Yakshanba kuni Rim papasi Leo XIV Ispaniyaning Madrid shahriga tashrif buyurdi. Pontifik besh kunlik safar davomida muhojir va uysizlar kabi zaif qatlam vakillari bilan uchrashib, “chin insoniy qadriyatlar”ni targ‘ib qilmoqda.
Vatikan va mahalliy tashkilotchilar ma’lumotlariga ko‘ra, yakshanba kuni Madrid markaziy ko‘chalariga 1,2 milliondan ortiq odam to‘plangan. Ular Rim papasini ko‘rish umidida edi.
Katolik cherkovi rahbari “popemobil”da Ispaniya poytaxtining asosiy ko‘chasi — Paseo de la Kastelana bo‘ylab, “Real Madrid” muxlislari g‘alabalarni nishonlaydigan Plaza de Sibelasgacha yo‘l oldi. Olomon gul barglarini sochib, bayroqlarni hilpiratib, “Yashasin Papa!” deb qichqirdi.
70 yoshli amerikalik pontifik ochiq havoda o‘qigan va’zida: “Bu ko‘rgazma, folklor qoldig‘i yoki go‘zallik namoyishi emas. Bu tirilgan Rabbiyning huzurida e’tiqod izhoridir”, dedi. U Xudo “kambag‘allar, mazlumlar, yolg‘iz va tashlandiq odamlar bilan birga” ekanini ta’kidlab, ispan katoliklarini o‘rnak bo‘lishga chaqirdi.
Shanba kuni Rim papasini Ispaniya qiroli Felipe VI va qirolicha Leticia kutib olgan, Madrid meri Xose Luis Martines-Almeida esa unga shahar kalitini topshirgan. Leo mehmonlar kitobiga “Madrid ochiq va inklyuziv shahar bo‘lib qolsin, ijtimoiy hayot chin insoniy qadriyatlar bilan ilhomlansin”, deb yozgan.
Shundan so‘ng u muhojir va uysizlar bilan uchrashib, 600 mingga yaqin yosh katolik bilan ibodat o‘qigan. Perulik 72 yoshli Andrea Margarita: “U biz muhojirlar va xavfsizligimiz uchun ibodat qilayotganidan xursandman”, desa, andalusiyalik 46 yoshli Laura Peralta: “Bu yaxshi ta’limotlar, biz unga ishonamizmi yoki yo‘qmi”, degan.
Rim papasi 12-iyungacha Ispaniyada qoladi. U Barselona va Kanar orollariga ham boradi. U yerda G‘arbiy Afrikadan o‘tib kelgan muhojirlar bilan uchrashishi kutilmoqda. Leo tashrifi dunyoga “har bir inson”ni hurmat qilish namunasi bo‘lishini umid qilgan.
Ispaniya katoliklikning an’anaviy qal’asi bo‘lsa-da, bugun aholining atigi 53 foizi o‘zini katolik deb biladi — 15 yil oldingidan 20 foiz kam. Faqat 16 foiz ispanlar amaldagi katolik hisoblanadi. Shunday bo‘lsa-da, Plaza de Sibelasdagi olomon “Real Madrid”ning 2024 yilgi Chempionlar ligasi g‘alabasini nishonlaganlardan ikki barobar ko‘p edi.

В воскресенье Папа Римский Лев XIV прибыл в Мадрид с пятидневным визитом. Понтифик встречается с уязвимыми слоями населения, включая мигрантов и бездомных, продвигая «подлинные человеческие ценности».
По данным Ватикана и местных организаторов, более 1,2 миллиона человек заполнили центральные улицы Мадрида в надежде увидеть Папу. Глава Католической церкви проехал в «папамобиле» по главной артерии столицы — Пасео-де-ла-Кастельяна — до площади Сибелес, известной как место сбора болельщиков «Реал Мадрида».
Люди бросали лепестки цветов, размахивали флагами и кричали «Да здравствует Папа!», когда 70-летний американец прибыл на площадь, где провел мессу под открытым небом. В проповеди он заявил: «Это не выставка, не пережиток фольклора и не простая демонстрация красоты. Это исповедание веры в присутствии воскресшего Господа».
Понтифик подчеркнул, что Бог «отождествляет себя с бедными, угнетенными, одинокими и покинутыми», и призвал испанских католиков подавать пример. «Вот задача Испании сегодня и в будущем: обеспечить, чтобы религиозность, формировавшая эту страну веками, не была музеем прошлого, а школой веры», — сказал он.
В субботу Папу встретили король Испании Фелипе VI и королева Летиция, а мэр Мадрида Хосе Луис Мартинес-Альмейда вручил ему ключи от города. Лев написал в книге гостей: «Пусть Мадрид остается гостеприимным и инклюзивным городом, где социальная жизнь вдохновляется подлинными человеческими ценностями».
Затем он встретился с мигрантами и бездомными, а также провел бдение с около 600 тысячами молодых католиков. 72-летняя перуанка Андреа Маргарита, прибывшая в Испанию шесть месяцев назад, сказала: «Я рада, что он молится за нас, мигрантов, и за нашу безопасность». 46-летняя школьная советница Лаура Перальта из Андалусии добавила: «Это хорошие учения, независимо от того, верим мы в него или нет. Это гуманитарные учения».
Папа пробудет в Испании до 12 июня, посетив также Барселону и Канарские острова. Там он, как ожидается, встретится с мигрантами, рисковавшими жизнью при переходе из Западной Африки. Лев выразил надежду, что его визит станет примером уважения к «каждому человеческому существу» и призвал политиков прекратить разделять избирателей.
Испания — традиционный оплот католицизма в Европе, однако сегодня лишь 53% населения официально идентифицируют себя как католики — на 20% меньше, чем 15 лет назад. Только 16% испанцев считают себя практикующими католиками. Тем не менее, толпа на площади Сибелес была примерно вдвое больше, чем праздновавшая последнюю победу «Реал Мадрида» в Лиге чемпионов в 2024 году.