Kosovo saylovchilari yakshanba kuni erta parlament saylovi uchun ovoz berishdi. Bu kichik Bolqon davlatining 18 oy ichidagi uchinchi saylovi bo‘lib, mamlakat Yevropa Ittifoqi va NATOga a’zo bo‘lishga intilmoqda.
Saylov mart oyidagi muddatdan keyin asosiy siyosiy partiyalar sobiq prezident Vjosa Osmanining o‘rniga kim kelishi haqida kelisha olmaganidan so‘ng belgilandi. 2025-yil fevralidagi birinchi noaniq saylov mamlakatni yilning katta qismida ishlaydigan hukumatdan mahrum qildi va dekabrda ikkinchi saylovga majbur qildi.
Uzoq davom etgan inqiroz Kosovo iqtisodiyotiga salbiy ta’sir ko‘rsatdi, u allaqachon global energiya inqirozi va yoqilg‘i narxining oshishidan aziyat chekkan. Yevropadagi eng yosh va eng kambag‘al davlatlardan biri bo‘lgan Kosovo 2008-yilda Serbiyadan mustaqilligini e’lon qilgan.
Bosh vazir Albin Kurtining markaziy-chap Vetevendosje partiyasi dekabrdagi erta saylovdan beri parlamentda aniq ko‘pchilikka ega. Ammo Kosovo prezidenti 120 a’zolik majlisda kamida 80 deputat tomonidan saylanadi, bu esa kengroq siyosiy konsensusni talab qiladi.
Kurtiga ikki asosiy muxolifat partiyasi – Kosovo Demokratik Partiyasi va Kosovo Demokratik Ligasi qarshi chiqmoqda, ular uni mamlakatdagi barcha siyosiy institutlar ustidan to‘liq nazorat o‘rnatishga intilishda ayblamoqda.
Sobiq prezident Osmani muxolifatdagi LDK ro‘yxatida saylovda qatnashmoqda, u Kurti ikkinchi muddatga uni qo‘llab-quvvatlashdan bosh tortganidan keyin unga qarshi chiqqan.
Asosiy o‘yinchilar bir-birlarini inqirozda ayblashsa-da, ularning murosaga kela olmasligi ikki millionga yaqin Kosovo saylovchilari orasida umidsizlikka olib keldi, ular hukumat iqtisodiyot va turmush darajasiga e’tibor qaratishini xohlaydi.
Tahlilchilar hali ham saylov natijalarida dekabrdagi oldingi ovoz berishga nisbatan katta o‘zgarishlar kutilmaydi.
Barqaror hukumat bo‘lmagan institutsional bo‘shliq Yevropa Ittifoqi va boshqa xalqaro fondlardan mavjud mablag‘larga kirishni kechiktirdi.
Yevropa Kengashi Prezidenti Antonio Košta o‘tgan hafta tashrifi chog‘ida Kosovoni siyosiy boshi berk ko‘chadan chiqish va YI integratsiyasi maqsadi atrofida birlashishga chaqirdi.
Kosovo AQSh va aksariyat YI davlatlari tomonidan tan olingan, ammo Serbiya va uning ittifoqchilari Rossiya va Xitoy tomonidan tan olinmagan.
Kosovo shimolida, etnik serb ozchilikning ko‘pchiligi yashaydigan joylarda keskinlik yuqoriligicha qolmoqda, ammo Priština va Belgradga YI a’zolik takliflarini ilgari surish uchun munosabatlarni yaxshilash kerakligi aytilgan.

Избиратели Косово в воскресенье направились на избирательные участки для досрочных парламентских выборов, третьих за 18 месяцев, в попытке преодолеть политический тупик в небольшой балканской стране, стремящейся вступить в Европейский союз и НАТО.
Воскресное голосование было назначено после того, как основные политические партии не смогли договориться к мартовскому сроку о том, кто должен заменить бывшего президента Вйосу Османи. Первые безрезультатные выборы в феврале 2025 года оставили страну без действующего правительства на большую часть прошлого года, вынудив провести вторые выборы в декабре.
Затяжной кризис негативно сказался на экономике Косово, которая и без того сильно пострадала от мирового энергетического кризиса и роста цен на топливо. Одна из самых молодых и бедных стран Европы, Косово объявило о независимости от Сербии в 2008 году после войны 1998-99 годов.
Партия премьер-министра Альбина Курти «Ветевендосье» имеет явное парламентское большинство с момента досрочных выборов в декабре. Но президент Косово избирается не менее чем 80 депутатами в 120-местном собрании, что требует более широкого политического консенсуса.
Курти оспаривают две основные оппозиционные партии — Демократическая партия Косово и Демократическая лига Косово, которые обвиняют его в стремлении установить полный контроль над всеми политическими институтами страны.
Бывший президент Османи баллотируется по списку оппозиционной LDK на выборах, выступив против Курти после того, как он отказался поддержать её на второй срок.
Хотя ключевые игроки обвиняют друг друга в кризисе, их неспособность достичь компромисса привела к разочарованию среди примерно двух миллионов избирателей Косово, которые хотят, чтобы правительство сосредоточилось на экономике и уровне жизни.
Аналитики по-прежнему не ожидают существенных изменений в результатах выборов по сравнению с предыдущим голосованием в декабре.
Институциональный вакуум без стабильного правительства задержал доступ к средствам ЕС и другим международным фондам, доступным для страны.
Председатель Европейского совета Антониу Кошта во время визита на прошлой неделе призвал Косово выйти из политического тупика и объединиться вокруг цели интеграции в ЕС.
Косово признано США и большинством стран ЕС, но не признано Сербией и её союзниками — Россией и Китаем.
Напряженность остается высокой на севере Косово, где проживает большинство этнического сербского меньшинства, но и Приштине, и Белграду было сказано, что они должны наладить отношения, чтобы продвигать свои заявки на членство в ЕС.