Mogadishuda saylovga oid keskinlik kuchayib, hukumat va muxolifat kuchlari o'rtasida og'ir qurolli to'qnashuvlar yuz berdi. 33 yoshli bajaj haydovchisi Mustafoning so'zlariga ko'ra, Hawl Wadaag tumanida otishmalar boshlanganda hamma hayqirib, o'z jonini saqlash uchun qochgan. U keyingi yillarda bunday janglar kuzatilmaganini ta'kidladi.
Otishmalar sobiq Bosh vazir Hassan Ali Khaire va sobiq Prezident Sheikh Sharif Sheikh Ahmed uylari atrofida boshlandi. Muxolifat rahbarlari amaldagi Prezident Hassan Sheikh Mohamudning muddatni uzaytirishiga qarshi norozilik namoyishlarini rejalashtirgan edi. Hukumat esa namoyishlar xavfsizlikka putur yetkazishini bildirdi.
To'qnashuvlar natijasida yuzlab oilalar o'z uylarini tashlab ketdi, Mogadishuning markaziy hududlari bo'shab qoldi. Maka al-Mukarama ko'chasi yopildi, Bakara bozori esa ishlamay qoldi. Bozor sotuvchisi Ahmad tushlik vaqtida bozor odatda gavjum bo'lishiga qaramay, hozir hech kim yo'qligini aytdi.
Markaziy bank rahbari o'rinbosari Ali Wardheere biznes va xizmatlarga etkazilgan to'g'ridan-to'g'ri zararni 3,8 million dollarga baholadi, ammo bu raqam rasmiy emas, balki model asosidagi prognoz ekanligini ta'kidladi.
Somalida 1960-yillardan beri to'g'ridan-to'g'ri prezidentlik saylovlari o'tkazilmagan. Rahbarlar klan oqsoqollari va elita tomonidan kelishilgan bilvosita tizim orqali saylanadi. Saylovga yaqinlashganda ishonchsizlik kuchayib, hokimiyat uchun raqobat va zo'ravonlik avj oladi.
Prezident Mohamud parlament tomonidan ma'qullangan konstitutsiyaviy o'zgartirishlar uning vakolatini 15 maydan boshlab bir yilga uzaytirganini aytadi. Muxolifat buni rad etib, uni "sobiq prezident" deb atay boshladi. Ikki nufuzli federal shtat ham o'zgartirishlarni rad etgan, konstitutsiyaviy sud esa mavjud emas.
Mudofaa vaziri Ahmed Moalim Fiqi muxolifatni mojaroni harbiylashtirishda ayblab, ular "poytaxtga minomyot va artilleriya tarqatgan" deb da'vo qildi. Muxolifat rahbari Khaire esa Mohamudni 20 soatdan ortiq davom etgan "harbiy hujum" uyushtirishda aybladi.
Inqirozning ildizlari 2012 yilgi muvaqqat konstitutsiyaga borib taqaladi. Deputat Ahmed Abdi Koshin yangi konstitutsiya "xarid qilish imkoniyatiga ega emas" va asl konstitutsiya Somalini birlashtirgan yagona vosita ekanligini ta'kidladi. U to'g'ridan-to'g'ri ovoz berishga qarshi emas, ammo mamlakat bunga tayyor emas deb hisoblaydi.
Yoshlar faoli Jamal Shiil Somalining katta yosh avlodi barqarorlikning yo'qligi uchun to'lashini aytdi: "Yoshlar bu yerda yashashni, tinchlikni xohlaydi, lekin agar vaziyat o'zgarmasa, ularga boshqa tanlov qolmaydi".

В Могадишо резко обострилась предвыборная напряженность, переросшая в тяжелые вооруженные столкновения между правительственными и оппозиционными силами. 33-летний водитель баджая Мустафа рассказал, что когда в районе Хаул-Вадаг началась стрельба, все кричали и бежали, спасая свои жизни. По его словам, таких боев не было уже много лет.
Перестрелка началась днем вокруг домов бывшего премьер-министра Хасана Али Хайре и бывшего президента Шейха Шарифа Шейха Ахмеда. Лидеры оппозиции планировали протесты против продления полномочий действующего президента Хасана Шейха Мохамуда, которое они считают незаконным. Правительство заявило, что протесты подорвут безопасность.
Сотни семей покинули районы, прилегающие к месту боев, центральные районы столицы опустели. Дорога Мака аль-Мукаррама, одна из главных артерий Могадишо, была перекрыта, а крупнейший рынок Бакара фактически закрыт. Уличный торговец Ахмед отметил, что в полдень рынок обычно переполнен, а сейчас почти никого нет.
Заместитель главы центрального банка Али Вардхере оценил прямой ущерб бизнесу и услугам в 3,8 миллиона долларов, подчеркнув, что это модельный прогноз, а не официальная цифра.
В Сомали не проводились прямые выборы президента с 1960-х годов. Лидеры избираются через косвенную систему, согласованную клановыми старейшинами и элитой. По мере приближения выборов недоверие между политическими игроками растет, что приводит к борьбе за власть и насилию.
Президент Мохамуд утверждает, что конституционные поправки, одобренные парламентом, продлили его полномочия на год с 15 мая. Оппозиция отвергает это и называет его «бывшим президентом». Два влиятельных федеральных штата также отвергли поправки, а конституционный суд отсутствует.
Министр обороны Ахмед Моалим Фики обвинил оппозицию в милитаризации конфликта, заявив, что они «распределили минометы и артиллерию по столице». Лидер оппозиции Хайре, в свою очередь, обвинил Мохамуда в организации «военной атаки», длившейся более 20 часов.
Корни кризиса уходят во временную конституцию 2012 года. Депутат Ахмед Абди Кошин заявил, что новый конституционный процесс «явно не пользуется поддержкой», а старая конституция была «единственным клеем, скрепляющим Сомали». Он не против прямого голосования в принципе, но считает, что страна к нему не готова.
Молодежный активист Джамал Шиль отметил, что молодежь Сомали в конечном итоге заплатит за нестабильность: «Молодые люди хотят жить здесь, чтобы Сомали была мирной, но если ничего не изменится, у них не останется выбора».
Региональные кризисы, включая гражданскую войну в Судане и вспышки болезней, отодвинули Сомали на задний план международной повестки. Гуманитарный кризис и сокращение помощи усиливают риск голода.