Jahon chempionati uchun millionlab muxlislar Shimoliy Amerikaga yetib kelayotgan bir paytda, Sharqiy Afrikadagi Ebola virusi epidemiyasi mezbon davlatlardagi sog'liqni saqlash idoralarini yuqori shaylikka keltirdi.
Virusning noyob Bundibugyo shtammi birinchi marta 15 may kuni Kongo Demokratik Respublikasida (KDR) aniqlangan. Shu vaqtdan beri u yerda kamida 488 kishi infeksiyaga chalingan, 86 kishi vafot etgan.
Kasallik qo'shni Ugandaga ham tarqaldi va Jahon sog'liqni saqlash tashkiloti (JSST) epidemiyani “xalqaro ahamiyatga ega favqulodda vaziyat” deb e'lon qildi. Ugandada 19 ta holat va 2 ta o'lim qayd etilgan.
AQSh Kasalliklarni nazorat qilish va oldini olish markazlari (CDC) joriy epidemiya 2014-16 yillardagi G'arbiy Afrikadagi epidemiyadan ham kattaroq bo'lishi mumkinligi haqida ogohlantirdi.
Mezbon davlatlar – AQSh, Kanada va Meksika – Ebola xavfi yuqori bo'lgan Afrika mintaqalaridan kelganlar uchun “kelishilgan jamoat salomatligi choralari”ni e'lon qildi. AQSh KDR, Uganda va Janubiy Sudandan kelganlarni mamlakatga kiritishni taqiqladi.
Kanada KDR, Uganda va Janubiy Sudan rezidentlariga 90 kunlik vaqtinchalik kirish taqiqini joriy qildi. Meksika esa aeroportlarda Ebola skriningini kuchaytirib, 21 kunlik karantinni tavsiya qilmoqda.
KDR terma jamoasi Belgiyada yig'inni o'tkazmoqda va 21 kunlik karantindan so'ng AQShga kirishga ruxsat oladi. Jamoa bilan o'rtoqlik o'yini Ispaniyada bekor qilindi.
Boston universiteti va Milliy maxsus patogen tizimi (NSPS) chempionat davomida yuqumli kasalliklarni kuzatish va ularga qarshi tayyorgarlikni o'tkazmoqda. Mutaxassislarning fikricha, muxlislar uchun xavf past, ammo gigiena qoidalariga rioya qilish tavsiya etiladi.

Болельщики со всего мира начинают прибывать в Северную Америку на крупнейший в истории чемпионат мира, но вспышка вируса Эбола в Восточной Африке привела органы здравоохранения стран-хозяев в состояние повышенной готовности.
Редкий штамм Бундибугьо был впервые объявлен в Демократической Республике Конго (ДРК) 15 мая. С тех пор он заразил по меньшей мере 488 человек, вызвав 86 смертей.
Заболевание также распространилось на соседнюю Уганду, и Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) объявила вспышку «чрезвычайной ситуацией в области общественного здравоохранения международного значения». В Уганде подтверждено 19 случаев и две смерти.
Центры по контролю и профилактике заболеваний США (CDC) предупредили, что нынешняя вспышка может стать крупнейшей зарегистрированной эпидемией Эболы, соперничая с эпидемией 2014-16 годов в Западной Африке.
Страны-хозяева – США, Канада и Мексика – объявили «согласованные меры общественного здравоохранения для лиц, прибывающих из регионов Африки с наибольшим риском». США ввели запрет на въезд для неграждан, посещавших ДРК, Уганду или Южный Судан.
Канада временно запретила въезд резидентам ДРК, Уганды и Южного Судана на 90 дней. Мексика усилила скрининг в аэропортах и рекомендовала 21-дневный карантин.
Сборная ДРК отменила тренировочный лагерь на родине и базируется в Бельгии, где должна пройти 21-дневный карантин. Товарищеский матч с Чили в Испании был отменён из-за опасений распространения вируса.
Бостонский университет и Национальная система особо опасных патогенов (NSPS) будут отслеживать инфекции во время турнира. Эксперты считают риск для болельщиков низким, но рекомендуют соблюдать гигиену.