Sloveniya parlamenti 22-may kuni tajribali siyosatchi Yanez Yansha boshchiligidagi yangi koalitsion hukumatni ma'qulladi. Bu hukumat allaqachon munozarali siyosatlarni ilgari surmoqda, bu esa mamlakatdagi keskinlikni yanada kuchaytirishi mumkin.
Yanez Yansha Sloveniya siyosatining katta omon qoluvchisi sifatida tanilgan. U 1991-yilda Sloveniyaning birinchi mustaqil hukumatida mudofaa vaziri bo'lib xizmat qilgan va hozir to'rtinchi marta bosh vazir lavozimini egallamoqda.
Uning o'ng qanot Sloveniya Demokratik Partiyasi (SDS) saylovlarda doimiy ravishda taxminan chorak ovoz to'playdi. Markaz-chap partiyalardan farqli o'laroq, SDS 30 yildan ortiq vaqt davomida Sloveniya siyosiy sahnasida doimiy o'rin egallab kelmoqda.
Mart oyidagi parlament saylovida SDS markaz-chap Ozodlik Harakatidan keyin ikkinchi o'rinni egallagan bo'lsa-da, Yanshaning tajribasi va tashkilotchilik qobiliyati unga yangi koalitsiya tuzish imkonini berdi. Sobiq bosh vazir Robert Golob esa hukumatda qolish uchun zarur bitimlarni tuzishda ojizlik qilgan.
Yangi hukumat tarkibi ko'plab savollarni tug'dirdi. Konservativ Yangi Sloveniya partiyasi Yansha boshchiligidagi koalitsiyaga qo'shilishi kutilgan edi. Ammo markaz-o'ng Demokratlar partiyasining qo'shilishi hayratga sabab bo'ldi. Eng muhimi, o'ta o'ngchi populistik Resnica partiyasining qo'llab-quvvatlashi xavotir uyg'otmoqda.
Resnica rahbari Zoran Stevanovich Yansha boshchiligidagi hukumatga qo'shilmaslikka va'da bergan bo'lsa-da, SDS yordamida parlament spikeri bo'ldi va buning evaziga o'z deputatlarini Yanshani bosh vazir sifatida ovoz berishga yo'naltirdi. Resnicaning o'z siyosati chekka: vaksinaga qarshi, NATO a'zoligi bo'yicha referendum tarafdori va Yevropa Ittifoqiga nisbatan shubhali.
Tashqi ishlar vaziri Tone Kayzer Yevropa Ittifoqi Sloveniyaning asosiy doirasi ekanligini ta'kidladi va mamlakat muammo yaratuvchi bo'lmasligiga ishontirdi. Biroq, ichki siyosatda bo'linishlar davom etmoqda. Hukumat soliq imtiyozlari kabi munozarali qonunlarni ilgari surmoqda, kasaba uyushmalari esa bu qonunlarga qarshi referendum o'tkazishga harakat qilmoqda.
Inson huquqlari faollari Parlament tekshiruvi to'g'risidagi qonunga o'zgartirishlar kiritilishiga qarshi referendum talab qilmoqda, chunki bu o'zgartirishlar "siyosiy politsiya" tashkil etilishiga yo'l ochishi mumkin. Yana bir munozarali qonun Ikkinchi jahon urushidan keyingi qatag'onlar qurbonlarini qayta dafn qilishni nazarda tutadi.
Yansha o'zining birinchi parlament nutqida namoyishchilarga qarshi keskin gapirdi va kelajak saylangan organlar tomonidan belgilanishini, "ko'chada emas"ligini ta'kidladi. Uning oldingi hukmronligi (2020-2022) fuqarolik jamiyati, ommaviy axborot vositalari va immigratsiyaga hujumlari bilan namoyishlarni keltirib chiqargan edi.
Yangi hukumatning birinchi harakati 2024-yildan beri hukumat binosi oldida hilpirab turgan Falastin bayrog'ini olib tashlash bo'ldi. Bu Yanshaning qaytganini e'lon qilishning o'ziga xos keskin harakati edi.

Парламент Словении утвердил новое коалиционное правительство под руководством ветерана политики Янеза Янши. Это правительство уже продвигает спорные политики, которые, по мнению некоторых, могут усилить поляризацию в стране.
Янез Янша — выживший в словенской политике. Он занимал пост министра обороны в первом независимом правительстве Словении в 1991 году и сейчас в четвертый раз становится премьер-министром.
Его правая Словенская демократическая партия (SDS) стабильно набирает около четверти голосов на парламентских выборах. В отличие от левоцентристских партий, SDS является постоянным игроком на политической сцене Словении более трех десятилетий.
Несмотря на то, что SDS заняла второе место после левоцентристского Движения свободы на мартовских выборах, опыт и организаторские способности Янши позволили ему сформировать новую коалицию. Бывший премьер-министр Роберт Голоб не смог заключить сделки, необходимые для сохранения власти.
Состав нового правительства вызвал много вопросов. Консервативная партия Новая Словения, как и ожидалось, присоединилась к коалиции. Однако присоединение правоцентристских Демократов стало неожиданностью. Наибольшее беспокойство вызывает поддержка ультраправой популистской партии Resnica.
Лидер Resnica Зоран Стеванович подписал обязательство не входить в правительство под руководством Янши, но стал спикером парламента при поддержке SDS и взамен направил своих депутатов голосовать за Яншу. Политика Resnica маргинальна: антивакцинаторство, поддержка референдума о членстве в НАТО и скептицизм в отношении ЕС.
Министр иностранных дел Тоне Кайзер заявил, что ЕС является основным кругом Словении, и страна не будет создавать проблемы. Однако внутри страны споры продолжаются. Правительство продвигает спорные законы, включая налоговые льготы, против которых профсоюзы пытаются провести референдум.
Правозащитники требуют референдума против поправок к закону о парламентских расследованиях, которые, по их словам, открывают путь к созданию политической полиции. Другой спорный закон предусматривает перезахоронение жертв послевоенных репрессий, включая казненных коллаборационистов.
В своей первой парламентской речи Янша резко высказался против протестующих, заявив, что будущее определяют выборные органы, а не улица. Его предыдущее правительство (2020–2022) спровоцировало протесты атаками на гражданское общество, СМИ и иммиграцию.
Первым действием нового правительства стало снятие палестинского флага, развевавшегося у правительственного здания с 2024 года. Это стало характерным резким шагом, возвещающим возвращение Янши.