Avstraliya yovvoyi tabiatni muhofaza qilish xodimlari Yangi Janubiy Uels shtatidagi tijorat yetishtiruvchiga reyd o‘tkazib, 100 000 dan ortiq noqonuniy tarakanni musodara qildi.
Rasmiylarning ma’lum qilishicha, qo‘lga olingan hasharotlar qora bozorda taxminan 142 000 AQSh dollari (122 000 yevro) ga baholangan bo‘lib, ular orasida Madagaskar xirillovchi tarakanlari va dubia tarakanlari bor. Avstraliya qonunchiligiga ko‘ra, bu ikki turni olib kirish, saqlash, ko‘paytirish yoki sotish taqiqlangan.
Reyd may oyida Sidney shahridan 200 kilometr g‘arbda joylashgan Bathurst qishloq shaharchasida o‘tkazilgan. Rasmiylarning so‘zlariga ko‘ra, bu mamlakat tarixidagi eng yirik noqonuniy ekzotik hasharotlar musodarasi bo‘lgan.
Madagaskar xirillovchi tarakani dunyodagi eng yirik tarakanlardan biri bo‘lib, uzunligi 5-7,5 santimetrga yetadi. Bu oddiy avstraliyalik tarakandan (3,6 sm) ancha katta.
Avstraliya o‘zining noyob yovvoyi tabiati va qishloq xo‘jaligini invaziv turlar va kasalliklardan himoya qilish uchun dunyodagi eng qattiq biotexnika choralariga ega. Noqonuniy o‘simliklar, hasharotlar yoki hayvonlarni olib kirishga urinayotganlar katta jarimaga tortilishi mumkin.
Atrof-muhit departamenti vakilining aytishicha, ular Avstraliyaning noyob biologik xilma-xilligini himoya qilishni jiddiy qabul qiladi. Rasmiylar ekzotik tarakanlarning noqonuniy ko‘paytirilishi va savdosi uy hayvonlari – sudralib yuruvchilarni boqish uchun amalga oshirilayotganini kuzatgan. Ular uy hayvonlari egalariga kriket va yog‘och tarakanlaridan foydalanishni tavsiya qilgan.

Сотрудники службы охраны дикой природы Австралии провели рейд у коммерческого заводчика в штате Новый Южный Уэльс и изъяли более 100 000 нелегальных тараканов.
По данным властей, стоимость изъятых насекомых на черном рынке оценивается примерно в 142 000 долларов США (122 000 евро). Среди них — мадагаскарские шипящие тараканы и тараканы дубия. Ввоз, содержание, разведение или продажа обоих видов запрещены австралийским законодательством.
Рейд прошел в мае в сельском городке Батхерст, примерно в 200 километрах к западу от Сиднея. По словам чиновников, это крупнейшее изъятие нелегальных экзотических насекомых в истории страны.
Мадагаскарский шипящий таракан — один из крупнейших в мире, достигающий 5–7,5 сантиметров в длину, что значительно больше обычного австралийского таракана (3,6 см).
Австралия имеет одни из самых строгих мер биобезопасности в мире для защиты своей уникальной дикой природы и сельского хозяйства от инвазивных видов и болезней. Тем, кто пытается провезти нелегальные растения, насекомых или животных, грозят крупные штрафы.
Представитель департамента окружающей среды заявил, что они серьезно относятся к защите уникального биоразнообразия Австралии. Власти заметили, что нелегальное разведение и торговля экзотическими тараканами ведется для кормления домашних рептилий. Они призвали владельцев домашних животных вместо этого использовать сверчков и древесных тараканов.