Xitoy Transport vazirligi Tayvan orolining sharqiy akvatoriyalarida dengiz transporti sohasida maxsus huquqni muhofaza qilish operatsiyasini o‘tkazdi.
Operatsiyada Fujian va Guangdong provinsiyalari dengiz xavfsizligi boshqarmalari, shuningdek, Sharqiy Xitoy dengizidagi navigatsiya va qutqaruv markazi kuchlari ishtirok etmoqda.
Operatsiyaning asosiy maqsadlari: Xitoyning dengiz ma'muriy huquqni qo'llash sohasidagi yurisdiktsiyasini to'liq amalga oshirish, ochiq dengizda patrullikni kuchaytirish va asosiy hududlarda kemalar harakati ustidan nazoratni qattiqlashtirishdir.
Shuningdek, bu harakatlar dengiz navigatsiyasining umumiy xavfsizligini ta'minlash va mamlakat milliy manfaatlarini himoya qilishga qaratilgan.
Ushbu qadam Pekin tomonidan majburiy va zarur javob chorasi sifatida ko‘rilgan. Operatsiya Tokio va Manila tomonidan Tayvan orolidan sharqda dengiz chegaralarini delimitatsiya qilish bo‘yicha ikki tomonlama muzokaralar boshlangani haqidagi bir tomonlama bayonotlardan so‘ng boshlangan.
Xitoy Yaponiya va Filippinning bunday harakatlari uning hududiy suverenitetini, shuningdek qonuniy dengiz huquqlari va manfaatlarini jiddiy buzishini ta'kidladi.

Министерство транспорта КНР организовало проведение специальной правоохранительной операции в сфере морского транспорта в восточных акваториях острова Тайвань.
В мероприятиях задействованы силы управлений морской безопасности провинций Фуцзянь и Гуандун, а также Центр обеспечения навигации и спасательное управление в Восточно-Китайском море.
Главными целями данной операции названы всестороннее осуществление юрисдикции Китая в сфере морского административного правоприменения, усиление патрулирования в открытом море и ужесточение контроля за движением судов в ключевых районах.
Кроме того, действия направлены на обеспечение общей безопасности морского судоходства и защиту национальных интересов страны.
Данный шаг стал вынужденной и необходимой ответной мерой со стороны Пекина. Операция была развернута после односторонних заявлений Токио и Манилы о начале двусторонних переговоров по делимитации морских границ в районах к востоку от острова Тайвань.
В КНР подчеркнули, что подобные действия Японии и Филиппин серьезно нарушают территориальный суверенитет Китая, а также его законные морские права и интересы.