Afrikada inson huquqlari bo‘yicha xalqaro majburiyatlarni rad etuvchi shartnoma qabul qilish yo‘lidagi muhim qadam tashlandi. Hafta boshida Gana poytaxtida bo‘lib o‘tgan konferensiyada Afrika davlatlari vakillari “Oila, suverenitet va qadriyatlar to‘g‘risida”gi nizom loyihasini muhokama qildi.
Guardian nashriga ko‘ra, hujjatda Afrika qadriyatlari va madaniyati “xorijiy mafkuralar” tomonidan tahdid ostida ekani ta’kidlanadi. Nizom davlatlarni 2003-yilda qabul qilingan Maputo protokoli kabi gender tengligi va ayollar hamda qizlarning reproduktiv salomatligini himoya qiluvchi kelishuvlardan chiqishga chaqiradi.
Mutaxassislarning fikricha, bu nizom birinchi marta butun qit’a miqyosida huquqlarga emas, balki axloqiy qarashlarga asoslangan yuridik tizimni joriy etishga urinishdir. Hujjatda jinsiy va reproduktiv salomatlik hamda huquqlar Afrika oilasiga ekzistensial tahdid sifatida baholanadi.
Loyiha, shuningdek, keng qamrovli jinsiy tarbiyani rad etadi va jinsni faqat erkak yoki ayol deb belgilaydi. Ota-onalarning huquqlari bolalarning huquqlaridan ustun qo‘yiladi, jumladan, jinsiy hayot va intizom masalalarida.
Afrika huquqshunoslari, reproduktiv huquqlar guruhlari va LGBTQ+ himoyachilari nizomni “regressiv va xavfli” deb qoraladi. Keniyalik huquqshunos Gilbert Mitullahning so‘zlariga ko‘ra, bu hujjat “Maputo protokolini ichdan buzish uchun litsenziya” vazifasini o‘taydi.
Nizomni ishlab chiqishda Uganda hukumat vazirlari boshchiligidagi afrikalik qonunchilar guruhi yetakchilik qildi. 2026-yilgi konferensiya Gana poytaxtida bo‘lib o‘tdi va unda 20 davlat vakillari ishtirok etdi. Maqsad – nizomni Afrika Ittifoqi Bosh Assambleyasiga olib chiqish.
Tanqidchilarning fikricha, nizomda oilaning faqat heteroseksual nikoh asosida ta’riflanishi qit’adagi oilalar xilma-xilligini inkor etadi. “Strategik sudlov tashabbusi” tashkiloti tahliliga ko‘ra, oilani shaxsdan ustun qo‘yish ayollar va bolalarni zo‘ravonlik va diskriminatsiyadan himoyasiz qoldiradi.
Hujjatda AQSh va Yevropadagi konservativ nasroniy tashkilotlarning ta’siri seziladi. “Family Watch International” tashkiloti nizomni qo‘llab-quvvatlaydi. Tanqidchilar esa bu “transplantatsiya” – ya’ni g‘arb mafkurasining Afrika ko‘rinishidagi aksi ekanini ta’kidlaydi.

На этой неделе в Гане прошла конференция, на которой правительства африканских стран продвинулись к принятию договора, отвергающего международные обязательства по правам человека. Проект Африканской хартии о семье, суверенитете и ценностях, попавший в распоряжение Guardian, утверждает, что африканские ценности и культура находятся под угрозой «иностранных идеологий».
Хартия призывает государства выйти из любых соглашений, не соответствующих её принципам, включая Мапутский протокол 2003 года, который продвигает гендерное равенство и защищает репродуктивные права женщин и девочек. Это первая попытка создать общеафриканскую правовую базу, основанную на моралистических, а не правовых взглядах.
Документ называет сексуальное и репродуктивное здоровье и права «экзистенциальной угрозой» африканской семье и ложно утверждает, что политика, основанная на этих правах, поощряет аборты по требованию. Хартия также отвергает всестороннее половое воспитание, заявляя, что оно «сексуализирует детей».
Африканские юристы, правозащитные группы и ЛГБТК+ активисты осудили хартию как «регрессивную и опасную». Кенийский юрист Гилберт Митуллах заявил: «Это лицензия на противодействие, отказ от существующих обязательств по сексуальному и репродуктивному здоровью и правам ЛГБТК, а также на демонтаж Мапутского протокола изнутри».
Хартия была разработана группой африканских законодателей во главе с угандийскими министрами на ежегодной конференции по семейным ценностям и суверенитету. Цель конференции 2026 года, прошедшей в Гане с участием представителей 20 стран, — заручиться поддержкой для вынесения хартии на голосование в Генеральной ассамблее Африканского союза в феврале.
Критики отмечают, что определение семьи исключительно как гетеросексуального брака игнорирует разнообразие семей в 54 странах континента. Анализ Инициативы по стратегическому судебному преследованию в Африке (ISLA) предупреждает, что приоритет семьи над личностью рискует «узаконить подчинение женщин, детей и подростков коллективным семейным интересам».
В хартии прослеживается сильное влияние консервативных христианских организаций из США и Европы, выступающих против абортов и прав ЛГБТК+. Прогрессивная политика отвергается как неоколониализм. Организация Family Watch International, базирующаяся в Аризоне, поддержала хартию, хотя и отрицает своё участие в конференции.