ustuvor yo‘nalishlaridan biri bo‘lgan $70 mlrdlik immigratsiya qonunchiligini kuchaytirish uchun moliyalashtirish to‘g‘risidagi qonun loyihasini qabul qilishga urinishni qayta boshladilar.
Biroq, payshanba kungi urinish bir qator to‘siqlarga duch keldi, chunki demokratlar Tramp prezidentligi bilan bog‘liq munozarali masalalarni ko‘tarib chiqadigan bir nechta tuzatishlar bo‘yicha ovoz berishni majburladilar.
Tez ovoz berishlar “vote-a-rama” deb nomlandi va ular Trampning Oq uy bal zalidan tortib, uning tarif siyosati va AQSh-Isroilning Eronga qarshi urushigacha bo‘lgan masalalarni o‘z ichiga olishi kutilmoqda.
Senatdagi ozchilik rahbari Chak Shumerning so‘zlariga ko‘ra, “Tuzatishdan keyin tuzatish, ovozdan keyin ovoz, respublikachilar Amerika xalqi oldida javob berishlari kerak bo‘ladi”.
Erta bosqichda respublikachilar so‘nggi haftalarda sarlavhalarda asosiy mavzuga aylangan masala bilan to‘qnash kelishga majbur bo‘ldilar: Trampning $1,776 mlrdlik “qurolga qarshi” fondi.
Ushbu fond har ikki tomondan tanqid qilindi, tanqidchilar uni Tramp ittifoqchilari uchun “shaxsiy jamg‘arma” deb atadilar. Bir qancha respublikachilar bunday fondning ko‘rinishi noyabrdagi oraliq saylovlar oldidan siyosiy halokatli bo‘lishi mumkinligini ta’kidladilar.
Senatdagi demokratlar bunday fondni butunlay taqiqlashni bir necha bor talab qilgan bo‘lsalar-da, payshanba kuni Senat respublikachilari fondni doimiy ravishda blokirovka qilish chorasini rad etdilar.
Respublikachi Tom Tillis ikkinchi tuzatishni kiritdi, u ham hisob-kitob fondini taqiqlagan bo‘lar edi. Buning o‘rniga, qonun loyihasi ajratilgan mablag‘larni Adliya vazirligidagi alohida firibgarlikka qarshi fondga yo‘naltirgan bo‘lar edi. Bu ham rad etildi.
Payshanba kungi “qurolga qarshi” fondi bo‘yicha ovoz berishlar Respublika partiyasi uchun noqulay bo‘lgan masalalarga oid bir necha ovoz berish bosqichlarining boshlanishi edi.
Senatdagi ko‘pchilik rahbari Jon Tun har bir chora mag‘lubiyatga uchraydimi yoki yo‘qmi, ishonchi komil emasligini aytdi, chunki partiyaning ba’zi a’zolari Trampga qarshi turishga tayyorligini ko‘rsatmoqda.
Vaziyat demokratlar va respublikachilar o‘rtasidagi Tramp ma’muriyatining immigratsiyani qo‘llashga yondashuvi bo‘yicha qarama-qarshilik natijasida yuzaga keldi. Demokratlar Minnesota shtatining Minneapolis shahrida immigratsiya operatsiyalari chog‘ida ikki AQSh fuqarosining o‘ldirilishidan so‘ng ICE va CBPni moliyalashtirishni ma’qullamaslikka va’da bergan edilar.
Respublikachilar 100 o‘rinli palatada 53 o‘ringa ega, bu filibusterni yengish uchun zarur bo‘lgan 60 ovoz chegarasidan kam. Ular filibusterni chetlab o‘tish uchun uzoq muddatli protsessual manevrga majbur bo‘ldilar.
$70 mlrdlik moliyalashtirish to‘g‘risidagi qonun loyihasi Tramp ma’muriyatining Oq uy bal zali loyihasi uchun xavfsizlikni yangilashga $1 mlrd ajratish talabi tufayli to‘xtab qolgan edi. Xavfsizlikni moliyalashtirish, bir qancha respublikachilarni g‘azablantirgan holda, ovoz berish boshlanishidan oldin olib tashlandi.

Республиканцы в Сенате США возобновили попытки принять спорный законопроект о финансировании иммиграционного контроля на сумму $70 млрд, который является одним из главных приоритетов президента Дональда Трампа.
Однако в четверг эти усилия столкнулись с рядом препятствий: демократы потребовали голосования по нескольким поправкам, затрагивающим спорные аспекты президентства Трампа.
Серия быстрых голосований получила название «vote-a-rama» и, как ожидается, затронет такие вопросы, как бальный зал Белого дома Трампа, его тарифная политика и война США и Израиля против Ирана.
«Поправка за поправкой, голосование за голосованием — республиканцам придется отвечать перед американским народом», — заявил лидер демократов в Сенате Чак Шумер.
На раннем этапе республиканцы были вынуждены столкнуться с темой, которая доминировала в заголовках последних недель: предложенный Трампом фонд «против вооружения» в размере $1,776 млрд.
Этот фонд вызвал критику с обеих сторон: оппоненты назвали его «личным фондом» для союзников Трампа. Некоторые республиканцы указали, что такой фонд может стать политически катастрофическим перед ноябрьскими промежуточными выборами.
Демократы в Сенате неоднократно призывали полностью запретить такой фонд, но в четверг республиканцы отклонили меру по его постоянной блокировке.
Республиканец Том Тиллис внес вторую поправку, которая также запретила бы расчетный фонд, перенаправив средства в отдельный фонд по борьбе с мошенничеством в Министерстве юстиции. Она также была отклонена.
Голосования по фонду «против вооружения» стали лишь началом нескольких раундов голосования по неудобным для Республиканской партии вопросам.
Лидер большинства в Сенате Джон Тун заявил, что не уверен, удастся ли отразить все меры, так как некоторые члены партии демонстрируют растущую готовность противостоять Трампу.
Ситуация стала результатом противостояния демократов и республиканцев по поводу подхода администрации Трампа к иммиграционному контролю. Демократы пообещали не одобрять дальнейшее финансирование ICE и CBP после убийства двух граждан США в ходе иммиграционных операций в Миннеаполисе.
Республиканцы контролируют 53 места в 100-местной палате, что ниже порога в 60 голосов, необходимого для преодоления филибастера. Они были вынуждены прибегнуть к длительной процедурной маневрации.
Законопроект о финансировании на $70 млрд был заблокирован требованием администрации Трампа включить $1 млрд на модернизацию безопасности бального зала Белого дома. Финансирование безопасности, вызвавшее недовольство ряда республиканцев, было исключено до начала голосования.
Если республиканцы в Сенате сохранят единство, ожидается, что законопроект будет принят поздно вечером в четверг или рано утром в пятницу. Контролируемая республиканцами Палата представителей, как ожидается, рассмотрит его вскоре после этого.