Rim papasi Leo XIV Ispaniyaga bir haftalik tashrifining birinchi kunida odamlarni “qutblanish olovini yoqishni” to‘xtatishga chaqirdi.
Shanba kungi nutqida papa mashhurlikka erishish uchun bo‘luvchi ritorikadan voz kechishga da’vat etdi. U “murakkablikni samarali qadrlash orqali steril soddalashtirishlarni yengish” kerakligini ta’kidladi.
Katolik cherkovini boshqargan birinchi amerikalik bo‘lgan papa Leo XIV texnologiyani bu bo‘linishda ayblab, u noto‘g‘ri qarashlarni kuchaytirishi va tanqidiy fikrlashni zaiflashtirishini aytdi.
Uning so‘zlari Ispaniya immigratsiya va siyosiy korruptsiya kabi masalalarda qarama-qarshiliklarga duch kelayotgan bir paytda aytildi.
Papa Leo Ispaniyaning din va madaniyatlar o‘rtasidagi tinch birga yashash tarixini misol qilib keltirib, “to‘qnashuv emas, balki uchrashuv madaniyati barqarorlik va farovonlikni ta’minlaydi”, dedi.
“Haqiqatda, tinchlik xabari, afsuski, ba’zilarga sodda, boshqalarga esa qarama-qarshi tuyuladi, lekin oldindan belgilangan mafkuralarga yopilmay, haqiqatga ochiq bo‘lganlar tomonidan qabul qilinadi”, dedi u.
Papa Leoning tashrifi ko‘pchilik tomonidan quvonch bilan kutib olindi. Madrid ko‘chalarida uning suratlari tushirilgan bilbordlar va plakatlar osilgan, metro vagonlari bezatilgan.
Tashrif Puerto-Rikolik yulduz qo‘shiqchi Bad Bunnyning hafta oxiridagi ikkita konserti bilan to‘g‘ri keldi. Papa Leo hazil bilan: “Agar sizga ‘Bad Bunnyni ko‘rishni xohlaysizmi yoki papani?’ degan savol berilsa, ko‘pchilik Bad Bunnyni tanlaydi, deb o‘ylayman. Lekin bu yerda papani ko‘rishga kelganlar ham bor. Va bu nimadir demoqda”, dedi.
Papa Leo immigratsiya, sun’iy intellekt va AQSh-Isroilning Eronga urushi kabi global masalalarda faol fikr bildirib kelmoqda. U AQSh prezidenti Donald Tramp bilan ochiq kelishmovchilikka ega.

Папа Лев XIV в первый день недельного визита в Испанию призвал людей перестать «разжигать пламя поляризации».
В своей речи в субботу понтифик призвал отказаться от соблазна получать популярность через разделяющую риторику. Он заявил о необходимости «преодолеть стерильные упрощения через плодотворное понимание сложности».
Папа Лев, первый американец, возглавивший Католическую церковь, обвинил технологии в углублении предрассудков и ослаблении критического мышления.
Его заявления прозвучали на фоне споров в Испании по вопросам иммиграции и политической коррупции.
Папа Лев привел историю Испании как пример мирного сосуществования религий и культур, отметив, что «культура встречи, а не конфронтации, способствует стабильности и процветанию».
«Послание мира, которое сейчас некоторым кажется наивным, а другим — конфронтационным, приветствуется теми, кто не закрывается в предвзятых идеологиях, а открыт истине», — сказал он.
Визит папы был встречен с воодушевлением: улицы Мадрида украшены билбордами и плакатами с его изображением.
Визит совпал с двумя концертами пуэрториканской суперзвезды Bad Bunny. Папа Лев пошутил: «Если спросить: „Хотите пойти на Bad Bunny или к папе?“ — многие выберут Bad Bunny. Но, думаю, найдутся и те, кто придет к папе. И это о чем-то говорит».
Папа Лев активно высказывается по глобальным вопросам, включая иммиграцию, искусственный интеллект и войну США-Израиля против Ирана. У него есть публичные разногласия с президентом США Дональдом Трампом.