Rossiya prezidenti Vladimir Putin Sankt-Peterburg xalqaro iqtisodiy forumi yalpi majlisida nutq so'zlar ekan, Ukraina yetakchisi Vladimir Zelenskiy bilan uchrashishdan “hozircha ma’no ko‘rmayotganini” ma’lum qildi. Bu avvalroq Zelenskiyning yo‘llagan, urushni tugatishni va neytral hududda yuzma-yuz uchrashuv o‘tkazishni taklif qilgan xatiga javob bo‘ldi.
Putin matbuot kotibi Dmitriy Peskov unga xatni ko‘rsatganini, ammo O‘zbekiston prezidenti bilan ishchi uchrashuvda bo‘lgani sababli darhol ko‘rishga vaqt topolmaganini aytdi. Ertalab xatni o‘qib chiqib, bir nechta jihatlarga e’tibor qaratganini bildirdi.
“Xat muallifi Anqarada erishilgan kelishuvlarga amal qilish shart emasligini va Rossiya-Ukraina kelishuvlari uchun kafillarni Yevropadan izlash kerakligini ta’kidlagan. Nima uchun AQSh ma’muriyati va prezident Tramp kafil sifatida ko‘rilmayapti, bu savol tug‘diradi”, dedi Putin.
Putin Ukrainani Lugansk viloyatidagi Starobelsk pedagogika kolleji yotoqxonasini o‘qqa tutishda aybladi. Rossiya Favqulodda vaziyatlar vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, 22-mayga o‘tar kechasi zarba oqibatida 63 kishi jabrlangan, 21 nafari halok bo‘lgan. Ukraina esa fuqarolik obyektlariga emas, harbiy nishonlarga hujum qilganini bildirgan.
“Ukraina qo‘shinlari kollej yotoqxonasiga dahshatli terrorchilik zarbasini berdi, u yerda bolalar, o‘smirlar halok bo‘ldi. Bu mudhish jinoyat”, dedi Putin. U xatda “qo‘pollik unsurlari” borligini va bu uchrashuvni imkonsiz qilishga urinish ekanligini ta’kidladi.
Moderatorning “Bu ‘yo‘q’ degani” degan izohiga Putin “Hozircha ma’no ko‘rmayapman” deb javob qaytardi.

Президент России Владимир Путин, выступая на пленарном заседании Петербургского международного экономического форума, заявил, что 'пока не видит смысла' во встрече с украинским лидером Владимиром Зеленским. Это стало ответом на письмо Зеленского, в котором тот предлагал завершить войну и провести личную встречу на нейтральной территории.
Путин рассказал, что пресс-секретарь Дмитрий Песков показал ему письмо накануне, но из-за рабочей встречи с президентом Узбекистана он не успел его прочитать. Утром он ознакомился с содержанием и обратил внимание на несколько моментов.
'Автор письма указал, что необязательно соблюдать договоренности, достигнутые в Анкаре, и что гарантии для возможных соглашений между Россией и Украиной нужно искать в Европе. Непонятно, почему администрация США и президент Трамп не рассматриваются в качестве гарантов', — сказал Путин.
Путин также вновь обвинил Украину в обстреле общежития Старобельского педагогического колледжа в Луганской области, находящегося под контролем России. По данным МЧС России, в результате удара в ночь на 22 мая пострадали 63 человека, 21 из них погиб. Украина отрицает удары по гражданской инфраструктуре, заявляя, что наносила удары по военным целям.
'Украинские войска нанесли страшный террористический удар по общежитию колледжа, где погибли дети и подростки. Это чудовищное преступление. Там не было никаких военных объектов', — заявил Путин.
Российский президент отметил, что в письме Зеленского присутствуют 'элементы грубости', и расценил это как попытку сделать личную встречу невозможной. На вопрос модератора, означает ли это 'нет', Путин ответил: 'Пока не вижу смысла'.