Jahon sog'liqni saqlash tashkiloti (JSST) va Afrika Ittifoqining sog'liqni saqlash agentligi Kongo Demokratik Respublikasi (KDR) va qo'shni Ugandada halokatli Ebola epidemiyasiga qarshi kurashish uchun 518 million dollarlik rejani e'lon qildi.
JSST rahbari Tedros Adhanom Ghebreyesus juma kuni Afrika Kasalliklarni Nazorat qilish va Oldini olish Markazi (Africa CDC) bilan hamkorlikda tuzilgan reja iyundan noyabrgacha davom etishini aytdi. Reja favqulodda muvofiqlashtirish, kuzatuv, testlash, infektsiyaning oldini olish, klinik yordam va jamoatchilikni jalb qilishni o'z ichiga oladi.
Tashabbus 15 may kuni KDRda e'lon qilingan halokatli virusni to'xtatish uchun kurashayotgan bir paytda kelib chiqdi. Virus shu vaqtgacha u yerda kamida 381 kishini yuqtirib, 64 kishining o'limiga sabab bo'lgan.
Epidemiya Ugandaga ham tarqaldi, u yerda juma kuni yana uchta holat qayd etilib, jami 19 holatga va ikki o'limga yetdi. Eng so'nggi epidemiyada Ebola virusining kam uchraydigan Bundibugyo shtammi aniqlangan bo'lib, u bir muncha vaqt davomida yashirincha tarqalgan deb taxmin qilinmoqda.
Tedros matbuot anjumanida JSST-Africa CDC sog'liqni saqlash rejasi epidemiyani "nazorat ostiga olishiga" ishonch bildirdi. "Maqsad oddiy: biz epidemiyani u joylashgan joyda to'xtatishimiz, bugun javob berayotgan mamlakatlarni qo'llab-quvvatlashimiz va qo'shni mamlakatlar holatlar paydo bo'lganda aniqlash va tezda harakat qilishga tayyor bo'lishini ta'minlashimiz kerak", dedi Tedros.
Africa CDC ma'lumotlariga ko'ra, joriy epidemiya 2007 va 2012 yillarda Bundibugyo shtammining oldingi ikkita epidemiyasidan kattaroqdir. Uchta vaktsina tadqiq qilinmoqda va sinovlar uchun tezlashtirilgan bo'lsa-da, hali uning uchun tasdiqlangan vaktsina mavjud emas.
Qo'shni Keniyada norozilik kuchaymoqda, chunki AQSh rejimi hech qachon kasallik qayd etilmagan bo'lishiga qaramay, o'z fuqarolari uchun Ebola karantin stansiyasini qurmoqda. Nanyuki shahrida yuzlab odamlar dushanba va seshanba kunlari ko'chalarga chiqib, rejalashtirilgan markaz oldida miting o'tkazdilar. Chet elda Ebola yuqtirgan amerikaliklar uyga qaytarilish o'rniga u yerga yuboriladi. Dushanba kuni namoyish zo'ravonlikka aylanganda kamida ikki kishi halok bo'ldi va bir kishi yaralandi. Keniya prezidenti Uilyam Ruto bazani mamlakatning AQSh bilan sog'liqni saqlash hamkorligi uchun muhim deb himoya qildi.

Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) и агентство здравоохранения Африканского союза объявили план стоимостью 518 миллионов долларов по борьбе со смертельной вспышкой лихорадки Эбола в охваченной конфликтом Демократической Республике Конго (ДРК) и соседней Уганде.
Глава ВОЗ Тедрос Аданом Гебрейесус заявил в пятницу, что план, разработанный в сотрудничестве с Африканскими центрами по контролю и профилактике заболеваний (Africa CDC), будет реализован с июня по ноябрь. Он охватывает экстренную координацию, эпиднадзор, тестирование, профилактику инфекций, клиническую помощь и работу с населением.
Инициатива появилась в то время, как власти пытаются сдержать смертельный вирус, впервые объявленный в ДРК 15 мая. С тех пор он заразил по меньшей мере 381 человека в стране, вызвав 64 смерти.
Вспышка также распространилась на Уганду, где в пятницу было объявлено еще о трех случаях, в результате чего общее число достигло 19, а число смертей — двух. Последняя вспышка включает редкий штамм вируса Эбола Бундибуджо, который, как полагают, некоторое время распространялся незаметно.
Выступая на пресс-конференции, Тедрос выразил оптимизм, что план ВОЗ-Africa CDC позволит взять вспышку "под контроль". "Цель проста: мы должны остановить вспышку там, где она находится, поддержать страны, которые сегодня реагируют, и обеспечить готовность соседних стран обнаруживать и быстро действовать в случае появления случаев", — сказал Тедрос.
По данным Africa CDC, нынешняя вспышка крупнее двух предыдущих вспышек штамма Бундибуджо в 2007 и 2012 годах. Хотя три вакцины исследуются и будут ускорены для испытаний, одобренной вакцины против него пока нет.
В соседней Кении растет недовольство: режим США, несмотря на то, что страна никогда не регистрировала заболевание, создает карантинную станцию Эбола для граждан США. Сотни людей вышли на улицы города Наньюки в понедельник и вторник и провели митинг перед запланированным центром. Американцы, заразившиеся Эболой за границей, будут отправлены туда, а не допущены домой. В понедельник, когда демонстрация переросла в насилие, погибли по меньшей мере два человека и один был ранен. Президент Кении Уильям Руто защитил базу как важную для партнерства страны с США в области здравоохранения.