Yamayka orolida bir kecha davom etgan noyob elektr uzilishidan so‘ng, energiya ta’minoti to‘liq tiklandi. Energetika vaziri Daryl Vaz shanba kuni ertalab barcha iste’molchilarga elektr energiyasi yetkazilganini ma’lum qildi.
Vaz va Bosh vazir Andrew Holness vaziyatni “qabul qilib bo‘lmaydigan” deb atadi. Elektr taqsimoti monopoliyasi bo‘lgan Yamayka Jamoat Xizmatlari Kompaniyasi (JPS) uzilish sababini tekshirmoqda.
Uzilish juma kuni soat 21:00 da boshlangan. JPS dastlab 20 foiz mijozlarni, ya’ni 140 000 kishini tiklagan bo‘lsa, ertalab soat 2:00 ga kelib 500 000 mijozga elektr qaytarilgan.
Vaz hukumat va JPS rahbarlari bilan favqulodda yig‘ilish o‘tkazib, 24 soat ichida to‘liq hisobot talab qilgan. Ushbu uzilish Atlantika bo‘ronlari mavsumi boshlanishida yuz berib, elektr tarmog‘ining zaifligini ko‘rsatdi.
O‘tgan yil oktyabr oyida Melissa to‘foni orolning katta qismini elektrsiz qoldirgan va 45 kishi halok bo‘lgan edi.

Ямайка оправилась от редкого отключения электроэнергии, затронувшего весь остров. Министр энергетики Дэрил Ваз в субботу утром объявил, что все потребители были подключены.
Ваз и премьер-министр Эндрю Холнесс назвали ситуацию «неприемлемой». Компания Jamaica Public Service (JPS), монополист в распределении электроэнергии, расследует причины.
Отключение началось в пятницу в 21:00 по местному времени. JPS сообщила, что к 2:00 ночи субботы 20% клиентов (140 000 человек) были подключены, а к утру — 500 000 из 700 000.
Ваз созвал экстренное совещание с правительством и JPS, потребовав полный отчет в течение 24 часов. Инцидент произошел в начале сезона ураганов в Атлантике, вызвав опасения по поводу устойчивости сети.
В октябре прошлого года ураган «Мелисса» оставил без света значительную часть острова, унеся жизни 45 человек.