Niger rasmiylari mamlakat shimolidagi Agadez viloyatining olis sahro mintaqasida yuk mashinasi buzilgani sababli 49 kishi tashnalikdan vafot etganini ma’lum qildi. Ular Malidan Nigerdagi oilalari bilan Qurbon hayitini nishonlash uchun qaytayotgan edi.
Agadez gubernatorligi Facebook’dagi bayonotida: “Ular Assamakadan 80 km g‘arbdagi uzoq hududda tashnalikdan o‘ldi”, deya ta’kidladi. Assamaka Niger va Jazoir o‘rtasidagi asosiy o‘tish nuqtasi bo‘lib, Mali chegarasiga yaqin joylashgan.
Gubernatorlikning qo‘shimcha qilishicha, “suvsiz qolgan va haydovchi, yordamchilari hamda yo‘lovchilarning harakatlariga qaramay transport vositasini ta’mirlay olmagan sayohatchilar o‘zlarini dushman muhit qurshovida topdilar, u yerda haddan tashqari issiqlik va suv manbalarining yo‘qligi omon qolishni juda qiyinlashtiradi”. Qutqaruvchilar qurbonlarni ommaviy qabrlarga ko‘mgan.
Biroq ikki kishi omon qolishga muvaffaq bo‘ldi: ular 50 km dan ortiq masofani piyoda bosib o‘tib, suv manbaiga yetib borgan va keyin Assamakaga borib, rasmiylarni ogohlantirgan.
Agadez viloyati gubernatori general Ibra Bulama Issa tomonidan voqea joyiga yuborilgan delegatsiya yuk mashinasi Malining Talhandek shahridan Niger chegarasiga 300 km masofani bir necha kun davomida bosib o‘tganini aniqladi.
Buzilish sababi va yo‘lovchilar qancha kutgani hozircha noma’lum. Haydovchi, yordamchilari va yo‘lovchilarning mashinani ta’mirlash urinishlari muvaffaqiyatsiz tugadi.
“Voqea joyida topilmalar ayniqsa dahshatli edi: harakatsiz yuk mashinasi ostida va uning atrofida o‘nlab jonsiz jasadlar topildi”, deya qo‘shimcha qildi gubernatorlik.
Bu cho‘l zonasi afrikaliklardan Yevropaga borishga intilayotgan qochqinlar va muhojirlar uchun tranzit nuqtasi bo‘lib, ko‘plari jazirama qumlarda tashnalik yoki ochlikdan o‘ladi.

Власти Нигера сообщили, что по меньшей мере 49 человек погибли от жажды в изолированном районе пустыни на севере страны после поломки грузовика, оставившей их без воды на несколько дней.
Погибшие были среди группы, возвращавшейся из Мали для празднования мусульманского праздника Ид аль-Адха с семьями в Нигере, когда у них закончилась вода, сообщила администрация Агадеса в пятницу в Facebook.
49 человек «умерли от жажды в отдаленной местности более чем в 80 км к западу от Ассамаки», говорится в заявлении. Ассамака — главный пункт пересечения границы между Нигером и Алжиром, но также находится рядом с границей Мали.
«Лишенные воды и неспособные отремонтировать автомобиль, несмотря на усилия водителя, его помощников и пассажиров, путешественники оказались в ловушке в центре враждебной среды, где экстремальные температуры и отсутствие источников воды делают выживание крайне трудным», — заявила администрация, добавив, что спасатели похоронили жертв в братских могилах.
Однако двум людям удалось выжить, пройдя более 50 км пешком до источника воды, а затем до Ассамаки, где они смогли предупредить власти, сообщила администрация.
Делегация, направленная на место происшествия губернатором региона Агадес генералом Ибра Булама Иссой, выяснила, что грузовик ехал несколько дней из малийского города Таландек, примерно в 300 км от границы с Нигером.
Пока неясно, что привело к поломке и как долго ждали пассажиры. Попытки водителя, его помощников и пассажиров отремонтировать грузовик не увенчались успехом.
«На месте находки были особенно тревожными. Десятки безжизненных тел были найдены под неподвижным грузовиком и вокруг него», — сообщила администрация Агадеса.
Эта пустынная зона является известным транзитным пунктом для беженцев и мигрантов, стремящихся попасть из африканских стран в Европу, многие умирают от жажды или голода в палящих песках.