Hindistonning Nyu-Dehli shahridagi mashhur norozilik maydoni Jantar Mantarda yuzlab yoshlar tarakan niqobi kiyib, imtihon qo‘llanmalarini ushlagan holda yig‘ildi. Ular o‘zlarini 'Tarakanlar Janta Partiyasi' (CJP) deb atashadi — bu satirik 'xalq partiyasi' uch hafta oldin paydo bo‘lgan.
Partiyaning paydo bo‘lishiga Hindiston bosh sudyasining hukumat tanqidchilari va ishsiz yoshlarni 'tarakanlar' va 'parazitlar' deb atagani sabab bo‘lgan. Avvaliga parodiya akkaunti va mem fabrikasi sifatida boshlangan harakat hozirda imtihonlar, ish o‘rinlari va iqtisodiy umidlarning puchga chiqishi bilan bog‘liq g‘azab kanaliga aylangan.
Shanba kuni raqamli norozilik ko‘chaga chiqdi. Namoyishchilar Hindiston milliy bayrog‘ini silkitib, maktab darsliklarini ushlagan holda ta’lim vaziri Dharmendra Pradxanning iste’fosini talab qilishdi. Sabab — imtihon varaqalarining sizdirilishi, texnik nosozliklar va bekor qilingan testlar.
NEET tibbiyot kirish imtihonidagi firibgarlik va talabalar o‘z joniga qasd qilishlari haqidagi xabarlar yoshlarning ishonchini butunlay yo‘qotgan tizimni ramziy ifodasidir. CJP asoschisi 30 yoshli siyosiy strateg Abxijit Dipke AQShdan mitingga yetakchilik qilish uchun kelib, 'tarakanlar hech qachon qo‘rqmaydi' dedi.
Politsiya to‘qnashuvlar va jinoiy ishlar bilan bosilgan noroziliklar davrida namoyishchilarni to‘xtatish uchun shay holatda edi. Instagram’da 20 milliondan ortiq obunachiga ega CJP ko‘plab asosiy partiyalarni ortda qoldirgan. Ushbu birinchi ko‘cha namoyishi satira va memlar orqali doimiy tashkilotga aylanish mumkinligini sinovdan o‘tkazmoqda.

На знаменитой протестной площадке Джантар-Мантар в Нью-Дели сотни молодых людей в масках тараканов и с экзаменационными пособиями в руках попытались превратить интернет-шутку в реальную политическую силу. Они называют себя «Партией тараканов» (CJP) — сатирической «народной партией», возникшей три недели назад после того, как главный судья Индии якобы сравнил критиков правительства и безработную молодежь с «тараканами» и «паразитами».
То, что начиналось как пародийный аккаунт и фабрика мемов, превратилось в канал для выражения гнева по поводу экзаменов, рабочих мест и утраченных экономических надежд. В субботу цифровое недовольство вышло на улицы. Размахивая национальным флагом и сжимая школьные учебники, протестующие требовали отставки министра образования Дхармендры Прадхана после серии утечек экзаменационных материалов, технических сбоев и отмен тестов.
Для многих скандал с медицинским вступительным экзаменом NEET и сообщения о самоубийствах студентов символизируют систему, которая, по мнению индийской молодежи, полностью утратила доверие. Основатель CJP, 30-летний политический стратег и выпускник Бостонского университета Абхиджит Дипке, прилетел из США, чтобы возглавить митинг, заявив сторонникам, что «тараканы никогда не боятся».
Полиция в защитном снаряжении и стальные баррикады подчеркнули риски инакомыслия в эпоху, когда крупные протесты часто подавляются, а участникам грозят уголовные дела. Имея более 20 миллионов подписчиков в Instagram, CJP уже превзошла многие мейнстримные партии онлайн. Первый уличный протест теперь проверяет, могут ли самоироничные мемы и сатира превратиться в устойчивую организацию.