G‘azo shahrida, Eid al-Adhaning birinchi kunida, 31 yoshli Vidad al-Husariy eri, bolalari va katta oilasi bilan tomda bayram kayfiyatini yaratishga urindi. Ular kechki ovqat yeyishdi, shirinliklar ulashishdi, bolalar esa yangi kiyimlarda chodirda o‘ynashayotgan edi, to‘satdan portlash tinchlikni buzdi.
Vidad chodirga yugurib, uch yoshli o‘g‘li Rafiqni oldi, ammo vahima ichida ikkalasi raketaning binoga kirib qilgan teshigidan pastga quladi. Oila uning qichqirig‘iga ergashib, Vidadni bolasiga yopishgan holda, bir necha qavat pastda temir panjaralardan osilib turganini topdi. Ostida esa bir necha soniya oldin portlagan jangovar kallak sababli olov yonardi.
“Men teshiklarni sezmadim… Hamma joy qorong‘i va tutun bilan to‘lgan edi. Faqat bolamni ushlab turganimda, birdan teshikka quladim”, dedi Vidad Al Jaziraga. U terastadagi uchta teshikni ko‘rsatadi, ulardan biri uning qulagan joyi. “Ostidagi olovning issiqligini his qilardim… Hamma baqirar, tutun hamma joyni qoplagan, men temirlardan osilib turardim, to erim va akalarim meni va bolamni tortib olguncha.”
Hujumda yetti kishi, jumladan ikki bola va ikki ayol halok bo‘ldi. O‘n sakkiz kishi yaralandi, jumladan to‘rt yoshli jiyani Sara al-Xalut portlash natijasida hovliga otilib tushdi. U og‘ir yaralanib, hali ham reanimatsiyada davolanmoqda.
Binoning pastki qavatlarida yashovchi 60 yoshli Zuhdiya Azzam oilasi bilan Eid mehmonlarini qabul qilayotgan edi. Bir lahzada uning 12 yoshli nabirasi Sidra halok bo‘ldi, 11 yoshli Shamning esa oyog‘i amputatsiya qilindi. “Vaziyat butunlay tinch edi, to katta portlashni eshitgunimizcha… Ikkala nabira ham bir necha daqiqa oldin yuqori qavatga chiqqan edi”, dedi u.
Vidad va uning oilasi bir vaqtlar G‘azo shahrining sharqidagi Zaytun mahallasida qulay uyda yashagan, 2023 yil noyabrida uy vayron bo‘lgunga qadar. Uning akasi ijaraga olgan binoning tomi ularning boshpanasiga aylandi. “Urush tugadi deganlar yolg‘on gapirishadi. O‘t ochishni to‘xtatish katta yolg‘on, biz har kuni qo‘rquvda yashaymiz va hech qanday xavfsiz joy yo‘q”, dedi Vidad.
G‘arbiy G‘azo shahridagi Shati qochqinlar lagerida 55 yoshli Imad Xrub oilasi bilan Eidning ikkinchi kunini nishonlayotgan edi. Uning o‘g‘li Saad isroil harbiy razvedkasidan telefon qabul qildi: 15 daqiqada binoni tark etish buyurildi, so‘ngra havo hujumi binoni vayron qildi. “Biz baxtiyor daqiqalarni yashayotgan edik, birdan hamma yig‘lab, baqirib, yugurardi… Bu juda qo‘rqinchli edi”, dedi Imad.
Falastin Inson Huquqlari Markazi Isroilning G‘azodagi qolgan turar-joy bloklariga davomli hujumlari insoniy mavjudlik yoki qadr-qimmatga mos kelmaydigan muhit yaratayotganidan ogohlantirdi. Markaz “evakuatsiya ogohlantirishlari” Isroilga uylarni vayron qilish uchun qonuniy asos bermasligini ta’kidladi.
“Biz omadlimiz va omon qolganmiz, uyimiz buzilmagan deb o‘ylagandik… ammo hozir yana boshiga qaytdik. Urush hali ham shiddat bilan davom etmoqda, faqat tinchroq shaklda… va hech kim bizga e’tibor bermayapti”, dedi Imad.

В городе Газа, в первый день Ид аль-Адха, 31-летняя Видад аль-Хусари вместе с мужем, детьми и родственниками пыталась создать праздничное настроение на крыше дома. Семья поужинала, обменялась сладостями, дети в новой одежде играли в палатке, как вдруг взрыв разрушил вечернюю тишину.
Видад бросилась к палатке и схватила трехлетнего сына Рафика, но в панике они провалились в дыру, пробитую ракетой. Остальные родственники нашли Видад, висящей на металлических прутьях в нескольких этажах ниже, с ребенком на руках, а под ними бушевал огонь от взорвавшейся боеголовки.
«Я не заметила отверстий… Везде было темно и дымно. Я держала ребенка и вдруг упала с ним в дыру», — рассказала Видад Al Jazeera. Она указывает на три дыры в середине террасы, одна из которых стала ее ловушкой. «Я чувствовала жар огня под собой… Все кричали, дым заполнил все, я висела, пока муж и братья не вытащили меня с ребенком».
В результате удара погибли семь человек, включая двух детей и двух женщин. 18 получили ранения, среди них четырехлетняя племянница Сара аль-Халут, которую взрывом сбросило во двор. Она в тяжелом состоянии находится в реанимации.
60-летняя Зухдия Аззам, жившая на нижнем этаже, принимала гостей на Ид, когда ракета поразила здание. В один миг ее 12-летняя внучка Сидра погибла, а 11-летней Шам ампутировали ногу. «Ситуация была спокойной, пока мы не услышали огромный взрыв… Обе внучки только что поднялись на верхний этаж», — сказала она.
Семья Видад когда-то жила в комфортном доме в районе Зейтун, пока он не был разрушен в ноябре 2023 года. Крыша здания, арендованного братом, стала их убежищем. «Тот, кто говорит, что война закончилась, лжет. Перемирие — большая ложь, мы живем в ежедневном страхе, и нет безопасного места», — заявила Видад.
В лагере Шати, к западу от Газы, 55-летний Имад Хруб праздновал второй день Ид аль-Адха, когда его сын Саад получил звонок от израильской военной разведки: приказ покинуть здание за 15 минут, после чего авиаудар разрушил дом. «Мы переживали счастливые моменты, но вдруг все плакали, кричали, бежали… Это было крайне страшно», — рассказал Имад.
Палестинский центр по правам человека предупредил, что продолжающиеся атаки Израиля на жилые кварталы создают среду, несовместимую с человеческим существованием. Центр подчеркнул, что «предупреждения об эвакуации» не дают Израилю юридического оправдания для разрушения домов.
«Мы думали, что нам повезло и наш дом уцелел… но теперь мы вернулись к исходной точке. Война все еще бушует, только в более тихой форме… и никто не обращает на нас внимания», — заключил Имад.