Birlashgan Millatlar Tashkiloti Livanning og‘irlashib borayotgan gumanitar inqirozini bartaraf etish uchun qo‘shimcha 331,5 million dollar so‘rab murojaat qildi. Bu aprel oyida e’lon qilingan dastlabki chaqiriqdan ikki baravar ko‘pdir.
BMTning gumanitar masalalarni muvofiqlashtirish boshqarmasi (OCHA) ma’lumotlariga ko‘ra, hozirda Livanda 1,4 million kishi yordamga muhtoj. May oyi oxiriga qadar faqat 185,9 million dollar yig‘ilgan bo‘lib, bu 680 ming kishiga yetkazilgan.
“Livandagi gumanitar inqiroz jiddiy va yomonlashmoqda”, deydi OCHA. “Takroriy ko‘chishlar, boshpana sig‘imining yetarli emasligi va xavfsiz qaytish imkoniyatining cheklanganligi zaiflikni chuqurlashtirmoqda.”
Livan urushga mart oyi boshida tortildi, Eron tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan “Hizbulloh” guruhi Isroilga raketalar otganida. Bunga javoban Isroil qo‘shinlarini Livanga kiritdi va keng ko‘lamli bombardimon kampaniyasini boshladi.
Livan rasmiylariga ko‘ra, mart oyidan beri Isroil zarbalari 3500 dan ortiq odamni o‘ldirgan va deyarli bir million kishini ko‘chirgan. Isroil esa “Hizbulloh” hujumlarida 26 askari va 4 fuqaro halok bo‘lganini aytadi.
BMTning Jahon oziq-ovqat dasturi Eron urushi natijasida yoqilg‘i narxining oshishi millionlab odamlarni ochlikka yaqinlashtirayotgani haqida ogohlantirdi. Afg‘oniston, Somali va Shri-Lankadagi uy xo‘jaliklari eng ko‘p zarar ko‘rganlar qatorida.

Организация Объединенных Наций обратилась с призывом о дополнительных 331,5 миллиона долларов для борьбы с ухудшающимся гуманитарным кризисом в Ливане. Это вдвое превышает первоначальный запрос, сделанный в марте.
По данным Управления ООН по координации гуманитарных вопросов (OCHA), 1,4 миллиона человек в Ливане нуждаются в помощи. По состоянию на 31 мая было собрано лишь 185,9 миллиона долларов, которые пошли на поддержку 680 000 человек.
«Гуманитарный кризис в Ливане является серьезным и ухудшается», — заявили в OCHA. «Повторные перемещения, недостаточная вместимость убежищ и ограниченные перспективы безопасного возвращения углубляют уязвимость».
Ливан был втянут в войну в начале марта, когда поддерживаемая Ираном группировка «Хезболла» выпустила ракеты по Израилю. В ответ Израиль ввел войска в Ливан и начал масштабную бомбардировочную кампанию.
По данным ливанских властей, с марта в результате израильских ударов погибло более 3500 человек, почти миллион были перемещены. Израиль сообщает о 26 погибших солдатах и 4 гражданских лицах в результате атак «Хезболлы» за тот же период.
Всемирная продовольственная программа ООН предупредила, что рост цен на топливо из-за иранской войны приближает миллионы людей к голоду. Домохозяйства в Афганистане, Сомали и Шри-Ланке пострадали больше всего.